DC:0-3R

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klasyfikacja diagnostyczna DC:0-3R (Diagnostic Classification of Mental Health And Development Disorders Of Infancy and Early Childhood - Revised Edition) - poprawiona edycja klasyfikacji diagnostycznej zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa DC:0-3 wydanej w 1994 roku przez ZERO TO THREE: National Center for Infants Toddlers and Families.

DC:O-3R jest publikacją, która powstała w wyniku długoletniej pracy zespołu interdyscyplinarnego, w skład którego wchodzili specjaliści, zajmujący się rozwojem psychicznym niemowląt i małych dzieci. Powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie na systematyczne, rozwojowo ukierunkowane podejście do klasyfikowania problemów rozwojowych i problemów zdrowia psychicznego pojawiających się w pierwszych czterech latach życia dziecka. DC:0-3R jest próbą klasyfikacji zaburzeń tego okresu i stanowi ważne uzupełnienie klasyfikacji DSM-IV i ICD-10[1].

Ustalono schemat opierający się na pięciu osiach:

  • I - Diagnoza podstawowa
  • II - Klasyfikacja zaburzeń relacji
  • III - Choroby i problemy medyczne oraz rozwojowe
  • IV - Stresory psychospołeczne
  • V - Poziom rozwoju funkcjonowania emocjonalnego

Publikacja DC:0-3R została przetłumaczona na ponad 8 języków.[2]

Polskie wydanie DC:0-3R, Oficyna Wydawnicza Fundament S.C., Warszawa 2007, ​ISBN 978-83-925198-0-5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert N. Emde i inni, DC: 0 - 3 R. Klasyfikacja diagnostyczna zaburzeń psychicznch i rozwojowych w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa, wyd. poprawione, Warszawa: Oficyna Wydawnicza "FUNDAMENT", 2005, s. 19, ISBN 978-83-925198-0-5 (pol.).i inni
  2. Oficjalna strona ZERO TO THREE (ang.). [dostęp 30.03.2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.