Czermnica (dopływ Skory)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czermnica
Ilustracja
Czermnica w parku pałacowym w Rząśniku .
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja Dolny Śląsk
Powiat złotoryjski
Rzeka
Długość około 16,5 km
Źródło
Miejsce w Górach Kaczawskich na północno-wschodnim zboczu Babińca
Wysokość 390 m n.p.m.
Współrzędne 51°00′43″N 15°45′17″E/51,011944 15,754722
Ujście
Recypient do Skory
Miejsce na południe od Pielgrzymki
Wysokość 235 m n.p.m.
Współrzędne 51°06′11″N 15°49′04″E/51,103056 15,817778
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Czermnica – rzeka w Sudetach Zachodnich, woj. dolnośląskie, prawobrzeżny dopływ Skory.

Rzeka V rzędu o długości ok. 16,5 km, prawy dopływ Skory należąca do dorzecza Odry i zlewiska Morza Bałtyckiego.

Źródła rzeki położone są w Górach Kaczawskich na północnym zboczu Grzbietu Północnego, na północno-wschodnim zboczu Babińca, na zachód od miejscowości Rząśnik.

Rzeka wypływa na północno-wschodnim zboczu Babińca, na wysokości około 390-395 m n.p.m., w postaci kilku drobnych młak, które niżej łączą się w jeden ciek. Źródła położone są na porośniętej, podmokłej górskiej łące niedaleko miejscowości Rząśnik. W górnym biegu, potok spływa szeroką, płytko wciętą doliną przez łąki w kierunku wschodnim do miejscowości Rząśnik, gdzie tworzy dwa małe stawy. Opuszczając ostatnie zabudowania na wschodniej granicy Rząśnika, na wysokości Sokołowskich Wzgórz skręca na północny wschód a dalej doliną rozdzielającą Sokołowskie Wzgórza od Wysoczyzny Ostrzycy, płynie w kierunku Sokołowca, przepływa przez całą wieś, za Sokołowcem skręca na północ. Dalej rzeka zachodnią częścią Działu Jastrzębnickiego płynie wzdłuż drogi w kierunku Pielgrzymki do ujścia. Po przepłynięciu ok. 16,5 kilometra na poziomie ok. 235 m n.p.m. uchodzi do Skory na południe od Pielgrzymki u zachodniego podnóża wzniesienia Kamienna Góra. Zasadniczy kierunek biegu rzeki jest północno-wschodni. Koryto rzeki kamienisto-żwirowe, średni spad wynosi 9,7 promil. Rzeka w większości swojego biegu płynie niezabudowanym terenem przyjmując wody mniejszych bezimiennych potoków i strumieni. W większości swojego biegu jest nieuregulowana o wartkim prądzie wody, jedynie na odcinkach przepływu przez miejscowości rzeka jest częściowo uregulowana. W okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów, stwarza poważne zagrożenie powodziowe. Kilkakrotnie występowała z brzegów podtapiając przyległe tereny. Rzeka zbiera wody z północnych zboczy Północnego Grzbietu Gór Kaczawskich i odwadnia zachodnią część Pogórza Kaczawskiego.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości, przez które przepływa[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Czermnica jest najdłuższym dopływem Skory.
  • W przeszłości rzeka nosiła nazwy: Falkenhainer Wasser, Rother Bach, Rotherach.
  • W przypadku Czermnicy doszło do kaptażu – ciekawego zjawiska hydrogeologicznego, polegającego na rabunku wody z dorzecza Czermnicy przez Skorę. Skora zrabowała część wód swojego dorzecza, gdyż Czermnica i jej dopływy wchodzą w skład dorzecza Skory[1].
  • Bezpośrednio za Pielgrzymką w miejscu ujścia Czermnicy do Skory planuje się wybudowanie na Skorze i Czermnicy zbiornika przeciwpowodziowego[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Staffa (red.): Słownik geografii turystycznej Sudetów, T. 6 Góry Kaczawskie, Wyd.I-BiS, Wrocław 2000r., ​ISBN 83-85773-27-4
  • M. Maciejewski (red.) Dorzecze Odry: monografia powodzi 2010, Wyd. IMiGW - Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa 2011 r., ​ISBN 978-83-61102-60-1
  • Góry i Pogórze Kaczawskie, Mapa, skala 1:40.000, Wydawnictwo Turystyczne "Plan", Jelenia Góra 2004 r., ​ISBN 83-88049-02-X