Czołg Leonarda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czołg Leonarda
Czołg Leonarda
Dane podstawowe
Trakcja kołowa
Załoga 8 osób
Historia
Prototypy 1485
Dane techniczne
Szerokość ok. 5m
Wysokość 3 m
Rozstaw osi 2 m
Masa 2 tony
Osiągi
Prędkość zmienna
Zasięg 1 km
Dane operacyjne
Uzbrojenie
armaty umieszczone dookoła pojazdu

Czołg Leonarda – jeden z wynalazków, opracowany przez włoskiego architekta, malarza i wynalazcę Leonarda da Vinci[1], przedstawiony w arkuszu 1030 w Kodeksie Arundel[2].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

W 1485, Leonardo da Vinci przedstawił projekt dyskopodobnego pojazdu w postaci "żółwia", który dookoła otoczony był armatami, które według założenia miały miotać kamieniami. "Czołg" mógł poruszać się w dowolnym kierunku, dzięki przełączaniu odpowiednich mechanizmów, które podłączone były do wszystkich czterech kół pojazdu[3]. Pancerz "czołgu" składał się z metalowych płyt zamontowanych od wewnątrz oraz płyt drewnianych wyłożonych na zewnątrz pojazdu.

Leonardo opracował również wariant zakładający zaprzężenie kilku koni, które mogłyby ciągnąć pojazd wraz z 8-osobową załogą. Pomysł ten został jednak odrzucony ze względu na ryzyko szybkiej utraty koni, które mogłyby paść w czasie bitwy.

W rzeczywistości sporządzone plany konstrukcyjne i rysunki pojazdu zostały przedstawione błędnie, aby zmylić osoby trzecie, które mogłyby zdobyć plany pojazdu.

Model "czołgu" wprowadziła do sprzedaży włoska firma Italeri[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]