Dana Wells

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dana Wells
D–Low
Data urodzenia 30 maja 1975
Data i miejsce śmierci 16 sierpnia 1996
koło Phoenix
Przyczyna śmierci wypadek drogowy
Miejsce spoczynku Scottsdale
Narodowość amerykańska
Rodzice Gloria Cavaleria
Krewni i powinowaci Roxanne, Richie Cavalera, Christina Davenport, Jason (rodzeństwo), Max Cavalera (ojczym), Zyon Cavalera, Igor Cavalera Jr. (przyrodnie rodzeństwo)

Dana „D-Low” Wells (ur. 30 maja 1975, zm. 16 sierpnia 1996 pod Phoenix) – amerykański działacz muzyczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 30 maja 1975[1]. Był synem pochodzącej z ziemi rosyjskiej Glorii Bujnowski (ur. 1953) i późniejszym pasierbem jej męża, muzyka i lidera grupy Sepultura, Maxa Cavalery[2][3][4][1][5][6][7][8]. Był rodzonym bratem Roxanne, Richiego Cavalery, Christiny Davenport i Jasona oraz przyrodnim bratem Zyona Cavalery i Igora Cavalera Juniora[6][9][2].

Używał pseudonimu „D-Low”, powstałego w wyniku przekształcenia nazwy C-Low, rodzaju gry w kości, uprawianej na Wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych[1][9]. Pasjonował się muzyką metalową, tworzoną przez zespoły Sepultura, Clutch, Biohazard[9], a także Deftones, z którego członkami był zaprzyjaźniony[5][10]. Ponadto uprawiał nurkowanie[9].

Po ukończeniu szkoły średniej zamieszkał w Venice Beach, gdzie otworzył własną firmę produkującą odzież oraz udzielał się jako publicysta muzyczny, wyławiając debiutujące formacje muzyczne[9]. Jego fotografie zostały wykorzystane we wkładce do albumu Point Blank muzycznego projektu pobocznego Maxa Cavalery pod nazwą Nailbomb[11]. Udzielił pomocy Maxowi Cavalerze przy pisaniu tekstu utworu pt. "Attitude", opublikowanym na albumie Sepultury Roots z 1996[12][2] (jest autorem m.in. słów z tej piosenki: Live your life, not the way they taught you... Do what you feel[1]). Podczas wiosennej trasy koncertowej Sepultury w Europie, w związku ze swoimi 21 urodzinami w maju 1996 został zaproszony przez Maxa Cavalerę, aby przyleciał ze Stanów Zjednoczonych[2]. W Amsterdamie Wells stworzył scenariusz do teledysku nakręconego do utworu "Attitude"[2]. Po zakończeniu tournee w Europie, tenże teledysk powstał w Los Angeles, a Wells wystąpił w nim jako statysta[2].

Poniósł śmierć wskutek wypadku drogowego 16 sierpnia 1996 o godz. 1:43, zaistniałego na północ od Phoenix na trasie Cactus Road[9][1]. Podróżował wówczas zielonym autem marki Hyundai wraz z dwoma innymi mężczyznami w podobnym do siebie wieku[8][9]. Kierowany przez niego pojazd wyskoczył przez krawężnik i uderzył w drzewo jadłoszyn[9][8]. Wells zmarł przeszło 20 minut po kolizji, zaś dwaj inni współpasażerowie zostali ranni i przeżyli[8]. Orientacyjnie w tym czasie Max i Gloria Cavalera przybyli do Wielkiej Brytanii, po czym z Londynu udali się na „Donington Festival”, gdzie Sepultura miała wystąpić w ramach promocji albumu Roots[8][9]. Tam dowiedzieli się o śmierci Wellsa, po czym użyczonym przez Sharon Osbourne prywatnym samolotem, należącym do jej męża Ozzy'ego, niezwłocznie polecieli do Stanów Zjednoczonych[9][8][7][13]. W przygotowaniach do pogrzebu uczestniczył Jason Newsted[9]. zaś podczas ostatniego pożegnania jednym z niosących trumnę Wellsa był Chino Moreno[10]. Dana Wells został pochowany na cmentarzu Paradise Memorial Gardens w Scottsdale, a na tabliczce nagrobnej umieszczono słowa jego autorstwa: Live your life, not the way they taught you... Do what you feel, które wcześniej wykorzystano w utworze "Attitude"[14].

Niespodziewana śmierć Wellsa oraz relacje w składzie i menedżmencie Sepultury stały się przyczynkiem do odejścia Maxa Cavalery z zespołu oraz Glorii Cavalery z funkcji menedżerki grupy[8][15]. W 2010 Max Cavalera ujawnił, że bezpośrednią przyczyną jego odejścia z Sepultury było zachowanie żony gitarzysty grupy, Andreasa Kissera tuż po śmierci Dany Wellsa, która próbowała pochować go niezwłocznie, tak aby Cavalera mógł jak najszybciej kontynuować trasę koncertową w Europie[16][17]. Prócz tego pozostali członkowie Sepultury obstawali przy kontynuowaniu trasy i byli negatywnie nastawieni do pełnienia przez Glorię Cavalerę funkcji menedżerki[18]. Niezależnie od tego ona sama zdecydowała, że z uwagi na jej potraktowanie skończy współpracę z Sepulturą wraz z ostatnim koncertem grupy promującej Roots tj. 16 grudnia 1996 w Londynie[7].

Według bliskich Dany Wellsa został on prawdopodobnie zamordowany, a okoliczności zdarzenia drogowego zostały upozorowane na wypadek samochodowy[19]. Przed śmiercią Wells przebywał w Phoenix opiekując się domem swoich rodziców przebywających wówczas w Europie z Sepulturą i doglądając spraw menedżerskie swojej matki pod jej nieobecność[2][9]. Wells, razem z pasażerami, kierując autem miał uciekać przed goniącymi ich członkami gangu, usiłującymi ich zabić bądź zastraszyć[9]. Z niepotwierdzonych oficjalnie informacji wynika, że agresorzy mieli zamiar dopaść dwóch pasażerów auta w związku z rozliczeniami w handlu narkotykami, a Wells mógł stać się przypadkową ofiarą zaistniałego wypadku[9]. Po wypadku obaj ocalali pasażerowie twierdzili, że nie pamiętali jego przebiegu, zaś ostatnim zapamiętanym faktem, było opuszczenie przez nich baru ok. 30 minut przed wypadkiem[9]. Według ustaleń policji, aktualnych w 1999, kierowany przez Wellsa pojazd z niewiadomych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w drzewo[9]. Auto marki Hyundai, wyprodukowane w 1995 należało do – będącej od 8 miesięcy dziewczyną Wellsa – Kristin Carneal, która użyczyła im pojazdu po tym, gdy samochód dwójki późniejszych współpasażerów Wellsa odmówił posłuszeństwa[9]. Po latach Gloria Cavalera przyznała, że spędziła sporo czasu na prywatnym dochodzeniu przyczyn śmierci syna oraz odkryła wiele niejasności w tej sprawie, stwierdzając, iż było to morderstwo, które policja błędnie zakwalifikowała jako wypadek kierując się powierzchownością Wellsa, wyglądającego jak fan muzyki metalowej[7].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Wellsa grupa Deftones do udziału w tworzeniu materiału na ich drugą płytę zaprosiła Maxa Cavalerę, który po stracie pasierba i opuszczeniu Sepultury przeżywał osobisty kryzys zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej[5][10]. W konsekwencji cały wydany w 1997 album grupy pt. Around the Fur został zadedykowany zmarłemu[20]. Jeden z utworów na tej płycie, zatytułowany "Headup", poświęcono bezpośrednio Wellsowi, zaś został stworzony i wykonany przez grupę oraz zaśpiewany razem przez Maxa Cavalerę i wokalistę Deftones, Chino Moreno[20][8]. Do liryków tego utworu zostały wykorzystane fragmenty zapisków Wellsa, m.in. wers: walking through this world you have to hold your head up high[5], które przeredagowane zostały zaśpiewane w wersji: walk into this world with your head up high[21]. W tekście piosenki pojawiły się słowa: soul fly (dosł. pol. duszo leć), które stały się nazwą nowej formacji Maxa Cavalery, określonej jako Soulfly[8][10]. Między innymi pamięci Wellsa muzyk dedykował debiutancki album swojej nowo powstałej grupy, także zatytułowany Soulfly (wydany w 1998)[20]. We wkładce do tej płyty pojawiła się osobna informacja: Utwory "Bleed" i "First Commandment" są dedykowane ludziom zamieszanym w morderstwo Dany Wells i zatuszowanie jego śmierci. Wiecie kim jesteście. Sąd nadchodzi[22][20][8][9]. W pierwszym z tych utworów wystąpił gościnnie wokalista Fred Durst i muzyk DJ Lethal z grupy Limp Bizkit (pomysł ich udziału zasugerował producent Ross Robinson; Durst, mimo że nie znał osobiście Wellsa, w mniemaniu zarówno Cavalery jak i słuchaczy udanie wpasował się w przesłanie utworu[20][23]), a w drugim Chino Moreno z Deftones[20]. W teledysku do utworu "Bleed", wyreżyserowanym przez Thomasa Mignone, zostały przedstawione sceny odwołujące się do śmiertelnego wypadku Dany Wellsa[24][25]. Ponadto na krążku w lirykach utworu pt. "The Song Remains Insane" wykorzystano słowa autorstwa Wellsa[26].

Na drugim albumie Soulfly, zatytułowanym Primitive z 2000, osoby Dany Wellsa dotyczyły utwory "Pain" (wykorzystano w nim nagranie słów zmarłego: Fuck you... Friday I was freaking out) i "In Memory Of..." (w pierwszym z tych utworów wystąpili Chino Moreno z Deftones i Grady Avenell z zespołu Will Haven, a w drugim z utworów wystąpili członkowie formacji Cutthroat Logic)[20][8]. Na trzeciej płycie Soulfly, zatytułowanej , Wellsowi został poświęcony utwór "Tree of Pain", w którym wystąpili gościnnie Asha Rabouin i Richie Cavalera[8]. Na piątym albumie Soulfly, zatytułowanym Dark Ages z 2005, wydano utwór pt. "Stay Strong", ponownie upamiętniający Wellsa[8]. Na ósmym albumie Soulfly, noszącym tytuł Enslaved z 2012, utworem poświęconym Wellsowi był "Revengeance", a wystąpili w nim wszyscy trzej synowie Maxa: Igor i Richie (śpiew) oraz Zyon (perkusja)[8].

Od czasu śmierci Wellsa corocznie w Phoenix jest organizowany festiwal muzyczny pod nazwą „D-Low Memorial Show”[27][28][29].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Dana Wells (ang.). imdb.com. [dostęp 2019-01-06].
 2. a b c d e f g Gloria Cavalera (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2019-01-06].
 3. Gloria Cavalera: "Live your life, not the way they taught you... Do what you feel..." (ang.). gloriacavalera.com, 2013-05-31. [dostęp 2019-01-06].
 4. Gloria Cavalera: Arise Russia!!! Part one... (ang.). gloriacavalera.com, 2018-09-21. [dostęp 2019-01-06].
 5. a b c d Gloria Cavalera: "...hold your HEADUP high." - Dana Wells (ang.). gloriacavalera.com, 2013-03-15. [dostęp 2019-01-06].
 6. a b D-Low. discogs.com. [dostęp 2019-01-06].
 7. a b c d The Song Remains Insane. Gloria Cavalera (ang.). medusa.one, 2014-08-01. [dostęp 2019-01-06].
 8. a b c d e f g h i j k l m n Death of Dana Wells (ang.). soulfly.wikia.com. [dostęp 2019-01-06].
 9. a b c d e f g h i j k l m n o p q r David Holthouse: For Reasons Unknown. phoenixnewtimes.com, 1999-02-11. [dostęp 2019-01-06].
 10. a b c d Stephen Hill: The story behind Bleed by Soulfly (ang.). loudersound.com, 2018-10-31. [dostęp 2019-01-06].
 11. Nailbomb ‎– Point Blank (ang.). discogs.com. [dostęp 2019-01-06].
 12. Sepultura ‎– Roots. discogs.com. [dostęp 2019-01-06].
 13. "It feels great to celebrate twenty years with Derrick. ‘Against’ is the most important album in our career; without ‘Against’, we wouldn’t be here today." - Andreas Kisser (ang.). eonmusic.co.uk, 2018. [dostęp 2019-01-06].
 14. Dana Wells (ang.). findagrave.com. [dostęp 2019-01-06].
 15. Eric Mackinnon: Sepultura singer shoots down Cavalera claims. loudersound.com, 2014-07-02. [dostęp 2019-01-06].
 16. Max Cavalera Slams Andreas Kisser Over Derailed Sepultura Reunion Talks; Video Available (ang.). blabbermouth.net, 2010-06-11. [dostęp 2019-01-06].
 17. Max Cavalera quit Sepultura over funeral (ang.). faceculture.nl, 2010-07-10. [dostęp 2019-01-06].
 18. Sepultura: powrót braci jest bliski?. interia.pl, 2006-11-06. [dostęp 2019-01-06].
 19. Nieaktywne wersje stron: Avemax. FAQ. avemax.rockmetal.art.pl. [dostęp 2012-01-07]. Soulfly. Historia. activerock.pl. [dostęp 2012-01-07].
 20. a b c d e f g Informacja zawarta we wkładce do albumu.
 21. Headup (ang.). azlyrics.com. [dostęp 2019-01-06].
 22. Dosł. ang. "Bleed" and "First Commandment" are dedicated to the people involved in the murder od Dana Wells and the cove-up of his death. You know how you are. Judgement is coming.
 23. Soulfly frontman Max Cavalera looks back at 'Bleed' - "Fred Durst turned out to be a jackass" (ang.). bravewords.com, 2010-07-28. [dostęp 2019-01-06].
 24. Soulfly - Bleed [official video] (ang.). youtube.com, 2010-10-08. [dostęp 2019-01-06].
 25. Soulfly’s Max Cavalera Discusses Working with Director Thomas Mignone on the Vanessa del Rio Feature Film (ang.). vimeo.com. [dostęp 2019-01-06].
 26. Soulfly ‎– Soulfly. discogs.com. [dostęp 2019-01-06].
 27. Wyjątkowy hołd dla zmarłego syna Maxa Cavalery. metalmind.com.pl/, 2010-08-31. [dostęp 2019-01-06].
 28. Mike Meyer: Soulfly's Max Cavalera Discusses Upcoming D-Low Memorial Show and the Possibility of a Sepultura Reunion. phoenixnewtimes.com, 2010-08-26. [dostęp 2019-01-06].
 29. Tim Reardon: Cavalera Family's Many Metal Bands Come Together for D-Low Memorial Concert. phoenixnewtimes.com, 2014-08-12. [dostęp 2019-01-06].