Czerwone Żagle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czerwone Żagle (popularnie nazywane Czerwoniakami), to nazwa flotylli sześciu harcerskich jachtów morskich eksploatowanych przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP, które powstały z przebudowy wycofanych z eksploatacji szalup ratunkowych z transatlantyka m/s Batory. Przyjęta nazwa pochodzi od koloru żagli, w jakie wyposażono wszystkie jednostki.

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Z chwilą odrodzenia się harcerstwa po 1956 roku, Witold Bublewski zaczął propagować ideę stworzenia harcerskiej floty jachtów żaglowych w oparciu o wycofane z eksploatacji jednostki pływające. W wyniku jego konsekwentnych działań, udało się pozyskać wycofany z eksploatacji lugrotrawler „Cietrzew”, który przebudowano na żaglowiec szkolny „Zawisza Czarny”, oraz wycofane z eksploatacji szalupy z transatlantyka m/s Batory, które w 1951 roku nie przeszły inspekcji PRS i z tego względu zostały zdjęte z pokładu statku. Koszty przebudowy poszczególnych jednostek pokryły państwowe firmy połowowe działające w na polskim wybrzeżu, a poszczególne jednostki otrzymały nazwy swoich patronackich firm[1].

Konstrukcja jednostek[edytuj | edytuj kod]

Szalupy były zbudowane z drewna, miały ok. 9-10 m długości i ok. 3 m szerokości, poszycie zakładkowe. Przebudowy szalup dokonano według projektu Witolda Bublewskiego. Burty podwyższono o około pół metra i dodano pokład, a pod stępką zamocowano po ciężkiej, stalowej szynie, które z jednej strony stanowiły zewnętrzny balast, a z drugiej zwiększały opór boczny. Centralny kokpit mieścił się pomiędzy 2-osobową kapitańską kabiną rufową, a nadbudówką głównego pomieszczenia mieszczącego kabinę nawigacyjną, kambuz oraz 8 koi reszty załogi. Ster z dużym blaszanym sektorem zawieszony był na stewie rufowej i połączony sterociągami z niewielkim kołem sterowym zamontowanym na znajdującej się w kokpicie kolumnie sterowej z naktuzem. Jachty wyposażono w krótki bukszpryt oraz drewniane maszty z mosiężną szyną i mosiężnymi pełzaczami. Ożaglowanie dwumasztowe typu kecz o powierzchni 53 m2, ze stosunkowo dużym bezanem, którego bom wystawał za rufę. Grotmaszt z baksztagami, bawełniane żagle w spłowiałym ciemno-czerwonym kolorze[2]. Wyposażenie wnętrza spartańskie, brak instalacji elektrycznej, oświetlenie naftowe, włącznie z lampami pozycyjnymi. Brak silnika, duży dryf, duży promień cyrkulacji, maksymalna prędkość ok. 3 węzłów.

Flotylla[edytuj | edytuj kod]

Flotyllę tworzyło 6 jednostek noszących nazwy swoich firm patronackich[3]:

  • s/y Arka - V PZ-26
  • s/y Barka - V PZ-28
  • s/y Koga - V PZ-27
  • s/y Korab - V PZ-29
  • s/y Kuter - V PZ-31
  • s/y Szkuner - V PZ-30

Eksploatacja[edytuj | edytuj kod]

Flotylla „Czerwonych Żagli” weszła do eksploatacji w sezonie 1961, a w następnym sezonie pięć z nich wraz z kilkoma innymi jachtami z Polski wzięła udział w rejsie do Helsinek na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. W drodze powrotnej jachty napotkał bardzo silny sztorm o sile 10° w skali Beauforta, który rozproszył flotyllę „Czerwonych Żagli” po Bałtyku. Cztery spośród nich po kilku dniach stopniowo powróciły do Gdyni, ale poszukiwania ostatniego jachtu wciąż nie dawały rezultatu. Gdy po wielu dniach już godzono się z myślą że piąty „Czerwoniak” zatonął, ten niespodziewanie, na porwanych żaglach ale o własnych siłach, wpłynął do Basenu Jachtowego w Gdyni[1]. Po tym doświadczeniu zrezygnowano z organizowania pełnomorskich rejsów na „Czerwoniakach”, ograniczając ich akwen żeglugi do Zatoki Gdańskiej i Puckiej.

Eksploatację „Czerwonych Żagli” zakończono na przełomie lat 60-tych i 70-tych, wraz z otrzymaniem przez CWM nowych jachtów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Piotr Nawrot: „Czerwoniaki” . Harcerska flota czerwonych żagli.. 16.08.2014. [dostęp 2015-06-16].
  2. Andrzej Remiszewski „Colonel”: Flota „Czerwonych Żagli” pamiętacie?. 21.12.2012. [dostęp 2015-06-16].
  3. GOZŻ: „REJESTR POLSKICH JACHTÓW MORSKICH 1963 R” – kopia. 1963. [dostęp 2015-06-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]