Czwarta ofiara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czwarta ofiara (szw. Det fjärde offret) − powieść kryminalna szwedzkiej pisarki Mari Jungstedt, opublikowana w 2011, a w Polsce w 2013 w tłumaczeniu Wojciecha Łygasia.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Jest dziewiątą powieścią cyklu, w którym występuje detektyw Anders Knutas, komisarz policji z Visby na szwedzkiej wyspie - Gotlandii. Pomaga mu energiczna Karin Jacobsson. W tej części akcja dotyczy napadu na oddział Sparbanku przy ul. Donnersgatan w spokojnym nadmorskim kurorcie Klintehamn na Gotlandii. Podczas ucieczki bandyci śmiertelnie potrącili jadącą na dziecięcym rowerku kilkuletnią Maję Rosén[1]. Wkrótce w okolicy wsi Hejde i Dans znaleziono w sławojce zabitego ostrym narzędziem jednego ze złodziei (Joakima Erikssona z Tofty) wraz z workiem zniszczonych banknotów[2]. Autorka cofa się też do roku 1994, w którym miały miejsce ważne wydarzenia, opisywane z punktu widzenia uczestników napadu, zwłaszcza nastolatki z patologicznej rodziny - Terese Larsson.

Powieść ukazuje hermetyczny świat szwedzkich klubów i gangów motocyklowych wraz z prezentowanym przez ich członków systemem wartości.

Równolegle kontynuowany jest wątek miłosny (zapoczątkowany w pierwszej części - Niewidzialny) pomiędzy Johanem Bergiem (reporterem szwedzkiej telewizji), a Emmą Winarve (nauczycielką z Romy). Małżeństwo Andersa Knutasa przeżywa natomiast kryzys związany z wyjazdem jego małżonki - Line do pracy w Kopenhadze. Następuje nieoczekiwane iskrzenie uczuciowe pomiędzy nim a Karin Jacobsson.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czwarta ofiara, s.13-14
  2. Czwarta ofiara, s.104

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. nota redakcyjna w: Mari Jungstedt, Czwarta ofiara, Bellona, Warszawa, 2013, okładka zewnętrzna i wewnętrzna, ​ISBN 978-83-11-12676-3

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]