Wersja ortograficzna: Czerwone Korycisko

Czerwone Korycisko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czerwone Korycisko za grzędą po prawej stronie Krzyżnego Kotła

Czerwone Koryciskożleb w Liptowskich Kopach w słowackich Tatrach. Wcina się w południowo—zachodni grzbiet Krzyżnego Liptowskiego i opada na północny zachód do dna Doliny Koprowicy. Krótka, północno-zachodnia grzęda Krzyżnego Liptowskiego oddziela go od Krzyżnego Kotła[1]. Na polskiej mapie Polkartu jest opisany jako Červený jarok. Spływa nim potok Červené[2]. Jest najwyżej położonym z czterech wielkich żlebów tego ramienia Krzyżnego Liptowskiego. Pozostałe, w kolejności od góry w dół, to: Zabijak, Pośredni Żleb i Skryte Korycisko[1]. Zimą schodzą nimi lawiny[2].

Doliną Koprowicą nie prowadzi żaden szlak turystyczny, a Liptowskie Kopy to obszar ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego z zakazem wstępu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Władysław Cywiński. Szpiglasowy Wierch. Przewodnik szczegółowy, tom 11. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2005, ​ISBN 83-7104-034-2​.
  2. a b Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1: 25000,Warszawa: Wydawnictwo Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10, ​ISBN 83-87873-36-5​.