Dadullah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mułła Dadullah lub Dadullah Akhund (ur.1966 ? w prowincji Uruzgan - zm. 12 maja 2007 w prowincji Helmand) – wojskowy przywódca afgańskich talibów, weteran wojny afgańsko-rosyjskiej.

Od czasu odsunięcia od władzy talibów w 2001 r., po interwencji amerykańskiej w Afganistanie, kierował ich oddziałami partyzanckimi w kilku prowincjach kraju. Przypuszczalnie odpowiedzialny był za masakrę w miejscowości Jakawlang, gdzie zamordowano dwustu cywilów w styczniu 2001 r., oraz wymordowanie przedstawicieli Czerwonego Krzyża w Uruzganie w 2003 r. Dadullaha, sam chwalił się w wywiadach telewizyjnych, swoimi dobrymi kontaktami z Osamą bin Ladenem.

Przez długi czas był celem nr 1 dla wojsk amerykańskich. Odpowiada za falę porwań cudzoziemców i ataków samobójczych na przedstawicieli NATO w latach 2006-2007. 5 marca 2007 r., na południu kraju, ludzie z oddziału Dadullaha uprowadzili włoskiego dziennikarza Daniele Mastrogiacomo, pracującego dla dziennika “La Repubblica”. Włocha wymieniono na 5 ludzi wśród których znalazł się młodszy brat mułły, Bacht Mohammad.

Dadullah zginął 12 maja 2007 r., podczas operacji antyterrorystycznej wojska afgańskiego i sił NATO w prowincji Helmand. Informacje podał Rzecznik afgańskiego wywiadu Said Ansari, oraz Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Fakt śmierci mułły potwierdzili także przedstawiciele kontyngentu NATO w swoim specjalnym komunikacie. Informacje zdementowali jednak początkowo talibowie, twierdząc iż ich lider ma się dobrze i niebawem zaprezentują nagranie z jego głosem. Po pokazaniu ciała Dadullacha, dziennikarzom, przez władze lokalne, talibowie zażądali wydania go rodzinie.

Na następcę mułły Dadullaha, Mohammad Omar wyznaczył jego brata Bachta Mohammada.