Czersk (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czersk
Ilustracja
Dworzec od strony peronów
Państwo  Polska
Miejscowość Czersk
Data otwarcia 1871
Poprzednie nazwy Heiderode
Dane techniczne
Liczba peronów 3
Liczba krawędzi
peronowych
4
Kasy czynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie Czerska
Mapa lokalizacyjna Czerska
Czersk
Czersk
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czersk
Czersk
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Czersk
Czersk
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu chojnickiego
Czersk
Czersk
Położenie na mapie gminy Czersk
Mapa lokalizacyjna gminy Czersk
Czersk
Czersk
Ziemia53°48′03″N 17°58′20″E/53,800833 17,972222
Portal Portal Transport szynowy
MR/MRD w barwach Arriva opuszcza stację Czersk na pierwszym planie słupek hektometrowy 67,00 km linii kolejowej nr 203
Pociąg z Chojnic do Tczewa złożony z SU42 i trójczłonowej Bipy
Zachodnia część budynku
Tory widok na wschód w kierunku Tczewa

Czerskstacja kolejowa w Czersku, w gminie Czersk, w powiecie chojnickim, w województwie pomorskim.

W roku 2017 stacja obsługiwała 500–699 pasażerów na dobę[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stacja w Czersku położona jest w północnej części miasta. niedaleko od dworca kolejowego znajduje się dworzec autobusowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1871-1918[edytuj | edytuj kod]

Kolej dotarła do Czerska w 1871 roku w ramach Królewskich Kolei Wschodnich (Preußische Ostbahn). Kolej ta łączyła Berlin z Gdańskiem i Królewcem. Trasa ta została wybrana ze względu na znacznie łatwiejszy teren, jednakże nie przechodząc przez żadne duże miasto[2]. W tym samym roku powstał pierwszy dworzec w Czersku. Czersk nie był w tym czasie dużą wsią, a stacja kolei żelaznej powstała tu głównie dlatego, że w okolicy było dużo wiosek, które czerska stacja mogła obsługiwać. Stacja została ulokowana na północ od miejscowości, co widać dziś w zabudowie Czerska (centrum znajduje się około kilometra od miejscowości, natomiast w pobliżu dworca od południowej strony znajduje się blokowisko powstałe w latach siedemdziesiątych XX wieku, a na północ od linii kolejowej przeważa rozproszona zabudowa domów jednorodzinnych. Na początku XX wieku władze pruskie zamierzały wybudować linię kolejową Gdańsk - Wrzeszcz (obecnie dzielnica Gdańska wówczas miejscowość na północ od Gdańska) - Stara Piła - Liniewo - Karsin - Czersk. Linia ta miała być znacznym skrótem pomiędzy Berlinem a Gdańskiem a dodatkowo miała eliminować konieczność obracania parowozu (bądź jazdy tendrem do przodu, co jest bardzo niewygodne dla obsługi lokomotywy). Budowę tej linii przerwała jednak I wojna światowa. Z zamierzonej inwestycji udało zrealizować tylko odcinek Wrzeszcz - Stara Piła (linia Gdańsk - Wrzeszcz powstała wcześniej jako tory do lokomotywowni Zaspa) oraz szereg prac ziemnych, które potem zostały wykorzystane przy budowie północnego odcinka linii kolejowej nr 215 Laskowice Pomorskie - Bąk. Na początku sierpnia 1908 roku w Czersku powstał nowy dworzec kolejowy, gdyż stary dworzec okazał się za mały[3].

1918-1945[edytuj | edytuj kod]

Uzyskanie przez Polskę niepodległości oraz wydzielenie Wolnego Miasta Gdańsk spowodowało, że Polska nie miała bezpośredniego połączenia na wybrzeże[4]. Rząd Polski podczas budowy portu w Gdyni postanowił o wybudowaniu magistrali łączącej Gdynię z resztą kraju. Nowa magistrala miała służyć głównie do przewozu węgla. Aby zbudować tę magistralę potrzeba było dostarczyć duże ilości materiałów budowlanych z tego powodu wydłużono linię Laskowice Pomorskie - Czersk. Od 1928 roku linia sięgała do Bąka, gdzie znajdowała się stacja węzłowa.

1945-1989[edytuj | edytuj kod]

po 1989[edytuj | edytuj kod]

Linie kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Czersk jest lokalnym węzłem kolejowym w którym krzyżują się linie 203 i 215. Wszystkie linie są normalnotorowe, niezelektryfikowane linia 203 w okolicy Czerska jest dwutorowa natomiast 215 na całej długości jest jednotorowa.

Prędkości szlakowe w okolicy Czerska

pociągi osobowe pociągi towarowe szynobusy
203 100km/h 100km/h 100km/h
215 60km/h 60km/h 80km/h
Schemat linii kolejowych w okolicach Czerska

Pociągi[edytuj | edytuj kod]

Pociągi osobowe[edytuj | edytuj kod]

Przez Czersk kursuje 9 par pociągów Tczew - Chojnice - Tczew w tym 1 wydłużony do stacji Gdynia Główna, a w sezonie letnim nawet do Helu. Po zostawieniu obsługi linii wyłącznie spółce Arriva kursują tylko 2 pary do Laskowic Pomorskich. 2 pary do Wierzchucina o różnych porach w dni robocze i wolne, z czego 1 w niedziele przedłużono do Bydgoszczy. 1 pociąg do Tucholi i jeden (dodatkowy) z Chojnic[5].

Pociągi dalekobieżne[edytuj | edytuj kod]

Od grudnia 2017 r. miasto obsługuje codzienny pociąg TLK "Bory Tucholskie " oferując wieczorny dojazd do Trójmiasta oraz popołudniowy do Piły

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Dworzec[edytuj | edytuj kod]

Dworzec jest zbudowany z cegły. Budynek dworca jest 4 bryłowy. 2 części są 3 kondygnacyjne przykryte dwuspadowym dachem pokrytym papą. W obu częściach znajdują się lokale mieszkalne, wcześniej znajdowały się tu pokoje dla drużyn kolejowych. Część centralna jest parterowa mieści się w niej poczekalnia oraz kasa. W wydzielonej części znajduje się sklep z używanymi ubraniami. 4 część została najprawdopodobniej później jest to przybudówka znajdowała się w niej toaleta obecnie zdewastowana i zamknięta oraz pomieszczenie dla obsługi stacji.

Perony[edytuj | edytuj kod]

Wiata na peronie 3 (widok od strony dworca)

Na stacji w Czersku znajdują się 3 perony: Peron pierwszy (jednokrawędziowy) nie jest obecnie używany; odjeżdżały, stąd dawniej pociągi zaczynające bieg w Czersku i jadące w stronę Bąka (Kościerzyny) i Chojnic oraz pociągi towarowe obsługujące nieczynny obecnie magazyn. Peron drugi również jednokrawędziowy (przy drugiej krawędzi znajduje się tor z peronu pierwszego). Jest obsługiwany przez wszystkie pociągi osobowe poza relacją Gdynia Główna - Tczew - Chojnice. Z peronu trzeciego posiadającego dwie krawędzie odjeżdżają pociągi relacji Gdynia Główna - Tczew - Chojnice. Na peronie 3 znajdują się 2 małe wiaty, które obecnie są zdewastowane. Na stacji poza peronami znajdują tory dodatkowe obecnie przeważnie nie używane.

Lokomotywownia[edytuj | edytuj kod]

Na stacji znajdowała się lokomotywownia, która np. w 1934 roku jako Stacja Trakcyjna podlegała Oddziałowi Mechanicznemu w Tczewie; w 1941 r. jako Lokbf Czersk podległa Zakładowi Kolejowemu w Chojnicach (niem. Bw Konitz). Obecnie na jej terenie znajduje się skup złomu.

Pozostała infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Magazyn i wieża wodna

W Czersku znajduje się podwójna wieża wodna, która jest unikatem, ze względu na kształt zbiornika[6]. Obecnie wieża znajduje się w katastrofalnym stanie. Na stacji znajduje się również odkryty tunel służący do drobnych napraw, który jest zalany i pełen śmieci. Na terenie stacji znajdują się trzy magazyny, z których obecnie używany jest tylko jeden.

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Największe i najmniejsze stacje w Polsce. W: utk.gov.pl [on-line]. [dostęp 2019-12-18].
  2. Michał Jerczyński. Królewska Kolej Wschodnia. „Świat Kolei”. 7/2001, s. 18-25. Łódź: EMI-PRESS. ISSN 1234-5962. 
  3. Marcin Przegiętka. O tym pisano w sierpniu. „Świat Kolei”. 8/2008, s. 5. Łódź: EMI-PRESS. ISSN 1234-5962.  Przedruk za: Gazeta Toruńska nr 177
  4. Jedyne połączenie kolejowe Polski z Morzem Bałtyckim wiodło przez Gdańsk
  5. Sieciowy Rozkład Jazdy Pociągów. Warszawa: PKP Przewozy Regionalne, 2008, s. 498-503, 528-531.
  6. Michał Jerczyński. Kolejowe stacje wodne (1) Wieże ciśnień. „Świat Kolei”. 10/2002, s. 18-26. Łódź: EMI-PRESS. ISSN 1234-5962. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Czersk
Linia 203 Tczew - Kietz (66,983 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Łąg
odległość: 7,105 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 7,71 km
Linia 215 Laskowice Pomorskie - Bąk (55,197 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Będźmirowice
odległość: 5,265 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 14,004 km