To jest dobry artykuł

Dania w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dania
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Gold medal europe.svg 3
Silver medal europe.svg 1
Bronze medal europe.svg 3
Medals Europe.svg 7
EuroDinamarca.svg
Informacje ogólne
Nadawca DR
Rok i miejsce debiutu 1957, Frankfurt nad Menem
Liczba udziałów 48 (44 finały)
Organizacja konkursu 3 razy w 1964, 2001 i 2014
Preselekcje Dansk Melodi Grand Prix
Strona internetowa

Dania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 i do tej pory wzięła w nim udział 48 razy[1]. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca publiczny Danmarks Radio (DR)[1].

Reprezentant Danii wybierany jest w trakcie koncertu Dansk Melodi Grand Prix[1]. W 1965 przedstawicielka kraju na konkurs, Birgit Brüel z piosenką „For din skyld”, została wybrana wewnętrznie przez władze telewizji[2].

Dania trzykrotnie wygrała finał konkursu: w 1963 (Grethe i Jørgen Ingmann z piosenką „Dansevise”), 2000 (Olsen Brothers z „Fly on the Wings of Love”) i 2013 (Emmelie de Forest z „Only Teardrops”)[1]. Telewizja duńska trzy razy była gospodarzem: w 1964, 2001 i 2014. Wszystkie trzy konkursy odbyły się w Kopenhadze[3][4][5].

W 1967 telewizja DR wycofała się z udziału w konkursie i powróciła do niego dopiero w 1978[6][7]. Z powodu słabych wyników nie wystawiła swojego reprezentanta także na konkursy w 1994 i 1998[8][9].

Dania była gospodarzem specjalnego koncertu Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w 2005 z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie ceremonii wybrany został najlepszy utwór eurowizyjny w historii imprezy. W stawce konkursowej znalazła się m.in. duńska propozycja „Fly on the Wings of LoveOlsen Brothers, która zajęła 6. miejsce w klasyfikacji[10].

Historia Danii w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Lata 50.[edytuj | edytuj kod]

Nadawca duński chciał wystąpić podczas pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956, ale władze telewizji nie zgłosiły na czas konkursowego utworu[11][12].

Birthe Wilke i Gustav Winckler podczas występu w 2. Konkursie Piosenki Eurowizji, marzec 1957

Telewizja DR zadebiutowała w konkursie w 1957 podczas 2. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego we Frankfurcie nad Menem. Na reprezentantów kraju zostali wybrani Birthe Wilke i Gustav Winckler[13]. 17 lutego para wystąpiła w selekcjach Dansk Melodi Grand Prix mających na celu wyłonienie ich eurowizyjnej propozycji. Spośród 117 zgłoszeń w finale zaprezentowano sześć: „Chanson Ordinaire” i „Hele Verden Venter På Vår” (wykonane solowo przez Wilke), „Fata Morgana” i „Længslernes Veje” (solowo przez Wincklera) oraz „Kærlighedens Cocktail” i „Skibet skal sejle i nat” (zaśpiewane w duecie). Dziesięcioosobowa komisja jurorska zdecydowała o wygranej piosenki „Skibet skal sejle i nat” autorstwa Erika Fiehna i Poula Sørensena[14][15]. Wybór spotkał się z negatywnymi komentarzami widzów oraz prasy, która uznała piosenkę za „niemającą iskry”[16]. 3 marca wystąpili podczas finału konkursu jako dziewiąty w kolejności i zajęli trzecie miejsce po zdobyciu 10 punktów, w tym 5 od Holandii, 3 od Włoch oraz 2 od Wielkiej Brytanii[17]. Para zakończyła występ jedenastosekundowym pocałunkiem, który wywołał kontrowersje w niektórych państwach. Powodem jego długiego trwania był brak wcześniej umówionego sygnału od producenta, który miał zakończyć pocałunek[18][12].

W 1958 telewizja DR wystawiła reprezentanta na 3. Konkurs Piosenki Eurowizji. Podobnie jak rok wcześniej, do finału Dansk Melodi Grand Prix zakwalifikowano sześć piosenek[19]. 16 lutego 1958 w Kopenhadze wystąpili: Raquel Rastenni (z utworami „Jeg rev et blad ud af min dagbog” i „Refræn”), Bent Weidich („Nanina”), Preben Uglebjerg („Evas lille sang”), Preben Neergaard („Mit gamle hakkebræt”) oraz Birthe Wilke i Gustav Winckler („For altid”)[19]. Reprezentanta Danii wytypowała 10-osobowa komisja sędziowska, która wybrała Raquel Rastenni z piosenką „Jeg rev et blad ud af min dagbog”[13][20] autorstwa Svena Urlika[21] i Harry’ego Jensena[22]. 12 marca reprezentantka Danii wystąpiła w finale konkursu jako szósta w kolejności i zajęła ósme miejsce, zdobywszy 3 punkty[23].

Raquel Rastenni podczas występu w finale 3. Konkursu Piosenki Eurowizji, marzec 1958

W 1959 stacja DR wysłała reprezentanta na 4. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Cannes. Finał Dansk Melodi Grand Prix rozegrano 11 lutego 1959 w Frederiksberg. Wystąpiło w nim czterech uczestników: Grete Klitgaard, Gustav Winckler, Preben Uglebjerg i Birthe Wilke, którzy wykonali łącznie sześć piosenek: „Engang bli'r det forår igen” (Winckler), „Jeg er på vej til dig” (Uglebjerg), „Uh – jeg ville ønske jeg var dig” (Wilke), „Alt, hvad der er værd at få” (Klitgaard i Winckler), „Det første lille kys” (Klitgaard) i „Latinersangen” (Wilke i Uglebjerg)[24]. Czteroosobowa komisja sędziowska (w składzie Kai Mortensen, Ole Mortensen, Axel Thingsted i Walther Schrøder) wytypowała piosenkę „Uh, jeg ville ønske jeg var dig”[24][25] autorstwa Otto Lingtona i Carla Andersena[26]. 11 marca wystąpiła jako druga w kolejności podczas finału konkursu i zajęła piąte miejsce po zdobyciu 12 punktów[27].

Lata 60. i 70.[edytuj | edytuj kod]

W 1960 duńska telewizja wysłała reprezentanta na 5. Konkurs Piosenki Eurowizji. Przedstawicielem kraju został zwycięzca eliminacji Dansk Melodi Grand Prix 1960, których finał rozegrano 4 marca w kopenhaskim Radiohuset. W finale selekcji wystąpili: Otto Hænning, Katy Bødtger, Otto Brandenburg, Inge Strauss, Grethe Sønck, Peter Sørensen i Gustav Winckler[28]. Komisja sędziowska (w składzie: Børge Nordlund, Poul Clemensen, Erik Kaare, Peter Deutsch, Otto Francker, Ib Glindeman i Morten Reesen) zdecydowała, że reprezentantem kraju w konkursie będzie Bødtger z piosenką „Det var en yndig tid” autorstwa Vilfreda Kjæra i Svena Buemanna[29]. 29 marca wystąpiła w finale konkursu jako czwarta w kolejności i zajęła 10. miejsce po zdobyciu czterech punktów[30].

W 1961 stacja DR wysłała przedstawiciela na 6. Konkurs Piosenki Eurowizji, który został wybrany w trakcie koncertu Dansk Melodi Grand Prix 1961 rozgrywanego 19 lutego 1961 we Frederice[31]. O udział w konkursie ubiegało się siedmiu kandydatów[32]. Decyzją jurorów, po zdobyciu 14 punktów, na konkurs oddelegowany został Dario Campeotto z piosenką „Angelique” Aksela V. Rasmussena[31]. 18 marca wystąpił w finale konkursu i zajął piąte miejsce po zdobyciu 12 punktów[33].

Ellen Winther podczas występu w finale konkursu w 1962

W 1962 telewizja duńska uczestniczyła w 7. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Luksemburgu. Reprezentantem kraju ponownie został laureat selekcji Dansk Melodi Grand Prix, do których zgłoszono 463 propozycji. W eliminacjach, które odbyły się 11 lutego 1962 w kopenhaskim Tivolis Koncertsal, wystąpiła pięciu wykonawców: Chris Dane, Ellen Winther, Baard Owe, Birthe Wilke i Dario Campeotto[34]. Szóstą uczestniczką selekcji miała być Gitte Hænning, ale przed koncertem finałowym została zdyskwalifikowana z konkursu za złamanie regulaminu (została przyłapana na pogwizdywaniu w rytm swojej konkursowej kompozycji „Jeg snakker med mig selv” w stołówce nadawcy publicznego DR)[35]. Współtwórca odrzuconego utworu, a zarazem organizator Dansk Melodi Grand Prix, Otto Francker zagroził, że jeśli jego kompozycja nie znajdzie się na liście uczestników, festiwal się nie odbędzie. Ostatecznie doszło do kompromisu, a Hænning zaśpiewała utwór poza konkursem, podczas przerwy interwałowej[34]. Finał selekcji wygrała Ellen Winther z piosenką „Vuggevise”[34][35]. 18 marca wystąpiła jaką piąta w kolejności na Eurowizji i zajęła dziesiąte miejsce, zdobywszy dwa punkty[36].

W 1963 telewizja duńska wysłała reprezentanta na 8. Konkurs Piosenki Eurowizji w Londynie. Przedstawicielem kraju został zwycięzca Dansk Melodi Grand Prix, którego finał odbył się 24 lutego 1963 w Tivolis Koncertsal[37]. Wystąpiło w nim ośmiu wykonawców, wyłonionych spośród 404 zgłoszeń: Melody Mixers, Dario Campeotto, Gitte Hænning, Bjørn Tidmand, Grethe Sønck, Preben Mahrta, Birthe Wilke oraz duet Grethe i Jørgen Ingmann. Największą liczbę punktów od jurorów (44) zdobyli Ingmannowie za piosenkę „Dancevise”[38], którą napisali Otto Francker i Sejr Volmer-Sørensen[13][39]. Koncert selekcyjny poprowadziła Marianne Birkelund[37]. 23 marca duet wystąpił z ósmym numerem startowym w finale konkursu[38]. Zdobyli łącznie 42 punktów, dzięki czemu zajęli pierwsze miejsce. Z powodu zamieszania związanego z nieprawidłowym podaniem głosu przez norweskiego sekretarza Roalda Øyena podważano sprawiedliwość wygranej pary[40]. EBU uznała duński wynik za prawidłowy, ogłaszając duet zwycięzcą konkursu[38][41].

W 1964 po raz pierwszy w historii Dansk Melodi Grand Prix o reprezentancie Danii w 9. Konkursie Piosenki Eurowizji zdecydowali telewidzowie, którzy oddawali swoje głosy za pomocą kart pocztowych. 15 lutego w finale wystąpiło dziewięciu uczestników: Bjørn Tidmand, Raquel Rastenni, Otto Brandenburg, Grethe Morgensen i Dario Campeotto oraz duety: Else i Preben Oxbøl, Vivian i Berit, Grethe Sønck i Gustav Wincker oraz Grethe Thordahl i Frederik. 101,171 z 233,465 nadesłanych pocztówek otrzymał Bjørn Tidmand z piosenką „Sangen om dig”[42], którą napisali Aksel V. Rasmussen i Morgens Dam[13][43]. Dzięki wygranej duetu Grethe i Jørgen Ingmannów w finale konkursu w 1963, stacja DR została gospodarzem 9. Konkursu Piosenki Eurowizji. Finał odbył się 21 marca w kopenhaskim Tivolis Koncertsal. Koncert poprowadziła Lotte Wæver, a w trakcie przerwy interwałowej, podczas której zliczane były głosy jurorskie, zaprezentowała się grupa baletowa „Harlequinade”[44]. Reprezentant Danii wystąpił jako czwarty w kolejności i zajął dziewiąte miejsce z 4 punktami na koncie (3 z Hiszpanii i jeden z Norwegii)[44][45]. W trakcie pożaru siedziby telewizji duńskiej w latach siedemdziesiątych zniszczone zostało filmowe nagranie koncertu finałowego; żaden inny nadawca nie nagrywał programu[46].

W przeciwieństwie do poprzednich lat, w 1965 duński nadawca wewnętrznie wybrał reprezentanta i konkursową piosenkę. 18 lutego w siedzibie radia Studio 2 odbyło się specjalne spotkanie, podczas którego komisja (w składzie: Eivind Helsted, Ib Glindemann, Mogens Kilde oraz Peder Holm) wybrała przedstawiciela Danii spośród ośmiu propozycji napisanych przez zaproszonych kompozytorów[47]. Na 10. Konkurs Piosenki Eurowizji oddelegowana została Birgit Brüel z utworem „For din skyld”, który napisali Jørgen Jersild i Poul Henningsen[2][48]. 20 marca wystąpiła jako 14. w kolejności w finale konkursu[49] i zajęła siódme miejsce po zdobyci 10 punktów[49].

Przed konkursem w 1966 duński nadawca powrócił do formatu Dansk Melodi Grand Prix[13], zrezygnowano jednak z wyboru zwycięzcy poprzez wysyłanie kart pocztowych[7]. Finał selekcji, który prowadziła Annette Faaborg, odbył się 6 lutego w Tivolis Koncersal[50]. Zakwalifikowano do niego sześć utworów: „Salami” Gustava Wincklera, „Melodien kan findes” Annette Blegvad, „Mon Coeur” Sussie Faber, „Hjerte for hjerte” Dario Campeottego, „Lille veninde” Ib Hansen oraz „Stop, mens legen er god” Ulli Pii, której sędziowie przyznali najwięcej punktów (27) i tytuł reprezentantki kraju podczas 11. Konkursu Piosenki Eurowizji[51]. Utwór napisany został przez Erika Kåre[52]. 5 marca wystąpiła w koncercie finałowym z drugim numerem startowym i zdobyła 4 punkty, kończąc udział na 14. miejscu[53].

Przed konkursem w 1967 telewizja DR poinformowała, że nie weźmie udziału w 12. Konkursie Piosenki Eurowizji[6]. Prawdopodobnym powodem rezygnacji kraju z konkursu było objęcie stanowiska dyrektora zarządu telewizji przez Jørgena Ifversena, który uznał imprezę za „rozrywkę, na którą nie warto wydawać pieniędzy”[7][54]. Kraj nie uczestniczył w konkursie do 1978[6][7]. W 1978 prezes DR – Niels Kaiser – ogłosił powrót kraju do konkursu po 11 latach przerwy i organizację koncertu eliminacyjnego Dansk Melodi Grand Prix[54][55]. Do selekcji zgłosiło się 359 kandydatów, którzy w sumie zaproponowali 518 utworów. 25 lutego w finale wystąpili: Grethe Ingmann, Ulla „Sniff” Neumann, Daimi & Birds of Beauty, duet Olsen Brothers, zespół Flair oraz Mabel, który wygrał eliminacje z utworem „Boom Boom”. Piosenka zdobyła od komisji sędziowskiej (w składzie: Willy Grevelund, Preben Kaas, Dan Turèll, Ole Schmidt i Jørgen De Mylius)[56] 46 punktów[54]. W skład grupy weszło czterech muzyków: lider Mike Tramp, Peter Nielsen, Christian Have i Andy Kulmbak[54]. Kwartet wystąpił jako szesnasty w finale 23. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym 22 kwietnia w Paryżu. Zdobyli 13 punktów (6 od Francji, 4 od Izraela, 2 od Austrii i 1 od Holandii), dzięki czemu zajął 16. miejsce na 20 uczestników[13][55].

W finale Dansk Melodi Grand Prix wzięło udział 17 uczestników: Pia Dalsgaard & Thorstein Thomsen, Rasmus Lyberth, Allan Mortensen, Pierre Dørger, Jannie Høeg, Olsen Brothers, Grethe Ingmann & Bjarne Liller P, Tamra Rosanes, Tommy Seebach, Mona Larsen, Mabel, Lecia & Lucienne Ltd., Pia & Ina Rosenbaum, Nis P. Jørgensen, Kim Larsen, Anette Toft oraz Annika Hoydal[57]. W przeciwieństwie do poprzednich lat, podczas eurowizyjnych eliminacji w 1979 wszystkie konkursowe piosenki nagrane zostały wcześniej na taśmie, a uczestnikom nie towarzyszyła orkiestra na żywo. Koncert odbył się w studiu telewizji DR, a prowadzącymi zostali Jørgen Mylius oraz Erling Bundgaard[57]. Po raz pierwszy użyto techniki komputerowego zliczania głosów, jednak nie zadziałała ona podczas transmisji na żywo[57]. Jurorzy regionalni przyznali po 82 punkty dwóm kandydatom: Seebachowi oraz duetowi Ingmann & Liller P. W rundzie rozstrzygającej remis wygrała propozycja Tommy’ego „Disco Tango” (przewaga 51:36)[13][58]. Po finale eliminacji pojawiły się doniesienia o popełnieniu plagiatu przez zwycięzcę. „Disco Tango” autorstwa Seebacha i Keld Heicka[59] porównano do piosenki „Paint It Black” zespołu The Rolling Stones[60] oraz „Tango Jealousie” Gade[57]. Ostatecznie jednak kompozycja została dopuszczona do udziału w 24. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbył się 31 marca w Binyanei Ha'ouama Centre w Jerozolimie[61]. wokalista wystąpił jako trzeci w kolejności i zdobył 76 punktów (w tym maksymalną ilość dwunastu punktów od Grecji i Izraela), kończąc udział na szóstym miejscu[13][61].

Lata 80.[edytuj | edytuj kod]

W 1979 telewizja potwierdziła udział w 25. Konkursie Piosenki Eurowizji oraz wyłonienie reprezentanta poprzez eliminacje Dansk Melodi Grand Prix 1980. W finale wystąpiło 12 kandydatów: Vivian Johansen, Tommy P, Lollipops, Breuning, Bamses Venner, Grethe Ingmann i Rainbow, Daimi, Birthe Kjær i Henning Vilén, Olsen Brothers, McKinleys, Allan Mortensen i Hans Mosters Vovse oraz Lecia i Lucienne[62]. Zwycięzce wybrała publiczność zasiadająca w Falkonér Theatre w Kopenhadze. Najwięcej punktów (84) otrzymał zespół Bamses Venner z utworem „Tænker altid på dig”[62][63]. Grupa składała się z czterech muzyków – Flemminga Jørgensena, Mogensa Balle'a, BjArne’a Greena i Arne Østergaarda[13][64]. 19 kwietnia wystąpili w Nederlands Congresgebouw w Hadze w finale Eurowizji i zdobyli 25 punktów, plasując się na 14. miejscu[13][65].

Bamses Venner podczas występu w finale 25. Konkursu Piosenki Eurowizji, kwiecień 1980

W finale Dansk Melodi Grand Prix 1981, który odbył się 28 lutego w Resturant Valencia w Kopenhadze, zaprezentowało się pięcioro uczestników: Hans Mosters, Anniqa, Theis Jensen, Carsten Elmer i Jørgen Klubin oraz Tommy Seebach i Debbie Cameron[66]. Pierwotnie w konkursie wystąpić miała również Gitte Hænning, jednak w ostatniej chwili wycofała się z udziału[66]. Reprezentanta Danii wybrało 120 zaproszonych przez DR gości, którzy największą ilość 441 punktów przyznali duetowi Seebach & Cameron[66] i ich piosence „Krøller eller ej”. Wokalista napisał utwór we współpracy z Keldem Heickiem[13][67]. Wystąpili 4 kwietnia 1981 w finale 26. Konkursu Piosenki Eurowizji i zdobyli 41 punktów, w tym najwyższą notę od Belgii, zajmując 11. miejsce[13][68]. Niezadowolona z wyniku wokalistka oskarżyła organizatorów o zakłócenie dźwięku podczas prezentacji[69], skrytykowała również zwycięzców imprezy, formację Bucks Fizz z Wielkiej Brytanii[66]. W wydanej w 201o książce Seebacha Cameron przyznała, że szef brytyjskiej telewizji BBC zdradził jej, jakoby problemy technicznie podczas występów faworytów (czyli nie tylko Danii, ale też Izraela i Niemczech) specjalnie nie były rozwiązywane, aby reprezentanci Wielkiej Brytanii mieli większe szanse na zwycięstwo[70].

Finał 14. Dansk Melodi Grand Prix odbył się 13 marca 1982 w Studie 3. Do udziału zgłosiło się 370 uczestników, którzy łącznie wysłali do siedziby nadawcy 566 utworów[71]. Ostatecznie w rundzie finałowej zaprezentowało się dwunastu kandydatów: Brixx, Tommy Seebach Band, Jacob Groth Band, Fenders, Carsten Elmer & Jørgen Klubin, Käte Sievert & Per Damgaard, Jannie Høeg, Taxi, Anne Karin oraz Peter Belli[71]. Pięć regionalnych ośrodków sędziowskich (w sumie 45 jurorów[71]) najwięcej punktów (55) oddało na propozycję „Video, Video” grupy Brixx[13], w której skład weszli Jens Brixtofle (autor eurowizyjnej piosenki[72]), John Hatting, Torben Jacobsen, Steen Ejler Olsen i Bjørn Holmgård Sørensen[71]. 24 kwietnia wystąpili podczas 27. Konkursu Piosenki Eurowizji z trzynastym numerem startowym. Nowoczesne brzmienia użyte w „Video, Video” nie zdobyły większego uznania europejskich jurorów[73], bowiem przyznali oni utworowi 5 punktów (3 głosy oddała Portugalia, a Szwecja i Irlandia – po jednym). Brixx zajął przedostatnie, 17. miejsce[71][74].

Do udziału w Dansk Melodi Grand Prix 1983 zgłoszono 763 utwory, a do rundy finałowej zakwalifikowano 10 z nich[75]. Z rywalizacji została zdyskwalifikowana piosenka „Hvis jeg bare vidste” sir Henry’ego, ponieważ złamała regulamin konkursu – została zaprezentowana w radiu przed finałem selekcji[75]. Podobnie jak rok wcześniej, o wygranej zdecydowało 5 regionalnych ośrodków sędziowskich, po 9 jurorów w każdym[75]. 5 marca jurorzy największą ilość 60 punktów przyznali Gry Johansen i utworowi „Kloden drejer”[75], który został napisany przez Flemminga Gernyxa, Christiana Jacobsena, Larsa Christensena i Billy’ego Crossa[13][76]. Wystąpiła jako piętnasta podczas finału 28. Konkursu Piosenki Eurowizji, który zorganizowano 23 kwietnia 1983 w Rudi-Sedlmayer-Halle w niemieckim Monachium. Johansen zdobyła 16 punktów, które uplasowały ją na 17. miejscu w rankingu[13][77].

Do napisania utworów do Dansk Melodi Grand Prix 1984 zaproszono 132 kompozytorów, którzy nadesłali w sumie 115 utworów[78]. Pięcioosobowa komisja sędziowska w składzie Claus Hagen-Petersen, Henrik Krogsgaard, Monica Krogh Meyer, Michael Juul Sørensen i Jørgen De Mylius wyłoniło spośród nich dziesięć kompozycji, które 14 lutego 1984 w studiu Eldorados zaprezentowali: Trax, Regnar Egekvist, Snapshot, Lecia Jønsson, Lollipops, Shelia (Lone Christensen), Boulevard, John Hatting, Tommy Seebach Band oraz duet Hot Eyes. Koncert poprowadził Jørgen De Mylius[78]. Zwycięzcę wybrało 55 sędziów podzielonych na ośrodki regionalne[78]. Zmagania wygrał duet Hoe Eyes (Kirsten Siggard & Søren Bundgaard), który za utwór „Det’ lige det” zdobył 47 punktów[78], jeden głos więcej od zdobywczyni drugiego miejsca – Christensen[79]. Podczas występu wokalistka wepchnęła swojego partnera do basenu. Podczas finału 29. Konkursu Piosenki Eurowizji takiego zabiegu nie zastosowano[78][79]. Piosenkę napisał Bundgaard oraz Keld Heick[80]. 5 maja Hot Eyes zaprezentował „Det’ lige det” jako dziesiąty w kolejności. Utwór zdobył w sumie 101 punktów (w tym 12 od Norwegii i Wielkiej Brytanii), zajmując 4. miejsce[13][81].

17. Dansk Melodi Grand Prix zorganizowany został 9 marca 1985 w Danske Filmstudier i Lyngby w Kopenhadze, w jego finale udział wzięło 10 uczestników, których komisja sędziowska (Lene Andersen, Jannie Høeg, Henrik Krogsgaard, Michael Juul Sørensen, Claus Hagen-Petersen, Jørgen De Mylius) wyłoniła spośród 186 zgłoszeń[82]. Koncert finałowy prowadził Jørgen De Mylius, a o zwycięzcy eliminacji zdecydowało 55 sędziów podzielonych na ośrodki regionalne. Największą ilość punktów (58) otrzymał za piosenkę „Sku’ du spørg’ fra no’en?” duet Hot Eyes, który został pierwszym reprezentantem Danii występującym na konkursie dwa lata z rzędu[82][83]. Autorami utworu, podobnie jak rok wcześniej, zostali Bundgaard i Keld Heick[13][84]. 4 maja w Scandinavium w szwedzkim Göteborgu wystąpili w finale 30. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego[85]. Podczas występu na scenie pojawiła się 9-letnia wówczas córka reprezentantów, która śpiewała niektóre fragmentu tekstu oraz tańczyła między artystami oplatana chustami[13][83]. Zdobyli 41 punktów, plasując się na 11. miejscu[85].

W 1986 duński nadawca zmienił format selekcji Dansk Melodi Grand Prix, które podzielono na dwie rundy, które odbyły się 22 lutego w Studie 3. Podczas pierwszej części zaprezentowało się 10 uczestników (Hilda i Keld Heick, Trax, J.P. West, Lotte Rømer, Olsen Brothers, Lecia Jønsson, Hot Eyes, Lørdagskyllingerne, Fenders, Birthe Kjær), spośród których wyeliminowano pięciu[86]. Pozostali zaśpiewali ponownie podczas drugiej części eliminacji, w której sędziowie wybierali zwycięzcę[87]. Utwory zakwalifikowane do finału wybrała komisja jurorska w składzie: Lene Andersen, Jannie Høeh, Henrik Krogsgaard, Michael Juul Sørensen, Klaus Reitov oraz Jørgen De Mylius. 29 punktów oraz tytuł reprezentantki kraju otrzymała Lise Haavik i jej zespół Trax z utworem „Du er fuld af løgn”[86] autorstwa Johna Hattinga[88]. Pierwszą część koncertu otworzyła grupa baletowa Louise Freverta[89]. Piosenka „Du er fuld af løgn” została wykonana 3 maja podczas finału 31. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Grieghallen w norweskim Bergen. Zdobyła w sumie 77 punktów, zajmując 6. miejsce[90].

W 1987 kontynuowano nowy format selekcji Dansk Melodi Grand Prix. Finał eliminacji odbył się 28 lutego w Tivolis Koncersal w Kopenhadze, prowadził go Jørgen De Mylius[91]. Do siedziby nadawcy publicznego przesłano 200 utworów napisanych przez 80 kompozytorów[91]. Do finałowej dziesiątki zakwalifikowały się piosenki, które zgłosili: Dorthe Kollo & Johnny Reimar, Hot Eyes, Trine Dyrholm & Moonlighters, Dario Campeotto, Hilda & Keld Heick, Lille Palle, Birthe Kjær, Tommy Seebach, Anne Cathrine Herdorf & Bandjo oraz Limelight[91]. W drugiej rundzie jurorzy przyznali najwięcej głosów (40) piosence „En lille melodi” wykonanej przez Herdorf[91]. Autorami kompozycji byli Helga Engelbrecht i Jacob Jonia[92][93]. 9 maja wystąpiła jako 19. w finale 32. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Palais de Centenaire w Brukseli[94]. Zdobyła 83 punkty, kończąc udział na 5. miejscu[94].

Format duńskich selekcji pozostał bez zmian. Do udziału w Dansk Melodi Grand Prix 1988 zgłoszono 741 utworów, spośród których aż trzy zdyskwalifikowano: „Kobberbryllup-boggie” posądzono o naruszenie praw autorskich i porównano do piosenki „E'de' det här du kallar kärlek” Moniki Törnell i Lasse Holma (którą duet wykonał podczas w szwedzkich selekcjach eurowizyjnych Melodifestivalen 1986)[95], natomiast „Natalie” i „Start nu” zostały zgłoszone przez Borana Mounzersa, który w rejestracji podał imiona swoich dzieci: Lone i Martin, aby mieć większą szansę na występ w eliminacjach[95]. W pierwszej rundzie Dansk Melodi Grand Prix zaprezentowano dziesięć propozycji: „Du kan gå med” Anne Mette i zespołu Hip-Hop, „Til dig” Paula Mathiesena, „Tid til kærlighed” Snapshot, „Vi danser rock og rul” Stiga Rossena, „9½ minut” Anne Marie Busk, „Jeg tror på Johnny B. Goode” Lulu, „Det' okay” Henriette Lykke, „Gi' naturen chancen” Anne Karin, „Ene” Susanne Winstrøm & Sirius oraz „Ka' du se hva' jeg sa'” duetu Hot Eyes[95], który w drugim etapie selekcji otrzymał najwięcej głosów od sędziów, podzielonych na pięć ośrodków regionalnych. Tym samym Kirsten Siggard i Søren Bundgaard po raz trzeci zostali reprezentantami Danii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Finał eliminacji odbył się 27 lutego 1988 w Studie 3, a prowadzącym został Jørgen De Mylius. Zwycięska kompozycja autorstwa Bundgaarda i Kelda Heicka[96] zdobyła w sumie 29 punktów[95]. 30 kwietnia wystąpili w finale 33. Konkursu Piosenki Eurowizji odbywającym się w Simmonscourt Pavillion w Dublinie[97]. W czasie, kiedy odbywał się konkurs, Siggard była w zaawansowanej ciąży[98]. Za piosenkę zdobyli 92 punkty, w tym maksymalne noty 12 pkt od Austrii, Francji i Holandii, zajmując trzecie miejsce, za Scottem Fitzgeraldem z Wielkiej Brytanii i Céline Dion ze Szwajcarii[97].

21. Dansk Melodi Grand Prix odbyła się 25 marca 1989 w Bella Centeret znajdującej się w położonej na wyspie Amager części Kopenhagi. Duński nadawca postanowił zmienić format selekcji, organizując tylko jedną rundę. Do udziału w konkursie zaproszono prawie 200 kompozytorów, a swoje utwory nadesłało 88 z nich[99]. W finale dziesięć z nich zaprezentowali: Birthe Kjær, Maria Cecilie Vonsild, Lars Fenger, Pia Cohn, Snapshot, Keld & Hilda Heick, Lecia Jønsson, Gry Johansen, Peter Belli i Jørgen Olsen[99]. Koncert prowadził Jarl Friis-Mikkelsen, który po 11 latach zastąpił w tej funkcji Jørgena De Myliusa[99]. Najwyżej ocenioną propozycją została „Vi maler byen rød” autorstwa Sørena Bundgaarda i Kelda Heicka wykonana przez Kjær[100]. Zdobyła 32 punkty od 45 sędziów obecnych podczas koncertu w Bella Centeret[99]. 6 maja wystąpiła podczas 34. Konkursu Piosenki Eurowizji z dwunastym numerem startowym[101]. Podczas prezentacji na scenę wszedł dyrygent występu Henrik Krogsgaard, który wcielił się w rolę chórzysty i tancerza[102]. Piosenka zdobyła w sumie 111 punktów (w tym 12 od Finlandii, Holandii i Szwecji) i uplasowała się na trzecim miejscu rankingu[101]. Po finale konkursu propozycja „Vi maler byen rød” stała się przebojem w kraju, a Kjær miała wykonać go podczas specjalnego koncertu Gratulacje z okazji 50-lecia istnienia Konkursu Piosenki Eurowizji, jednak problemy zdrowotne uniemożliwiły jej występ[102]. W 2009 rozpoczęto przygotowania musicalu opartego na dwudziestu najpopularniejszych duńskich propozycjach eurowizyjnych, którego tytuł (Vi maler byen rød: The Musical) nawiązywał do utworu[103].

Lata 90.[edytuj | edytuj kod]

Format duńskich preselekcji Dansk Melodi Grand Prix w 1990 zmienił się: sędziów zastąpiono wprowadzeniem głosowania telewidzów (tzw. tele-voting) oraz przywrócono dwuetapowy finał. Do udziału w konkursie zgłoszono 58 utworów, spośród których wybrano dziesięciu finalistów: Kirsten Siggard, Vocal Crew (Sidsel From, Mette Riis i Lena Brostrøm), Lecia Jønsson, Lonnie Devantier, Jørgen Olsen, Helle Guldbech, Käte & Per Damgaard, Aviaja Lumholt, Birgitte Gade i The Boyz[104]. Rundę finałową zorganizowano 24 marca w Tivolis Koncertsal w Kopenhadze. Prowadzącymi zostali byli reprezentanci Danii w konkursie: Birthe Kjær i Dario Campeotto[104]. Wszystkie zakwalifikowane piosenki wykonane zostały przy akompaniamencie orkiestry pod dyrygenturą Henrika Krogsgaarda. W chórkach zaśpiewali: Lei i Lupe Moe, Jacob Launbjerg oraz Peter Busborg[104]. W drugiej rundzie selekcji najwięcej głosów widzów (68,628) otrzymała Lonnie Devantier za piosenkę „Hallo Hallo”, którą napisali John Hatting, Torben Lendager i Keld Heick[105]. Finał 35. Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się 5 maja w Koncertna Dvorana Vatroslav Lisinski w Zagrzebiu. Duńska reprezentantka wystąpiła w nim jako jedenasta i zdobyła 64 punkty, kończąc udział na 8. miejscu[106].

W 1991 finał Dansk Melodi Grand Prix odbył się na takich samych zasadach, jak rok wcześniej. Selekcje odbyły się 16 marca w Aarhus[107]. Koncert prowadzili Camilla Miehe-Renard i Mek Pek, dyrygentem orkiestry ponownie został Henrik Krogsgaard, a w chórkach wystąpili Lei i Lupe Moe, Jacob Launbjerg oraz Peter Busborg[107]. W finale eliminacji wystąpili: Birthe Kjær, Lise Dandanell & Lars Berthelsen, Lars Nielsen, Anders Frandsen, Käte Sivert & Per Damgaard, Helle Børgesen, Pernille Petersson, The Boyz, Annette Heick & Egil Edøen, Ulla Bjerre & Ole Bredahl oraz Anders Frandsen, który w drugiej rundzie zdobył największą ilość głosów widzów – 3819. Zwycięski utwór „Lige der hvor hjertet slår” napisał Michael Elo[108]. Frandsen wystąpił jako trzynasty podczas 36. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanej 4 maja w Studio 15 de Cinecittà w Rzymie. Otrzymał głosy tylko z dwóch krajów: 5 od Norwegii i 3 od Szwecji, zajmując ostatecznie 19. miejsce na 22. uczestników[109].

Selekcje Dansk Melodi Grand Prix 1992 zostały zorganizowane 29 lutego w Aalborg[110] według formatu, którego użyto w 1990 i 1991[111]. Finał poprowadzili Anne-Catherine Herdorf i Anders Frandsen[110]. W konkursie wystąpili: Bebiane Jacobsen, Dorthe Andersen, Kenny & Lotte, Anne Karin & Hans Dal, Holger Nielsen, Linda D. Vilhelmsen, Zindy Laursen, Lise Lotte Norup oraz Fenders[110]. W finale miał wystąpić również Keld Heick, ale jego utwór „Du er mit liv” zdyskwalifikowano z powodu zbyt wczesnego zaprezentowania go publicznie[110]. Kompozytor nie był świadomy tej publikacji, znalazł się jednak na liście finalistów. Telewizja DR zaproponowała mu zmianę piosenki na „Det vil vi da blæse på”, którą ostatecznie wykonał ze swoimi znajomymi pod nazwą Sweet Keld & Hilda Hearts. W drugiej rundzie finałowej najwięcej głosów od telewidzów (6438) otrzymał duet Nilsson & Lübcke, który wykonał utwór „Alt det som ingen ser” Carstena Warminga[112]. 9 maja w MalmöMässan w szwedzkim Malmö wystąpili podczas finału 37. Konkursu Piosenki Eurowizji i zdobyli łącznie 47 punktów, zajmując 12. miejsce[113].

Duńskie preselekcje do 38. Konkursu Piosenki Eurowizji odbyły się 3 kwietnia 1993 w Kongrescenter w Odense. Koncert prowadzili Keld Heick i Kirsten Siggaard[114]. Format eliminacji został nieco zmieniony – przywrócono głosowanie sędziów, którzy decydowali, które pięć utworów zostanie zakwalifikowanych do kolejnej rundy. O zwycięzcy decydowali telewidzowie. W finale selekcji wzięło udział 10 z 231 kandydatów, którzy zgłosili swoje utwory: Teddy Edelmann, Birgitte Gade, Gaia, Iben Plesner, Anders Nyborg, Vivian Jacobsen, Ditte Højgaard Andersen, Tine Bjerggaard & Gorm Bull Saring, Anne Karin oraz Tommy Seebach Band[114], który ostatecznie wygrał drugi etap z utworem „Under stjernerne på himlen”. Zdobył w sumie 16463 głosów widzów i po raz trzeci został reprezentantem Danii w konkursie[114]. Piosenkę napisał Seebach we współpracy z Keldem Heickiem[115]. 15 maja wystąpił ze swoim zespołem jako piąty w finale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Green Glens Arena w Millstreet. Otrzymał łącznie 9 punktów, zajmując 22. miejsce na 25 uczestników rundy finałowej[116].

Ze względu na duże zainteresowanie eurowizyjnym debiutem krajów Europy Wschodniej podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji, Europejska Unia Nadawców postanowiła uniemożliwić udział w konkursie sześciu państwom, które podczas konkursu w 1993 zajęły najniższe miejsca. Wśród tych krajów, obok Turcji, Słowenii, Izraela, Belgii i Włoch, znalazła się Dania[8]. Tym samym duński nadawca po raz pierwszy w historii nie miał prawa wysłania swojego reprezentanta na konkurs, a Dansk Melodi Grand Prix nie odbył się. Aby móc powrócić do stawki konkursowej, DR musiała transmitować koncert[117]. W 1995 Dania powróciła do konkursu, a reprezentant kraju został wybrany w programie Dansk Melodi Grand Prix ze zmienionym formatem – wycofano głosowanie telewidzów, a w pierwszej rundzie wzięło udział 11 uczestników[118]: Johnny Jørgensen, Jacob Launbjerg, Missen Larsen, Søren Launbjerg, Channe Nussbaum, Mads Nørregaard, Ulla Henningsen, Master Fatman, Veronica Mortensen oraz Aud Wilken[119]. Koncert odbył się 25 marca w Kopenhadze, prowadzili go Gry La Cour i Sidsel Agensø. Po pierwszej rundzie sędziowie wyeliminowali 6 uczestników, a decydujący etap selekcji wygrała Aud Wilken z utworem „Fra Mols til Skagen”[119]. Pięcioosobowa komisja sędziowska (w składzie: Søs Fenger, Sebastian, Bent Fabricius Bjerre, Monica Krogh-Meyer i Dorte Hygum) przyznała piosence autorstwa Lise Cabble i Mette'a Mathiesena[120] 46 punktów[119]. 13 maja 1995 wystąpiła podczas finału 40. Konkursu Piosenki Eurowizji, organizowanego w Point Theatre w Dublinie, i zdobyła łącznie 92 punkty (w tym maksymalne oceny od Norwegii i Szwecji), zajmując 5. miejsce[121].

Telewizja DR po raz kolejny zmieniła zasady programu Dansk Melodi Grand Prix, przywracając głosowanie telewidzów. 9 marca 1996 w rywalizacji konkursowej wzięło udział pięciu uczestników: Peter Belli, Channe Nussbaun, Mark Linn i duety: Jannie Høgh & Master Fatman oraz Martin Loft & Dorthe Andersen, którzy ostatecznie wygrali selekcje z 9422 głosami[122]. Zwycięski utwór „Kun med dig” napisali Jascha Richter i Keld Heick[123]. Ze względu na narastające zainteresowanie udziałem w konkursie coraz większej ilości państw, EBU postanowiła zorganizować specjalną, nietransmitowaną w telewizji rundę kwalifikacyjną, podczas której jurorzy z każdego kraju oceniali piosenki na podstawie ich wersji studyjnych. Siedem najniżej ocenionych kompozycji nie otrzymało awansu do finału 41. Konkursu Piosenki Eurowizji[124]. Jedną z nich była duńska „Kun med dig”, która na etapie półfinałowym zajęła 25. miejsce z 22 punktami[123][125].

1 marca 1997 w Kopenhadze odbył się 28. finał Dansk Melodi Grand Prix, w której wzięło udział dziesięciu finalistów wyłonionych spośród 670 zgłoszeń: Lars Nielsen, Gry Harrit, Gorm Bull Sarning, Maria Abel, Stay Tuned, Dennis Adamsen Jensen, Kølig Kaj, Jette Torp, Hans Olsen i Lei Moeto[126]. Dyrygentem orkiestry został Jan Glæsel, a w chórkach wystąpili: Lise Dandanell, Bobo Moreno, Susanne Carstensen i Jorn Lindorph[126]. W przeciwieństwie do poprzednich lat, podczas eliminacji odbyła się tylko jedna runda głosowania. Najwięcej głosów (5695) zdobył hip-hopowy utwór „Stemmen i mit liv” Kaja[126], który napisał go razem z Larsem Pedersenem. Raperowi na scenie towarzyszyła Christina Juul Hansen[127]. W sobotę 3 maja wystąpił podczas 42. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego przez Irlandię. Zdobył 25 punktów i zakończył udział na 16. miejscu w finale[128].

W 1998 EBU wprowadziła nowe zasady, które uniemożliwiały udział w 43. Konkursie Piosenki Eurowizji krajom, które w ciągu pięciu ostatnich lat osiągnęły najniższe wyniki. Tym samym Dania nie została dopuszczona do udziału w konkursie ze względu na dwukrotny brak reprezentanta oraz słabe rezultaty w konkursach w latach 1995–1997[9]. Duński nadawca transmitował finał konkursu[127]. Po rocznej przerwie Dania powróciła do udziału w konkursie w 1999. Krajowa telewizja zorganizowała selekcje Dansk Melodi Grand Prix 1999 ze zmienionym formatem. Eliminacje poprowadził Keld Heick, a o zwycięzcy zdecydowali zarówno sędziowie (Anders Frandsen, Carola, Johnny Reimer, Anne Catrine Herdorf, Ann-Louse, Alex Nyborg Madsen), jak i telewidzowie. W finale, który odbył się 13 marca, wzięło udział pięciu kandydatów: Stine Findsen, Clark Best, Jacob Haugaard, Susanne Marcussen oraz duet Michael Teschl & Trine Jepsen, którzy wygrali eliminacje[129]. Utwór „Denne Gang” autorstwa Ebbe'a Ravna[130] zdobył w sumie 60 punktów i umożliwił parze udział w finale 44. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanym 29 maja w Usshishkin Hall w Jerozolimie. W związku ze zniesieniem przez EBU zasady nakazującej każdemu reprezentantowi śpiewanie w swoim ojczystym języku, Dania postanowiła wysłać na finał konkursu anglojęzyczną wersję piosenki – „This Time (I Mean It)”[131]. Została zaprezentowana jako dziewiąta w kolejności i zdobyła 71 punktów (w tym najwyższą notę od Islandii), zapewniając Teschlowi i Jepsen 8. miejsce[131]. W tym roku Dania po raz pierwszy zastosowała na konkursie metodę głosowania audio-tele[132].

Lata 2000.[edytuj | edytuj kod]

Format finału duńskich selekcji Dansk Melodi Grand Prix 2000 ponownie został zmodyfikowany, powrócono do organizacji dwóch rund głosowania. Eliminacje zorganizowano 19 lutego w Cirkusbygningen w Kopenhadze, prowadzącymi zostali Natasja Crone i Michael Carøe. W pierwszej rundzie finałowej wzięło udział dziesięciu uczestników, spośród których telewidzowie wytypowali pięciu: Trine'a Gadeberga, trio Ole Skovhøj, Jan Peber oraz Jes Kerstein, Sanne Gottlieb, zespół AIDA oraz duet Olsen Brothers. W drugim etapie komisja sędziowska (Richard Herrey, Bjørn Tidmand, Lecia, Charlotte Nilsson oraz Michael Teschl) przyznała najwięcej punktów (58) braciom Jørgenowi i Nielsowi Olsen za utwór „Smuk som et stjerneskud”[133]. Duet wielokrotnie brał udział w duńskich selekcjach (w 1978, 1979, 1980, 1982 i 1986). Jørgen wystąpił także w eliminacjach w 1989 i 1990, w obu zajął trzecie miejsce[134]. Podobnie jak rok wcześniej, zwycięski utwór otrzymał przetłumaczony na język angielski. Podczas finału 45. Konkursu Piosenki Eurowizji został wykonany jako „Fly on the Wings of Love”[135]. Bracia wykonali go jako czternaści w kolejności i zdobyli 195 punktów, dzięki czemu zdobyli pierwsze miejsce, wygrywając finał. Wokaliści otrzymali największą ilość dwunastu punktów od Izraela, Wielkiej Brytanii, Rosji, Islandii, Niemiec, Szwecji, Łotwy i Irlandii[136]. Po nieoczekiwanym zwycięstwie piosenki, rosyjska delegacja złożyła podanie o jej dyskwalifikację. Powodem miało być użycie przez Jørgena vocoderu, który podczas występu zmodyfikował jego głos tak, by brzmiał jak elektryczny[136]. EBU odrzuciła wniosek[134][137].

31. Melodi Grand Prix odbył się 17 lutego w Messecenter w Herning, o jego zwycięzcy zdecydowali telewidzowie oraz komisja sędziowska w stosunku 80:20. W pierwszym etapie eliminacji wystąpiło 10 uczestników, którzy zaprezentowali swoje utwory w języku duńskim[138]. Do drugiej rundy konkursu zakwalifikowali się: Katrine Daugaard, BaSix, Anne Murillo, Helge Engelbrecht oraz Rollo & King, którzy zdobyli ostatecznie najwięcej punktów (58) za piosenkę „Der står et billede af dig på mit bord” i wygrali finał[139][140]. Utwór napisany został przez członków duetu: Sørena Poppe'a i Stefana Nielsena[141]. Po 36 latach przerwy duński nadawca ponownie został organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji. Koncert finałowy odbył się na stadionie Parken, który pomieścił 40 tysięcy ludzi, co dało mu eurowizyjny rekord pod względem największej liczby widzów zgromadzonych podczas finału[142]. Konferansjerami koncertu byli Natasja Crone Back i Søren Pilmark, którzy całą imprezę prowadzili dwuwierszem[143]. Na otwarcie konkursu wystąpili Olsen Brothers, którzy zaprezentowali swój nowy singel – „Walk Right Back”, a podczas trwania głosowania na scenie zaprezentował się zespół Aqua w towarzystwie Safri Duo[143][144]. Podczas prezentacji wokalistka grupy znanej z przeboju „Barbie Girl” wypowiedziała wulgarne słowa „Fuck off, Ken”, czym wzbudziła kontrowersje[145]. Duńscy reprezentanci wykonali podczas finału 46. Konkursu Piosenki Eurowizji angielską wersję swojej piosenki – „Never Ever Let You Go”. Wystąpili jako ostatni, 23. zawodnicy i zajęli ostatecznie drugie miejsce z 177 punktami, w tym z sześcioma maksymalnymi notami od Islandii, Norwegii, Chorwacji, Irlandii, Niemiec i Estonii[142].

Selekcje Dansk Melodi Grand Prix 2002 zorganizowano 9 lutego w Cirkusbygningen w Kopenhadze[146][147][148], prowadzącymi zostali Signe Svendsen i Michael Carøe[149]. Scenografia zaprojektowana została przez Svenda Hangaarda[150] na wzór filmu Moulin Rouge[151]. Podczas koncertu gościnnie wystąpił Cliff Richard[152]. W pierwszej rundzie eliminacji wystąpiło dziesięciu uczestników, którzy zostali wybrali spośród 662 zgłoszeń, a do drugiego etapu zakwalifikowano dziesięć utworów[153]. W finale selekcji wystąpili, dzięki głosom telewidzów i komisji sędziowskiej: Luna Park, Morten Fleck, Neibourghs, Pætur vid Keldu oraz faworytka konkursu[154]Malene Mortensen, która za utwór „Vis mig hvem du er” autorstwa Michaela Ronsona[155] zdobyła największą liczbę 60 punktów, wygrywając eliminacje[150][156]. Zwycięstwo wokalistki obejrzało w telewizji ok. 2,6 mln telewidzów[157]. 25 maja wystąpiła w finale 47. Konkursu Piosenki Eurowizji z anglojęzyczną wersją piosenki, „Tell Me Who You Are[158]. Zaśpiewała jako czternasta w kolejności i zdobyła tylko siedem punktów (4 od Izraela i po jednym od Litwy, Malty i Turcji), kończąc udział na ostatnim miejscu[159], zostając tym samym została pierwszą reprezentantką Danii, która tego dokonała[160]. Wokalistka przyznała, że była zaskoczona wynikiem[161], obwiniała się za osiągnięcie słabego rezultatu dla kraju[162]. Jedna z członkiń krajowej komisji jurorskiej, Sascha Dupont, przyznała, że „angielskie słowa piosenki były dwadzieścia razy lepsze od duńskich”, które – według niej – „były słabe”[163]. Podczas występu Mortensen towarzyszył chórek w składzie: Michael Ronson, Kenny Lübcke, Stine Findsen, Tina Lupe Moe i Lei Aloha Moe[164].

W związku z dużą liczbą krajów, które zainteresowane były debiutem na Konkursie Piosenki Eurowizji, dziesięć państw (w tym m.in. Dania) z najgorszymi wynikami podczas konkursu w 2002 nie mogło wziąć udziału w konkursie w 2003[160]. Po rocznej przerwie telewizja duńska powróciła do udziału w konkursie[165]. Zmieniła format eliminacji, usuwając z nich głosowanie jurorskie. Finał Dansk Melodi Grand Prix 2004 zorganizowany został 7 lutego w Atletion Arena w Aarhus[166]. Do udziału w selekcjach zgłoszono 315 utworów, wśród nich znalazła się piosenka napisana przez zmarłego pół roku wcześniej Tommy’ego Seebacha i Torbena Lundgreena[167]. Rodzina oraz najbliżsi Seebacha domagali się wycofania propozycji z udziału w eliminacjach, posądzając współautora kompozycji o „promowanie się na nazwisku zmarłego”[168]. Ostatecznie spośród wszystkich kandydatur wytypowano dziesięciu finalistów, których ujawniono w grudniu 2003[169][170]. W pierwszej rundzie głosowania telewidzowie wybrali pięciu najlepszych uczestników, którzy awansowali do drugiego etapu. W decydującym etapie selekcji wystąpili: Neighbours, Petsi Tvørfoss, Zididada, Ditlev oraz Tomas Thordarson, który zdobył największą liczbę 60 głosów publiczności za utwór „Sig det’ løgn[171][172] autorstwa Ivara Lindy Greinera[173]. Koncert finałowy poprowadzili Peter Mygind i Natascha Crone[174] W 2004 EBU wprowadziła eurowizyjną rundę półfinałową, w której zaprezentował się m.in. reprezentant Danii. Wystąpił w koncercie jako 19. w kolejności z anglojęzyczną wersją swojej konkursowej piosenki – „Shame on You[175][176]. Zdobył 56 punktów, w tym 12 z Islandii, i zajął 13. miejsce, nie kwalifikując się do finału, do którego awansowała pierwsza dziesiątka z ogólnej klasyfikacji[177]. Po półfinale konkursu krajowa delegacja wyraziła swoje niezadowolenie z wyboru fragmentu występu wykorzystanego w skrócie wszystkich prezentacji, co, ich zdaniem, mogło wpłynąć na brak awansu Thordarsona do finału[178].

W sierpniu 2004 rozpoczęto proces zbierania zgłoszeń do udziału w Dansk Melodi Grand Prix 2005. Po raz pierwszy w historii selekcji można było zgłosić utwór napisany w języku angielskim[179]. Do siedziby krajowego nadawcy nadesłano łącznie 263 propozycji[180], zaś do udziału w finale selekcji wybrano dziesięciu uczestników, którymi zostali: Chi Hua Hua, Maria Keis Uhre, Jakob Sveistrup, Luna Park, Kim Schwartz, Tamra Rosanes, Kandis, Ditlev Ulriksen, Sweethearts[181] i duet Olsen Brothers[182][183], któremu na scenie towarzyszyła Kayo Shekoni, wokalistka szwedzkiego girls bandu Afro-dite[184]. 10 lutego stacja DR umożliwiła internetową transmisję prób do koncertu finałowego[185]. Finał selekcji odbył się 12 lutego w hali Forum w Horsens[186][187]. Do drugiego etapu głosowania finałowego awansowało pięciu najwyżej ocenionych uczestników, tj. Keis Uhre, Luna Park, Rosanes, Olsen Brothers i Sveistrup, który uzyskał największą liczbę 58 punktów za utwór „Tænder på dig” autorstwa Andreasa Mørcka i Jacoba Launbjerga, dzięki czemu został wybrany na reprezentanta Danii w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie[188][189][190]. Obie rundy głosowania prowadzili Jarl Friis Mikkelsen i Birthe Kjær. W trakcie finału telewidzowie oddali największą wówczas liczbę głosów, co spowodowało przeciążenie sieci komórkowej odpowiedzialnej za przyjmowanie głosów. Problemy techniczne nie wpłynęły na ostateczny wynik[191]. 19 maja wystąpił w półfinale widowiska z dwudziestym czwartym numerem startowym z anglojęzyczną wersją propozycji („Talking to You”) i z trzeciego miejsca awansował do finału[192], w którym otrzymał łącznie 125 punktów (w tym m.in. maksymalną notę od Norwegii), dzięki czemu zajął dziewiąte miejsce[193].

Do udziału w Dansk Melodi Grand Prix w 2006 zgłoszono 336 kompozycji[194]. 11 lutego w Aalborg odbył się dwuetapowy finał selekcji[195], w którym wzięło udział dziesięciu uczestników: Søren Poppe & Lene Matthiesen Nørrelykke Writers/composer(s): Andreas Mørck, Søren Poppe & Jacob Launbjerg, Danni Elmo, Kristine Blond, Trine Jepsen & Christian Bach, David Mader, Neighbours, Kim Schwartz, Sidsel Ben Semmane, Jørgen Thorup i Claus Hasfeldt[196]. W drugiej rundzie głosowania telewidzów wystąpili: Poppe & Mathiesen, Neighbours, Schwartz, Elmo oraz Semmane, który wygrał eliminacje z utworem „Twist of Love” autorstwa Nielsa Drevsholta[197], która otrzymała w sumie 48 punktów od widzów[198]. Koncert prowadzili Mads Vangsø i Adam Duvå Hall[198]. W związku z zajęciem miejsca w pierwszej dziesiątce rok wcześniej, duńska reprezentantka nie musiała brać udziału w półfinale i miała gwarantowane miejsce w finale. Kraj zachował jednak prawo głosu w rundzie półfinałowej. W finale, który odbył się 20 maja w Olympic Indoor Hall w Atenach, Semmane zaprezentowała się jako dziewiąta. Otrzymała 26 punktów (wszystkie od krajów nordyckich[199]), dzięki którym zakończyła udział na 18. miejscu[200].

DQ w półfinale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007

Formuła Dansk Melodi Grand Prix w 2007 zmieniła się: finał konkursu poprzedzony został dwiema rundami półfinałowymi transmitowanymi w telewizji, w którym wzięło udział po 8 uczestników. Pierwszy półfinał odbył się 26 stycznia w Holstebro Musikteater, a drugi – 2 lutego w hali Centrum Kongresowo-Kulturowym w Aalborg. Do rundy finałowej zakwalifikowali się: Jacob Andersen, Annette Heick, Danni Elmo, Annika Askman, Stig Rossen, Katrine Falkenberg, James Sampson i Me & My[201]. Aby dopełnić stawkę finałową, by znalazło się w niej 10 kandydatów, zorganizowano dwie rundy dogrywkowe dla wyeliminowanych piosenek. W każdej z nich brały udział po 4 utwory, a słuchacze stacji radiowych P3 i P4 typowali dwa najlepsze. W pierwszej rundzie awans zdobył drag queen Peter „DQ” Andersen (60% głosów), a w drugiej – Jørgen Olsen (47%). W finale zwycięzcą głosowania regionalnego został utwór „Drama Queen”, który zwycięzca napisał we współpracy z Clausem Christensenem i Simonem Munkiem[202]. Piosenka otrzymała 56 punktów, w tym najwyższe oceny od Jutlandii Północnej, Zelandii i Kopenhagi[203]. Z powodu zajęcia słabego miejsca rok wcześniej Dania musiała wziął udział w półfinale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, który zorganizowano 10 maja w Hartwall Arena w Helsinkach. DQ wystąpił jako dwunasty i otrzymał w sumie 45 punktów, które uplasowały go na 19. miejscu, nie zapewniającym awansu do finału[204].

Formuła eliminacji Dansk Melodi Grand Prix 2008 nie uległa zmianom: ponownie zorganizowano dwa półfinały, dwie rundy dogrywkowe oraz finał. W każdym półfinale wystąpiło po ośmiu uczestników wybranych spośród 443 zgłoszeń: Anorah, Sidse Holte, UNITE, Amin Jensen, Anne-Marie & Claus Hassing, Louise Victoria, Camille & Ulrik, Charlie, Gunhild, Julie Rugaards, Simon Mathews, Kendr Lou, Lars & Josefine, Sandee May, Lasse Lindorff i The Dreams[205]. Pierwsza runda półfinałowa odbyła się 12, a druga – 19 stycznia, oba w DR Byen w Kopenhadze. Do finału selekcji awansowało ośmiu kandydatów: Unite, Jensen, duet Hassing & Hassing, Charlie, Mathew, Josefine & Lars, May oraz The Dreams[206]. Pozostałymi finalistami zostali zwycięzcy rund dogrywkowych – Kendra Lou oraz Lasse Lindorff. W finale, który zorganizowano 2 lutego w hali Forum w Horsens, najwięcej punktów (48) zdobył Simon Mathew i utwór „All Night Long”[206]. Piosenkę napisali Jacob Launbjerg, Svend Gudiksen i Nis Bogvad[207]. W 2008 EBU zmieniła format imprezy, wprowadzając podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji dwie rundy półfinałowe. Nowe zasady wymagały podzielenia wszystkich uczestników na tzw. „koszyki”, aby rozdzielić państwa wzajemnie popierające się punktami. Dania trafiła do koszyka skandynawskiego wraz ze Szwecją, Finlandią, Norwegią, Islandią i Estonią[208]. Duński reprezentant został przydzielony do drugiego półfinału[209], w którym wystąpił 22 maja jako trzynasty[210]. Zdobył 112 punktów, w tym 12 od Islandii, Szwecji oraz Węgier, i awansował do finału z trzeciego miejsca[211][212]. Podczas konferencji prasowej dla finalistów Mathew wylosował szesnasty numer startowy[213]. W finale, który odbył się 24 maja, otrzymał 60 punktów, w tym najwyższe noty od Islandii i Norwegii, kończąc udział na 15. miejscu[214].

W 2009 telewizja DR postanowiła zmienić format selekcji Dansk Melodi Grand Prix 2009. Nadawca przywrócił funkcję komisji sędziowskiej (Søs Fenger, Bent Fabrisius Bjerre, Anna David, Martin Brygman, Kjeld Tolstrup, Kalle Vestergaard), zrezygnował z przygotowywania półfinałów i powrócił do jednodniowego koncertu finałowego, w którym wzięło udział 10 najlepszych utworów. Sześć z nich wybrała komisja sędziowska spośród 684 zgłoszeń, a pozostałe cztery otrzymały tzw. „dzikie karty” od DR[215]. Głosowanie finałowe podzielono na trzy części: najpierw widzowie i jurorzy wybrali 4 uczestników (Herę Björk, grupę Sukkerchok, Brincka (Nielsa Kristensena) oraz Johnny’ego Deluxe), których połączono na dwie pary. Potem zwycięzcy poszczególnych duetów wzięli udział w dogrywce, a wygrany został reprezentantem Danii podczas 54. Konkursu Piosenki Eurowizji[215]. W ostatecznej dogrywce znalazła się Björk oraz Brinck, który z utworem „Believe Again” Larsa Halvora Jensena, Martina Michaela Larssona oraz Ronana Keatinga[216] ostatecznie wygrał eliminacje[217][218]. Finał odbył się 31 stycznia w Messecenter w Herning, prowadzili go Felix Smith i Birthe Kjær[215]. Z duńskimi eliminacjami wiąże się kilka kontrowersji. Z powodu błędu technicznego album z utworami konkursowymi został wypuszczony do sprzedaży internetowej za wcześnie, przed finałem selekcji. Zanim został usunięty, ściągnęło go 17 osób, a jeden opublikował wszystkie piosenki w Internecie. Wytwórnia My Way Music oskarżyła internautę o nielegalne rozpowszechnianie utworów, co skończyło się dla niego poważnymi konsekwencjami[219][220]. Co więcej, zwycięski utwór „Believe Again” oskarżono o plagiat, porównując jego tekst do „Bigger Than Us” Miley Cyrus oraz muzykę do „I Will Remember You” Ryana Cabrera[221]. Nie wszczęto jednak żadnych oficjalnych postępowań w tej sprawie[222]. Podczas losowania półfinałów 54. Konkursu Piosenki Eurowizji kraj został przydzielony do koszyka skandynawskiego i po raz drugi trafił do drugiej rundy półfinałowej, organizowanej 14 maja[223]. Brinck wystąpił w nim jako dziewiąty[224] i zdobył 69 punktów, w tym 12 od Norwegii, awansując do finału[225] z ósmego miejsca[226]. Podczas konferencji prasowej dla finalistów wylosował szesnasty numer startowy. 16 maja w finale zdobył 74 punkty i zakończył udział na 13. miejscu[227]. Finałowe głosy były przyznawane zarówno przez telewidzów, jak i sędziów, w stosunku 50:50[228][229].

Lata 2010–2019[edytuj | edytuj kod]

Telewizja duńska zachowała format preselekcji Dansk Melodi Grand Prix wprowadzony rok wcześniej. Do konkursu zgłoszono 562 utwory[230], spośród których komisja sędziowska (Paw Lagermann, Camille Jones, Søs Fenger, Bent Fabricius-Bjerre, Kenneth Kreutzmann[231]) wybrała do finału siedmiu uczestników. W stawce finałowej znaleźli się: Joakim Tranberg, MariaMathilde Band, Jens Marni, Chanée i Tomas N’evergreen, Thomas Barsøe, Silas i KatSimone oraz Bryan Rice, Kaya Brüel i Sukkerchok, którzy otrzymali od krajowego nadawcy zaproszenia[232]. Do udziału zaproszona została również Zindy Laursen, jednak wycofała się z rywalizacji dzień przed oficjalną prezentacją uczestników. Powodem rezygnacji było opublikowanie jej konkursowej piosenki „All About Me” przed regulaminowym czasem (podczas pokazu mody w Holstebro)[232]. Zamiast wokalistki do rywalizacji przystąpił zespół MarieMatilde Band. Finał selekcji odbył się 6 lutego 2009 w hali Gigantium w Aalborg, gospodarzami zostali Felix Smith i Julie Berthelsen[232][233]. W pierwszej rundzie głosowania odpadło sześciu kandydatów, a do super finału zakwalifikował się Rice oraz duet Chanee i N’evergreen, który ostatecznie wygrał eliminacje z utworem „In a Moment Like ThisThomasa G:sona, Henrika Sethssona i Erika Bernholma[234][235]. Po finale pojawiły się pogłoski o podejrzeniu popełniania plagiatu przez twórców piosenki. Zwycięski utwór porównano do przeboju grupy The PoliceEvery Breath You Take”. Plotki zdementowano, a duet został dopuszczony do udziału w 55. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w norweskim Oslo[236]. Podczas losowania półfinałowego Dania trafiła do jednego koszyka ze Szwecją, Islandią, Finlandią, Estonią, Litwą i Łotwą[237], została przydzielona do drugiego półfinału, który odbył się 27 maja[238]. Reprezentanci wystąpili w nim z czwartym numerem startowym[239][240]. Przed koncertem utwór wygrał międzynarodowe głosowanie klubów Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE) i został faworytem fanów do zwycięstwa[241]. Podczas prezentacji parze towarzyszył czteroosobowy chórek[242]. Aby głosowanie było bardziej sprawiedliwe, EBU kontynuowała przywróconą rok wcześniej zasadę 50:50 przyznającą 50% ważności głosów telewidzom oraz 50% – jurorom, tym razem jednak obowiązywała ona również w półfinałach[243]. Występ otrzymał 101 punktów (12 od Szwecji i Rumunii), które zapewniły duetowi awans do finału z 5. miejsca[244][245]. W sobotniej rundzie finałowej para wystąpiła jako ostatnia, 25. reprezentacja[246], zdobyła w sumie 149 punktów (najwyższe noty od Irlandii, Islandii, Rumunii, Słowenii i Polski), zajmując tym samym czwarte miejsce[247].

Zespół A Friend in London podczas występu w finale 57. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2011

Do udziału w Dansk Melodi Grand Prix 2011 zgłoszono rekordową liczbę 663 propozycji[248]. Podobnie jak rok wcześniej, do finału zakwalifikowano siedmiu uczestników (dopuszczeni przez jurorów zostali: A Friend in London, Christopher Brandt, Jenny Berggren, Kat i Justin Hopkins, Le Freak, Lee Hutton, Sine Vig Kjærgaard), a pozostałych trzech (Annę Noa, Jenny Berggren i Stine Kinck) zaprosił duński nadawca, wręczając im tzw. „dzikie karty”[249][250]. Koncert odbył się 26 lutego 2011 w Ballerup Super Arena w Kopenhadze[251], poprowadzili go Felix Smith i Lise Rønne[252]. W pierwszej rundzie głosowania telewidzowie i sędziowie wyeliminowali sześciu kandydatów, a w decydującym udziale znalazła się Anna Noa oraz zespół A Friend in London, który ostatecznie wygrał selekcje[253]. Duńską propozycją eurowizyjną podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji został utwór „New Tomorrow" napisany przez Lise Cabble i Jakoba Schack Glæsnera[254]. Po zwycięstwie zespołu w krajowych eliminacjach pojawiły się podejrzenia o popełnieniu plagiatu. Kompozycję porównano do utworów: „Sing For Me” Andreasa Johnsona[255], „Shine” grupy Take That, „Face To Face” Future Trance United[256], „Yasashii Uta” Mucc[257], „Herz an Herz” Paso Doble, „Silk Road” Kitarooraz „Super Star” S.H.E[258]. Doniesienia zostały jednak zdementowane[259]. Podczas losowania grup półfinałowych Dania trafiła do koszyka razem ze Szwecją, Norwegią, Estonią, Finlandią i Islandią[260]. Kraj trafił do drugiego półfinału organizowanego 12 maja[261]. Zespół wystąpił jako przedostatni, 18. uczestnik[262], otrzymał w sumie 135 punktów (maksymalne noty zdobył od Szwecji, Bułgarii, Łotwy i Irlandii) i awansował do finału z drugiego miejsca[263]. Podczas konferencji prasowej dla finalistów grupa wylosowała trzeci numer startowy[264]. Zdobyła w sumie 134 punkty, które zapewniły Danii 5. miejsce w finale. 12 punktów przyznały duńskie piosence Islandia, Irlandia i Holandia[265]. Pod koniec maja EBU opublikowała szczegółowe rankingi jurorów i widzów, z których wynikało, że gdyby występy oceniali tylko krajowi sędziowie, A Friend in London zajęliby 3. miejsce. Jednak gdyby o wynikach decydowali telewidzowie, zespół skończyłby udział na 18. pozycji[266].

W 2012 telewizja DR po raz kolejny zmieniła format krajowych selekcji. Finał Dansk Melodi Grand Prix składał się z dwóch rund, które rozegrano 21 stycznia w Aalborg[267][268], a do głosowania w super-finale wprowadzono międzynarodowych sędziów, którzy stworzyli cztery oddziały: azerski, niemiecki, norweski i rosyjski[269]. Prowadzącymi eliminacje zostali Louise Smith i Emil Thorup, a wprowadzoną w tym roku funkcję komentatora imprezy objął Ole Tøpholm[270]. Do siedziby duńskiego nadawcy napłynęło 678 propozycji[271], a w stawce finałowej znaleźli się: Aya, Kenneth Potempa, Ditte Marie, Philip Halloun & Emilia, Karen Viuff oraz Soluna Samay, Christian Brøns & Patrik Isaksson, Jesper Nohrstedt i Heidi „Suriya” Sørensen, którzy otrzymali „dzikie karty” od telewizji[272][273]. Dziesiątą finalistką miała zostać Tine „Valen:tine” Lynggaard, jednak kilka dni po ogłoszeniu listy uczestników eliminacji została ona zdyskwalifikowana za opublikowanie swojego konkursowego utworu „Nowhere” przed 1 września 2011, czym naruszyła regulamin Konkursu Piosenki Eurowizji[274]. Dzięki głosom telewidzów i duńskiej komisji jurorskiej[275] (Kenneth Bager, Søs Fenger, Laust Sonne, Lars Trillingsgaard, Freja Loeb[270]) do super-finału eliminacji awansowała trójka uczestników: Nohrstedt, Brøns & Isaksson oraz Samay, która ostatecznie zdobyła najwięcej głosów telewidzów i jurorów, dzięki czemu została reprezentantką Danii podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji[276]. Zwycięski utwór „Should’ve Known Better” napisali Remee, Lars Pedersen, Isam Bachiri i Amir Sulaiman[277][278]. Podczas losowania przydzielającego wszystkich uczestników do półfinałów, Dania trafiła do jednego koszyka z pozostałymi państwami nordyckimi[278]. Soluna Samay została uczestniczką pierwszej rundy półfinałowej, która odbyła się 24 maja[279]. Wystąpiła z trzynastym numerem startowym[280], zdobyła 63 punkty i awansowała do finału z 9. miejsca[281]. W rundzie finałowej zaprezentowała się jako 15. w kolejności[282] i zdobyła 21 punktów, zajmując 23. miejsce[283].

Emmelie de Forest podczas występu w finale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2013

W 2013 telewizja DR wybrała swojego eurowizyjnego reprezentanta za pośrednictwem formatu Dansk Melodi Grand Prix 2013[284]. Finał został zorganizowany 26 stycznia w Boxen w Herning, koncert poprowadzili Sofie Lassen-Kahlke, Louise Wolff i Lise Rønne[284][285]. Największą w historii selekcji scenę koncertową zaprojektował Claus Zier, dodano także kulisy (tzw. „Green Room”)[286]. Do siedziby nadawcy DR dotarła rekordowa liczba 692 propozycji[287][288] W finale selekcji wystąpili: Frederikke Vedel, Brinck, Kate Hall, Daze, Simone Egeriis, Emmelie de Forest, Albin, Mohamed oraz Louise Dubiel oraz Jack Rowan i Sam Gray, którzy otrzymali „dzikie karty” od telewizji DR[289][290]. Dzięki decyzji widzów i komisji sędziowskiej (w składzie: Jørgen de Mylius, Lis Sørensen, Maria Lucia, Cutfather i Kato)[291] do decydującej rundy awansowało troje uczestników: Simone, Ali i de Forest. Największą liczbę punktów (26) zdobyła Emmelie de Forest z piosenką „Only Teardrops[292], którą napisali: Lise Cabble, Julia Fabrin Jakobsen i Thomas Steengard[293]. Ze względu na chęć doprowadzenia do sprawiedliwej dystrybucji wejściówek i uniknięcia problemów ze sprzedażą biletów na konkurs organizowany w Malmö, EBU automatycznie przydzieliła do półfinałów oba sąsiadujące z miastem gospodarza kraje: Danię do pierwszej rundy, a Norwegię – do drugiej[294]. Przed rundami półfinałowymi duński piosenka „Only Teardrops” wygrała głosowanie klubów OGAE i była głównym faworytem do wygrania konkursu[295]. Emmelie de Forest wystąpiła jako piąta[296] i zdobyła 167 punktów, dzięki którym wygrała półfinał i awansowała do finału z pierwszego miejsca. Najwyższe oceny przyznali kompozycji: Austria, Estonia, Chorwacja, Holandia, Irlandia, Szwecja i Wielka Brytania[297]. Wokalistka wystąpiła w sukience wykonanej z ekologicznej bawełny, uszytej według projektu Anji Elefterii[298]. Na scenie pojawił się flecista Jacob Baagøe Thomsen[298]. W sobotniej rundzie finałowej utwór „Only Teardrops” został wykonany jako osiemnasty w kolejności[299] i otrzymał w sumie 281 punktów (w tym 12 od Macedonii, Francji, Irlandii, Islandii, Włoszech, Serbii, Słowenii i Wielkiej Brytanii[300]), które zapewniły Danii trzecie zwycięstwo w historii eurowizyjnych startów[1][301].

Basim podczas występu w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2014

20 sierpnia 2013 duński nadawca rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do Dansk Melodi Grand Prix[302]. Do siedziby telewizji napłynęła rekordowa ilość zgłoszeń 872 piosenek[303]. Eliminacje odbyły się 8 marca 2014 w Odense[303][304], wzięło w nim udział dziesięciu uczestników: sześciu wybranych przez komisję jurorską spośród wszystkich zgłoszeń (tj. Bryan Rice, Basim, Rebekka Thornbech, Danni Elmo, Emilie Moldow, GlamboyP) oraz czterech zaproszonych do udziału przez nadawcę[305] (tj. Sonny, Nadia Malm, Anna David, Michael Rune)[306]. Koncert finałowy prowadzili Louise Wolff i Jacob Riising[307]. Do drugiej rundy finałowej zakwalifikowali się Thornbech, Rune z Nataschą Bessez oraz Basim, który ostatecznie wygrał selekcje z utworem „Cliché Love Song”, zdobywając maksymalną liczbę punktów od komisji jurorskiej (w składzie: Jørgen de Mylius, Camille Jones, Søs Fenger, Lars Pedersen, Mich Hedin „Cutfather” Hansen[308]) oraz pierwsze miejsce w głosowaniu telewidzów[309]. W związku z wygraną duńskiej reprezentantki podczas konkursu w 2013, 59. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze[310][311], wszystkie trzy koncerty konkursowe poprowadzili: pianista, dziennikarz oraz dyrektor muzyczny Nikolaj Koppel, aktor Johan Philip „Pilou” Asbæk oraz prezenterka telewizyjna Lise Rønne[312][313]. Gospodarzami konferencji prasowych oraz ceremonii otwarcia zostali Ulla Essendrop i Abdel Aziz Mahmoud[314]. Basim wystąpił w finale jako 23. w kolejności i zajął ostatecznie 9. miejsce, zdobywając 74 punkty[315]. Podczas występu wokaliście towarzyszyli tancerze Tobias Ellehammer[316] i Ivan Spahi[317] oraz chórek w składzie: Ayoe Angelica[318], Andy Roda[319] i Marcel Gbekle[320]. W krajowej komisji jurorskiej zasiedli: Lise Cabble, Rune Funch, Monique Spartalis, Cutfather i Sys Bjerre[321][322][323]. Finał konkursu obejrzało łącznie ok. 195 milionów telewidzów na świecie[324].

Zespół Anti Social Media podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2015

Pod koniec maja 2014 nadawca DR potwierdził udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji[325]. Termin nadsyłania zgłoszeń przez kompozytorów i wykonawców minął 8 września tegoż roku[326]. Do siedziby telewizji napłynęło łącznie 687 propozycji, spośród których wybrano dziesięciu uczestników rundy finałowej[327][328]. Pod koniec października telewizja zaprezentowała nowe, odświeżone logo konkursu[329], a 26 stycznia 2015 ogłosiła listę finalistów selekcji, którymi zostali: Sara Sukurani, Tina & René, Marcel & Soulman Group, Cecilie Alexandra, Andy Roda, Julie Bjerre, Anti Social Media, Anne Gadegaard, Babou i World of Girls[330]. Tego samego dnia wszystkie zakwalifikowane utwory zostały premierowo zaprezentowane przez nadawcę[331]. Finał krajowych selekcji został rozegrany 7 lutego w hali Gigantium Arena w Aalborgu[332][333][334], koncert finałowy poprowadzili Esben Bjerre i Jacob Riising[335]. Podobnie jak w poprzednim roku, o wyborze zwycięzcy zdecydowali telewidzowie, a także komisje jurorskie z poszczególnych krajów[336], w których skład weszli: Søren Poppe, Pelle Peter Jensen i Anna David z Regionu Stołecznego, Tim Schou, Maria Montell i Lars Trillingsgaard z Zelandii, Trine Jepsen, Claus Visbye i Jette Torp z Jutlandii Środkowej, Lotte Feder, Jan H. Jensen i Henrik Milling z Jutlandii Północnej oraz Jakob Sveistrup, Trine Gadeberg i Maria Theessink z Danii Południowej[337]. Ostatecznie największą liczbę głosów zdobył boys band Anti Social Media za utwór „The Way You Are[338]. 19 maja zespół wystąpił jako trzynasty w kolejności podczas pierwszego koncertu półfinałowego Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Wiedniu[339], jednak nie zakwalifikował się do rundy finałowej. Tym samym Dania po raz pierwszy od 2008 nie znalazła się w stawce finałowej konkursu.

Kilka dni po rozegraniu finału konkursu w 2015 krajowa telewizja potwierdziła udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie w maju 2016[340][341]. Pod koniec czerwca stacja opublikowała regulamin eliminacji Dansk Melodi Grand Prix 2016 oraz uruchomiła proces nadsyłania propozycji przez zainteresowanych kompozytorów i wykonawców. Termin nadsyłania zgłoszeń minął 7 września 2015[342], do siedziby nadawcy napłynęło łącznie 982 propozycji[343], spośród których telewizja DR wybrała w styczniu 2016 10 finałowych utworów[344]. Finał selekcji odbył się 13 lutego 2016 w hali Horsens Forum w Horsens[345]. Wygrał je boysband Lighthouse X z utworem „Soldiers of Love”. Zespół wystąpił 12 maja jako trzynasty w kolejności w drugim półfinale konkursu i zajęli w nim 17. miejsce z 34 punktami na koncie nie zdobywając awansu do finału.

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Dania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 i do tej pory wzięła w nim udział 49 razy. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich duńskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[1]:

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
1957 Birthe Wilke i Gustav Winckler „Skibet skal sejle i nat” 3 10 Brak rundy
półfinałowej
1958 Raquel Rastenni „Jeg rev et blad ud af min dagbog” 8 3
1959 Birthe Wilke „Uh, jeg ville ønske jeg var dig” 5 12
1960 Katy Bødtger „Det var en yndig tid” 10 4
1961 Dario Campeotto „Angelique” 5 12
1962 Ellen Winther „Vuggevise” 10 2
1963 Grethe i Jørgen Ingmannowie Dansevise 1 42
1964 Bjørn Tidmand „Sangen om dig” 9 4
1965 Birgit Brüel „For Din Skyld” 7 10
1966 Ulla Pia „Stop – mens legen er go'” 14 4
Brak reprezentanta w latach 19671977
1978 Mabel „Boom Boom” 16 13
1979 Tommy Seebach „Disco Tango” 6 76
1980 Bamses Venner „Tænker altid på dig” 14 25
1981 Tommy Seebach i Debbie Cameron „Krøller eller ej” 11 41
1982 Brixx „Video, Video” 17 5
1983 Gry Johansen „Kloden drejer” 17 16
1984 Hot Eyes „Det lige det” 4 101
1985 „Sku' du spørg' fra no'en?” 11 41
1986 Trax „Du er fuld af løgn” 6 77
1987 Anne-Cathrine Herdorf i Drengene „En lille melodi” 5 83
1988 Hot Eyes „Ka' du se hva' jeg sa'?” 3 92
1989 Birthe Kjær „Vi maler byen rød” 3 111
1990 Lonnie Devantier „Hallo Hallo” 8 64
1991 Anders Frandsen „Lige der hvor hjertet slår” 19 8
1992 Lotte Nilsson i Kenny Lübcke „Alt det som ingen ser” 12 47
1993 Tommy Seebach Band „Under stjernerne på himlen” 22 9 Kvalifikacija za Millstreet
1994 Brak reprezentanta Brak rundy półfinałowej
1995 Aud Wilken „Fra Mols til Skagen” 5 92
1996 Dorthe Andersen i Martin Loft „Kun med dig” 25[a] 22
1997 Kølig Kaj „Stemmen i mit liv” 16 25 Brak rundy półfinałowej
1998 Brak reprezentanta
1999 Michael Teschl i Trine Jepsen „This Time I Mean It” 8 71
2000 Olsen Brothers Fly on the Wings of Love 1 195
2001 Rollo & King Never Ever Let You Go 2 177
2002 Malene Mortensen Tell Me Who You Are 24 7
2003 Brak reprezentanta
2004 Tomas Thordarson Shame on You 13 56
2005 Jakob Sveistrup Talking to You 9 125 3 185
2006 Sidsel Ben Semmane „Twist of Love” 18 26 Top 11[b]
2007 DQ Drama Queen 19 45
2008 Simon Mathew All Night Long 15 60 3 112
2009 Brinck Believe Again 13 74 8 69
2010 Chanée i N’evergreen In a Moment Like This 4 149 5 101
2011 A Friend in London New Tomorrow 5 134 2 135
2012 Soluna Samay Should’ve Known Better 23 21 9 63
2013 Emmelie de Forest Only Teardrops 1 281 1 167
2014 Basim Cliché Love Song 9 74 Organizator[c]
2015 Anti Social Media The Way You Are 13 33
2016 Lighthouse X Soldiers of Love 17 34
2017 Anja Where I Am 20 77 10 101
2018 Rasmussen Higher Ground 9 226 5 204
2019 Leonora Love Is Forever 12 120 10 94
2020 Ben & Tan Yes Konkurs odwołany

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

     Ostatnie miejsce

Historia głosowania w finale (1978-2019)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Dania przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw duńscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[346].

Kraje, którym Dania przyznała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Szwecja 349
2  Niemcy 193
3  Norwegia 170
4  Wielka Brytania 153
5  Irlandia 136

Kraje, od których Dania otrzymała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Norwegia 221
2  Szwecja 214
3  Islandia 198
4  Holandia 142
5  Wielka Brytania 135

Legenda:

     1 miejsce

     2 miejsce

     3 miejsce

Konkursy Piosenki Eurowizji zorganizowane w Danii[edytuj | edytuj kod]

Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Danii trzy razy: w 1964, 2001 oraz 2014 roku, wszystkie konkursy zorganizowano w Kopenhadze.

Rok Miasto Miejsce Prowadzący Źródło
1964 Kopenhaga Tivolis Koncertsal Lotte Wæver [44]
2001 Parken Stadium Natasja Crone Back i Søren Pilmark [142]
2014 B&W Hallerne Nikolaj Koppel, Pilou Asbæk i Lise Rønne [347]

Faworyt OGAE[edytuj | edytuj kod]

Emmelie de Forest podczas występu w pierwszym półfinale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2013

OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l'Eurovision[348], pol.: Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji) – międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony przez Jari-Pekka Koikkalainena w 1984[349]. Ma na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie, promocję konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami[350].

Od 2007 OGAE przeprowadza przed każdym konkursem ankietę, w której każdy klub głosuje na wszystkie piosenki zgłoszone do danego konkursu, przy użyciu tzw. „systemu eurowizyjnego” (1-7, 8, 10 i 12 punktów dla 10 najwyżej ocenionych utworów; klub nie może głosować na propozycję z własnego kraju)[349].

Poniżej uwzględniono wszystkich duńskich zwycięzców plebiscytu:

Rok Artysta Piosenka Kompozytor
2010[241] Chanée i N’Evergreen In a Moment Like This Thomas G:son
Henrik Sethsson
Erik Bernholm
2013[295] Emmelie de Forest Only Teardrops Lise Cabble
Julia Fabrin Jakobsen
Thomas Steengard

Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2005 odbył się specjalny koncert jubileuszowy Gratulacje, który został zorganizowany przez EBU z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu odbył się plebiscyt na najlepszą piosenkę w całej historii imprezy. W stawce konkursowej znalazła się m.in. duńska propozycja „Fly on the Wings of Lovebraci Olsen, która wygrała 45. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2000. Utwór zajął ostatecznie szóste miejsce z 111 punktami na koncie[351].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Podczas imprezy w 1996 zorganizowano rundę kwalifikacyjną, mającą na celu zmniejszenie liczby państw biorących udział w finale widowiska. Etap eliminacyjny nie był transmitowany w telewizji ani nagrywany, krajowe komisje jurorskie przesłuchiwały wersje studyjne wszystkich konkursowych propozycji i przyznawały im punkty. Spośród 30 utworów nadesłanych przez publicznych nadawców, do finału zakwalifikowały się 22 propozycje. Jedynym krajem, który nie brał udziału w rundzie kwalifikacyjnej był gospodarz konkursu, czyli Norwegia.
 2. Zgodnie z regulaminem, w konkursie w latach 2004-2007 kraje z pierwszej dziesiątki poprzedniego konkursu były automatycznie kwalifikowane do sobotniego finału bez konieczności rywalizacji w półfinale. W przypadku rezygnacji z udziału w konkursie jednego z państw z Top 10 zeszłego roku lub w przypadku kiedy któreś z państw Wielkiej Czwórki zajęło miejsce w przedziale 1-10, wówczas automatyczna kwalifikacja przypadała na miejsca poza pierwszą dziesiątką, tj. 11. bądź 12.
 3. Kraj wygrał finał konkursu w 2013, dlatego nie musiał rywalizować w półfinałach w 2014.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Denmark in Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 2. a b Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC / Eurowizja 2013. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-05-25. [dostęp 2013-07-25].
 3. Eurovision Song Contest 1964 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 4. Eurovision Song Contest 2001 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 5. Simon Storvik-Green: DR brings star producer home for Eurovision (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-06-14. [dostęp 2013-07-24].
 6. a b c Eurovision Song Contest 1967 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 7. a b c d Maciej Błażewicz: Eurowizja 2013 / Eurowizja – Statystyki / Eurowizja dla Dzieci 2013 / Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-02. [dostęp 2013-07-27].
 8. a b Eurovision Song Contest 1994 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-31].
 9. a b Eurovision Song Contest 1998 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-31].
 10. Congratulations (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 11. Eurovision Song Contest 1956 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 12. a b Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC / Eurowizja 2013 / Eurowizja 2014/ Eurowizja dla Dzieci 2013. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-05-23. [dostęp 2013-07-24].
 13. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Dansk Melodi Grand Prix (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk. [dostęp 2013-07-24].
 14. About Birthe Wilke and Gustav Winckler (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 15. Dansk Melodi Grand Prix 1957 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-24].
 16. Birthe Wilke svarer på brugernes spørgsmål (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk. [dostęp 2013-07-24].
 17. Eurovision Song Contest 1957 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 18. Jamie McLoughlin: Eurovision 1957: UK says hello and the Danes seal it with a kiss (ang.). W: BoomBangABlog [on-line]. boombangablog.merseyblog.co.uk, 2009-06-22. [dostęp 2013-07-24].
 19. a b Dansk Melodi Grand Prix 1958 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-24].
 20. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2013 – skandale, Eurowizja 2014, Historia Danii na ESC 1958. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-05-24. [dostęp 2013-07-24].
 21. Jeg rev et blad ud af min dagbog. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org. [dostęp 2013-07-24].
 22. About Raquel Rastenni (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 23. Eurovision Song Contest 1958 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 24. a b Dansk Melodi Grand Prix 1959 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-24].
 25. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2013 – Jury + skandal / Eurowizja 2014 / Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-05-25. [dostęp 2013-07-24].
 26. About Birthe Wilke (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 27. Eurovision Song Contest 1959 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-24].
 28. Dansk Melodi Grand Prix 1960 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-25].
 29. About Katy Bødtger (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 30. Eurovision Song Contest 1960 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 31. a b Dansk Melodi Grand Prix 1961 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-25].
 32. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2013 / Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-05-27. [dostęp 2013-07-25].
 33. Eurovision Song Contest 1961 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 34. a b c Dansk Melodi Grand Prix 1962 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-25].
 35. a b Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC / Eurowizja 2013. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-05-29. [dostęp 2013-07-25].
 36. Eurovision Song Contest 1962 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 37. a b Dansk Melodi Grand Prix 1963 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-25].
 38. a b c Eurovision Song Contest 1963 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 39. About Grethe and Jørgen Ingmann (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 40. Recalling the 50th anniversary of the 1963 contest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 41. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC – 1963. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-05-30. [dostęp 2013-07-25].
 42. Dansk Melodi Grand Prix 1964 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-25].
 43. About Bjørn Tidmand (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 44. a b c Eurovision Song Contest 1964 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 45. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2013 / Eurowizja 2014 / The Voice of Italy / Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-05-31. [dostęp 2013-07-25].
 46. Jamie McLoughlin: Eurovision 1964: Italy win by a 32 point margin and Portugal joins the Nul Points Club on its first attempt (ang.). W: Boom Bang A Blog [on-line]. boombangablog.mersayblogs.co.uk, 2009-07-10. [dostęp 2013-07-25].
 47. Dansk Melodi Grand Prix 1965 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-25].
 48. About Birgit Brüel (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 49. a b Eurovision Song Contest 1965 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-25].
 50. Dansk Melodi Grand Prix 1966 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 51. Dansk Melodi Grand Prix 1966 (duń.). W: Sardorf [on-line]. sardorf.dk. [dostęp 2013-07-27].
 52. About Ulla Pia (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 53. Eurovision Song Contest 1966 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 54. a b c d Dansk Melodi Grand Prix 1978 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 55. a b Eurovision Song Contest 1978 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 56. De higer og søger efter seks Grand-Prix-melodier, „Ringbind”, 14, 4 stycznia 1978.
 57. a b c d Dansk Melodi Grand Prix 1979 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 58. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2013 / Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-05. [dostęp 2013-07-27].
 59. About Tommy Seebach (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 60. Mina Knudsen: Plagiat-beskyldninger mot Eurovision-vinneren (norw.). W: Klendis [on-line]. kjendis.no, 2013-05-19. [dostęp 2013-07-27].
 61. a b Eurovision Song Contest 1979 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 62. a b Dansk Melodi Grand Prix 1980 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 63. About Bamses Venner (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 64. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC / Eurowizja. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-06. [dostęp 2013-07-27].
 65. Eurovision Song Contest 1980 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 66. a b c d Dansk Melodi Grand Prix 1981 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 67. About Debbie Cameron and Tommy Seebach (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 68. Eurovision Song Contest 1981 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 69. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC / Eurowizja 2013 / Eurowizja 2011 / Eurowizja dla Młodych Tancerzy 2013 / Eurowizja dla Dzieci 2013. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-07. [dostęp 2013-07-27].
 70. Charlotte Jensen: Debbie Cameron: It was fixed that Bucks Fizz won in 1981 (ang.). W: Eurovisionary [on-line]. eurovisionary.com, 2010-11-17. [dostęp 2013-07-27].
 71. a b c d e Dansk Melodi Grand Prix 1982 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 72. About Brixx (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 73. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-09. [dostęp 2013-07-27].
 74. Eurovision Song Contest 1982 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 75. a b c d Dansk Melodi Grand Prix 1983 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 76. About Gry Johansen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 77. Eurovision Song Contest 1983 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 78. a b c d e Dansk Melodi Grand Prix 1984 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 79. a b Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC / Eurowizja 2014 / Pirogovsky Rassvet 2013 / Suncane Skale 2013 / Eurowizja dla Dzieci 2013. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-11. [dostęp 2013-07-27].
 80. About Hot Eyes (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 81. Eurovision Song Contest 1984 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 82. a b Dansk Melodi Grand Prix 1985 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 83. a b Maciej Błażewicz: Eurowizja 2014 / Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-12. [dostęp 2013-07-27].
 84. About Hot Eyes (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 85. a b Eurovision Song Contest 1985 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 86. a b Dansk Melodi Grand Prix 1986 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 87. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-18. [dostęp 2013-07-27].
 88. About Lise Haavik and Trax (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 89. Dansk Melodi Grand Prix 1986 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 90. Eurovision Song Contest 1986 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 91. a b c d Dansk Melodi Grand Prix 1987 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 92. About Anne-Catherine Herdorf and Bandjo (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 93. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC / Eurowizja 2013–2014 / Melodifestivalen 2014. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-21. [dostęp 2013-07-27].
 94. a b Eurovision Song Contest 1987 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 95. a b c d Dansk Melodi Grand Prix 1988 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 96. About Hot Eyes (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 97. a b Eurovision Song Contest 1988 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 98. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-23. [dostęp 2013-07-27].
 99. a b c d Dansk Melodi Grand Prix 1989 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 100. About Birthe Kjær (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 101. a b Eurovision Song Contest 1989 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 102. a b Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-06-24. [dostęp 2013-07-27].
 103. Dalum Ungdomsskoles musical „Vi maler byen rød” (duń.). W: Odense Kommune [on-line]. odense.dk, 2012-10-31. [dostęp 2013-07-27].
 104. a b c Dansk Melodi Grand Prix 1990 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 105. About Lonnie Devantier (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 106. Eurovision Song Contest 1990 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 107. a b Dansk Melodi Grand Prix 1991 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 108. About Anders Frandsen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 109. Eurovision Song Contest 1991 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 110. a b c d Dansk Melodi Grand Prix 1992 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-27].
 111. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2014 / Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-03. [dostęp 2013-07-27].
 112. About Lotte Nilsson and Kenny Lübcke (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 113. Eurovision Song Contest 1992 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-27].
 114. a b c Dansk Melodi Grand Prix 1993 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-31].
 115. About Tommy Seebach Band (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-31].
 116. Eurovision Song Contest 1993 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-31].
 117. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC 1993-1994 / Eurowizja 2014. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-04. [dostęp 2013-07-31].
 118. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC 1995. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-05. [dostęp 2013-07-31].
 119. a b c Dansk Melodi Grand Prix 1995 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-31].
 120. About Aud Wilken (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-31].
 121. Eurovision Song Contest 1995 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-31].
 122. Dansk Melodi Grand Prix 1996 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-31].
 123. a b Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-07. [dostęp 2013-07-31].
 124. Eurovision Song Contest 1996 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-31].
 125. Eurovision Song Contest History : Qualification Round Details 1996 (ang.). W: ESC History [on-line]. esc-history.com. [dostęp 2013-07-31].
 126. a b c Dansk Melodi Grand Prix 1997 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-07-31].
 127. a b Maciej Błażewicz: Eurowizja 2014 / Historia Danii na ESC 1997-1998. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-08. [dostęp 2013-07-31].
 128. Eurovision Song Contest 1997 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-31].
 129. Dansk Melodi Grand Prix 1999 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 130. About Trine Jepsen & Michael Teschl (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 131. a b Eurovision Song Contest 1999 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 132. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC 1999. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-09. [dostęp 2013-08-10].
 133. Dansk Melodi Grand Prix 2000 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 134. a b Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC – 2000. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-10. [dostęp 2013-08-10].
 135. About Olsen brothers (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 136. a b Eurovision Song Contest 2000 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 137. Sietse Bakker: The end of a decade: Stockholm 2000 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-11-22. [dostęp 2013-08-10].
 138. Sietse Bakker: DR announces songs for Melodi Grand Prix 2001 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2001-01-05. [dostęp 2014-07-20].
 139. Dansk Melodi Grand Prix 2001 (duń.). W: ESConnet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 140. Sietse Bakker: MPG: Det star et billede av dig på mit bord (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2001-02-17. [dostęp 2014-07-20].
 141. About Rollo & King (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 142. a b c Eurovision Song Contest 2001 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 143. a b Sietse Bakker: The end of a decade: Copenhagen 2001 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-22. [dostęp 2013-08-10].
 144. Sietse Bakker: BT: „Aqua for interval act ESC 2001" (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2000-12-10. [dostęp 2014-07-20].
 145. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC 2001 / UMK 2014 / Słowiański Bazar 2013 / Stockholm Pride 2013 / Eurowizja 2014. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-12. [dostęp 2013-08-10].
 146. Sietse Bakker: Danish Melodi Grand Prix on February 9 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2001-10-01. [dostęp 2014-07-20].
 147. Sietse Bakker: Danish Melodi Grand Prix February 9 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2001-11-05. [dostęp 2014-07-20].
 148. Sietse Bakker: Denmark ready for Melodi Grand Prix (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2014-07-21].
 149. Sietse Bakker: Danes presented their hosts and performers (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2013-10-02].
 150. a b Dansk Melodi Grand Prix 2002.1.del (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk. [dostęp 2013-08-10].
 151. Dansk Melodi Grand Prix 2002 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 152. Daniel Ringby: Cliff Richard in Danish interval act (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2014-07-21].
 153. Sietse Bakker: Danes presented their 10 songs (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2002-01-07. [dostęp 2013-10-01].
 154. Sietse Bakker: Malene favorite in Danish Melodi Grand Prix (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2002-02-09. [dostęp 2014-07-20].
 155. About Malene (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 156. Daniel Ringby: Malene W. Mortensen to represent Denmark (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2013-10-02].
 157. Sietse Bakker: Denmark: 2.6 million saw Malene winning (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2014-07-21].
 158. Sietse Bakker: Danish song available in English (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2002-03-18. [dostęp 2014-07-20].
 159. Eurovision Song Contest 2002 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 160. a b Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC 2002-2003. W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-13. [dostęp 2013-08-10].
 161. Daniel Ringby: Malene shocked: Finished last (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2013-10-02].
 162. Daniel Ringby: Malene: „It is my fault” (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2013-10-02].
 163. Daniel Ringby: Denmark: Preselection jury dissed Malene too (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2014-07-21].
 164. Denmark – 2002 (ang.). diggiloo.net. [dostęp 2014-10-18].
 165. Daniel Ringby: Denmark: one final for 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-08-27. [dostęp 2013-10-10].
 166. Sietse Bakker: Danish final on February 7 in Aarhus (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-10-02. [dostęp 2014-10-23].
 167. Daniel Ringby: Dead man sends song to 2004 Danish final (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-04. [dostęp 2014-10-23].
 168. Daniel Ringby: Deceased Tommy Seebach exploited by partner (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-05. [dostęp 2014-10-23].
 169. Sietse Bakker: Denmark: 10 songs for Melodi Grand Prix 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-12-22. [dostęp 2013-10-10].
 170. Sietse Bakker: Names of participants Denmark released (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-08. [dostęp 2013-10-10].
 171. Dansk Melodi Grand Prix 2004 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 172. Daniel Ringby: Tomas Thordarson for Denmark in Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-07. [dostęp 2013-10-10].
 173. About Tomas Thordarson (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 174. Sietse Bakker: Tonight: Denmark, Estonia and Lithuania (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-07. [dostęp 2013-10-10].
 175. Roel Philips: Danish song entitled Shame on you (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-05. [dostęp 2013-10-10].
 176. Sietse Bakker: Danish entry Shame on you available in English (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-18. [dostęp 2014-11-19].
 177. Eurovision Song Contest 2004 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 178. Benny Royston: Danish Delegation questions review clips (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-20. [dostęp 2015-09-03].
 179. Roel Philips: Modersmål-Selskabet criticizes DR (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-08-17. [dostęp 2013-10-21].
 180. Roel Philips: 263 songs submitted in Denmark (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-10-11. [dostęp 2013-10-28].
 181. Roel Philips: Line-up Danish Melodi Grand Prix announced (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-13. [dostęp 2013-10-28].
 182. Roel Philips: The Olsen Brothers try it again (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-10-12. [dostęp 2014-12-19].
 183. Roel Philips: Olsen Brothers selected for Danish final (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-09. [dostęp 2013-10-28].
 184. Alexander Borodin: Afro-Dite singer to back the Olsen Brothers (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-02. [dostęp 2015-09-28].
 185. Alexander Borodin: Follow Danish rehearsals live (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-10. [dostęp 2015-09-28].
 186. Roel Philips: Denmark holds final on 12th February 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-08-11. [dostęp 2013-10-21].
 187. Roel Philips: Tonight: Finals in Denmark and Bulgaria (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2013-11-01].
 188. About Jakob Sveistrup (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 189. Dansk Melodi Grand Prix 2005 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 190. Sietse Bakker: Jacob Sveistrup to Kiev for Denmark! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2013-11-01].
 191. Roel Philips: DR: 'Jacob Sveistrup is the fair winner' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-01. [dostęp 2015-09-28].
 192. Eurovision Song Contest 2005 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 193. Eurovision Song Contest 2005 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-07-11].
 194. Sietse Bakker: 336 songs submitted for Danish selection (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-10-10. [dostęp 2013-11-06].
 195. Sietse Bakker: Danish national final 11th February (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-30. [dostęp 2013-11-06].
 196. Sietse Bakker: Participants Danish selection revealed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-12-08. [dostęp 2013-11-29].
 197. About Sidsel Ben Semmane (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 198. a b Dansk Melodi Grand Prix 2006 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 199. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC 2006 / Eurowizja 2014 / Słowiański Bazar 2013. W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-17. [dostęp 2013-08-10].
 200. Eurovision Song Contest 2006 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 201. Dansk Melodi Grand Prix 2007 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 202. About DQ (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 203. Maciej Błażewicz: Eurowizja dla Dzieci 2013 / Festiwal Piosenki Bałtyckiej 2013 / Eurowizja 2014 / Historia Danii na ESC. W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-18. [dostęp 2013-08-10].
 204. Eurovision Song Contest 2007 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 205. Sietse Bakker: Denmark gets ready for Melodi Grand Prix (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-01-08. [dostęp 2013-08-10].
 206. a b Dansk Melodi Grand Prix 2008 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 207. About Simon Mathew (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 208. Sietse Bakker: All you need to know for MonDay’s draw! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-01-24. [dostęp 2013-08-10].
 209. Sietse Bakker: Semi-Final Allocation Draw: the outcome! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-01-28. [dostęp 2013-08-10].
 210. Jarmo Siim: Belgrade 2008: The running order! (ang.). eurovision.tv, 2008-03-17. [dostęp 2013-09-02].
 211. Glen Webb: Second Semi-Final: The Qualifiers (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-05-22. [dostęp 2013-08-10].
 212. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 213. Glen Webb: Second Semi-Final: The winners speak! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-05-23. [dostęp 2013-08-10].
 214. Eurovision Song Contest 2008 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 215. a b c Dansk Melodi Grand Prix 2009 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 216. About Brinck (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 217. Andreas Schacht: Denmark: Brinck wins Melodi Grand Prix! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-01-31. [dostęp 2013-08-10].
 218. Olena Omelyanchuk: Believe in Denmark! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-09. [dostęp 2013-08-10].
 219. Charlotte Jensen: My Way Music responsible for the Danish leak (ang.). W: EuroVisionary [on-line]. eurovisionary.com, 2009-01-22. [dostęp 2013-08-10].
 220. Barry Viniker: Legal hunt over Dansk Melodi Grand Prix song leak (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-01-23. [dostęp 2013-08-10].
 221. Charlotte Jensen: Danish entry accused of plagiarism (ang.). W: EuroVisionary [on-line]. eurovisionary.com, 2009-02-10. [dostęp 2013-08-10].
 222. Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC, Eurowizja 2014, Baltic Song Contest 2013. W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-20. [dostęp 2013-08-10].
 223. Sietse Bakker: The Semi-Final Allocation Draw results! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-01-30. [dostęp 2013-08-10].
 224. Jarmo Siim: Moscow 2009: Draw for the Running Order completed! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-03-16. [dostęp 2013-08-10].
 225. Glen Webb: Second Semi Final: The Qualifiers (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-05-14. [dostęp 2013-08-10].
 226. Eurovision Song Contest 2009 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 227. Eurovision Song Contest 2009 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 228. Sietse Bakker: Juries get 50% stake in Final result! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-12-08. [dostęp 2013-08-10].
 229. Simon Storvik-Green: Countdown to Baku – Moscow 2009 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-04-18. [dostęp 2013-08-10].
 230. Andreas Schacht: Danish TV receives 562 songs! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-10-05. [dostęp 2013-08-22].
 231. Dansk Melodi Grand Prix 2010 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-22].
 232. a b c Andreas Schacht: Denmark presents its national final candidates (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-01-12. [dostęp 2013-08-22].
 233. Jarmo Siim: Denmark chooses on 6 February (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-08-28. [dostęp 2013-08-22].
 234. Simon Storvik-Green: Chanée & N'evergreen to Oslo for Denmark! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-02-06. [dostęp 2013-08-22].
 235. About Chanée & N'evergreen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 236. Phil Mc.: Plagiarism and Denmark (ang.). W: EBU [on-line]. eurovisionfamily.tv, 2013-05-22. [dostęp 2013-08-22].
 237. Sietse Bakker: Today: Watch the Semi-Final Allocation Draw! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-02-04. [dostęp 2013-08-22].
 238. Sietse Bakker: Results of the Semi-Final Allocation Draw (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-02-07. [dostęp 2013-08-22].
 239. Jarmo Siim: Oslo 2010: Results of the Running Order Draw (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-03-23. [dostęp 2013-08-22].
 240. Marco Brey: TONIGHT: The Grand Final! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-29. [dostęp 2013-08-22].
 241. a b Jakub Kasprzyk: Faworyci, których nikt nie chciał.... W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2010-05-18. [dostęp 2013-07-24].
 242. Simon Storvik-Green: Denmark: A moment like this for Chanée & N'evergreen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-18. [dostęp 2013-08-22].
 243. Sietse Bakker: The voting: How does it work? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-24. [dostęp 2013-08-22].
 244. Marco Brey: Second Semi-Final: The qualifiers are... (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-27. [dostęp 2013-08-22].
 245. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 246. Glen Webb: Tonights winners discover their position in the Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-28. [dostęp 2013-08-22].
 247. Eurovision Song Contest 2010 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 248. Jarmo Siim: Denmark follows Sweden in record-breaking (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-09-29. [dostęp 2013-08-10].
 249. Simon Storvik-Green: Tonight: Melodi Grand Prix goes big in Denmark! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-26. [dostęp 2013-08-10].
 250. Simon Storvik-Green: Danish hopefuls revealed in Copenhagen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-03. [dostęp 2013-08-10].
 251. Jarmo Siim: Danish final returns to Copenhagen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-10-15. [dostęp 2013-08-10].
 252. Dansk Melodi Grand Prix 2011 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-16].
 253. Simon Storvik-Green: Denmark chooses A Friend in London for Düsseldorf (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-26. [dostęp 2013-08-10].
 254. About A Friend in London (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-10].
 255. Is the Danish entry “New Tomorrow" plagiarism? (ang.). W: Eurovision Times [on-line]. eurovisiontimes.wordpress.com, 2011-02-27.
 256. Charlotte Jensen: Heavy plagiarism accusations towards A Friend in London’s entry (ang.). W: Eurovisionary [on-line]. eurovisionary.com, 2011-02-27. [dostęp 2013-08-16].
 257. A Word on Denmark’s 2011 Entry (ang.). W: Eurovision Obsession [on-line]. eurovisionobsession.wordpress.com, 2011-04-17. [dostęp 2013-08-16].
 258. Eurovision. Every participant lives in the U.K. but no-one likes us. (ang.). thesoundoftheunderground.me, 2011-05-19. [dostęp 2013-08-16].
 259. Søren Bygbjerg: Grand Prix-ekspert: Vindersang er ikke plagiat (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2011-02-27. [dostęp 2013-08-16].
 260. Sietse Bakker: Düsseldorf gets ready for exchange and draw (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-01-16. [dostęp 2013-08-16].
 261. Jarmo Siim: Results of the Semi-Final Allocation Draw (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-01-17. [dostęp 2013-08-10].
 262. Andreas Schacht: Results of the Running Order Draw! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-03-15. [dostęp 2013-08-16].
 263. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-16].
 264. NDR Press: Winners' Press Conference, Second Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-05-13. [dostęp 2013-08-10].
 265. Eurovision Song Contest 2011 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 266. Sietse Bakker: EBU reveals split televoting and jury results (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-05-26. [dostęp 2013-08-22].
 267. Simon Storvik-Green: Aalborg to host Danish final once again (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-08-10. [dostęp 2013-08-22].
 268. Simon Storvik-Green: Further details of Danish final revealed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-08-15. [dostęp 2013-08-22].
 269. Simon Storvik-Green: Alexander Rybak and Ell/Nikki in Danish international jury (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-14. [dostęp 2013-08-22].
 270. a b Dansk Melodi Grand Prix 2012 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-22].
 271. Simon Storvik-Green: 678 suggestions for a Danish winner (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-09-27. [dostęp 2013-08-22].
 272. Simon Storvik-Green: Denmark is in it to win it as artists are revealed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-05. [dostęp 2013-08-22].
 273. Simon Storvik-Green: Tonight: Denmark gets set to choose its entry (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-21. [dostęp 2013-08-22].
 274. Simon Storvik-Green: Tine Lynggaard disqualified from Danish selection (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-09. [dostęp 2013-08-22].
 275. ESC vindere blandt juryerne (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-22].
 276. Simon Storvik-Green: Soluna Samay to represent Denmark in Baku (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-21. [dostęp 2013-08-22].
 277. About Soluna Samay (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 278. a b Maciej Błażewicz: Historia Danii na ESC 2012 / Eurowizja 2014 / Eurowizja dla Dzieci 2013. W: DE [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-07-23. [dostęp 2013-08-22].
 279. Victor M. Escudero: Results of the Semi-Final allocation draw (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-25. [dostęp 2013-08-22].
 280. Victor M. Escudero: Results of the 2012 Running Order Draw! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-03-20. [dostęp 2013-08-22].
 281. Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 282. Victor M. Escudero: Grand Final: Running Order (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-05-25. [dostęp 2013-08-22].
 283. Eurovision Song Contest 2012 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 284. a b Dansk Melodi Grand Prix 2013 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-22].
 285. Simon Storvik-Green: A trio of feminine talent to present Danish final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-11-01. [dostęp 2013-08-22].
 286. Simon Storvik-Green: More details of the Danish final revealed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-01-02. [dostęp 2013-08-22].
 287. Simon Storvik-Green: A record 692 songs submitted in Denmark (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-09-25. [dostęp 2013-08-22].
 288. Simon Storvik-Green: Herning to host biggest Danish final ever (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-10-04. [dostęp 2013-08-22].
 289. Simon Storvik-Green: Ten fantastic acts revealed in Denmark (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-01-16. [dostęp 2013-08-22].
 290. Simon Storvik-Green: Tonight: All eyes on Herning as Denmark chooses for Malmö (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-01-26. [dostęp 2013-08-22].
 291. Simon Storvik-Green: Denmark: Details of DMGP jury announced (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-01-14. [dostęp 2013-08-22].
 292. Simon Storvik-Green: Emmelie de Forest to fly the Danish flag in Malmö (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-01-26. [dostęp 2013-08-22].
 293. About Emmelie de Forest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 294. Jarmo Siim: Running order Malmö 2013 to be determined by producers (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-11-07. [dostęp 2013-08-22].
 295. a b OGAE International ESC Poll Results 2013 (ang.). W: OGAE International [on-line]. ogaeinternational.com. [dostęp 2013-08-22].
 296. Jarmo Siim: Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-03-28. [dostęp 2013-08-22].
 297. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 298. a b Simon Storvik-Green: Pictures: Ecological dress for Emmelie in Malmö (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-02. [dostęp 2013-08-22].
 299. Simon Storvik-Green: Running order for the Grand Final revealed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-17. [dostęp 2013-08-22].
 300. Eurovision Song Contest 2013 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 301. Simon Storvik-Green: DENMARK WINS 2013 EUROVISION SONG CONTEST (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-19. [dostęp 2013-08-22].
 302. Simon Storvik-Green: Denmark starts the search for 2014 entries (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-08-20. [dostęp 2013-08-22].
 303. a b Robin Scott: 872 songs submitted for the Danish Melodi Grand Prix 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-10-08. [dostęp 2013-10-08].
 304. Alex Noone: Denmark: Odense chosen for Dansk Melodi Grand Prix 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-25. [dostęp 2013-10-08].
 305. Rules for the Danish National Song Contest 2014 (in English) (ang.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2013-08-19. [dostęp 2014-09-15].
 306. Simon Storvik-Green: Lid lifted on the 10 Danish acts (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-01-28. [dostęp 2014-09-15].
 307. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark: Louise Wolff and Jacob Riising to host DMGP 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-01-17. [dostęp 2014-09-15].
 308. Her er juryen til Dansk Melodi Grand Prix 2014 (ang.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2014-03-05. [dostęp 2014-09-15].
 309. Simon Storvik-Green: It's Basim for Denmark to Copenhagen! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-08. [dostęp 2014-03-08].
 310. Jarmo Siim: Eurovision 2014 Grand Final set for 10 May (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-07-08. [dostęp 2013-07-08].
 311. Europejska Unia Nadawców: Copenhagen announced as host city of Eurovision 2014 (ang.). 2013-09-02. [dostęp 2013-09-07].
 312. Jarmo Siim: Koppel, Asbæk, Rønne to host Eurovision 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-04. [dostęp 2014-02-05].
 313. Jarmo Siim: Five questions: Why we have three hosts this year (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-04. [dostęp 2014-02-05].
 314. Jessica Weaver: Eurovision 2014: Meet the press conference hosts (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-04-11. [dostęp 2014-09-15].
 315. Eurovision Song Contest 2014 Grand Final (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2014-05-11].
 316. Basims yngste danser: Jeg danser stort, selv om jeg er lille (ang.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2014-04-19. [dostęp 2014-09-15].
 317. Ivan har rødder i Irak: En ære at være med i Grand Prix (ang.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2014-04-21. [dostęp 2014-09-15].
 318. Team Basim: Ayoe er ene høne i kurven (ang.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2014-04-18. [dostęp 2014-09-15].
 319. Andy er i front hos Safri Duo – nu bakker han Basim op (ang.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2014-04-17. [dostęp 2014-09-15].
 320. Marcel fra X Factor: Glamboy P fik mig med i Grand Prix (ang.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2014-04-20. [dostęp 2014-09-15].
 321. Marco Brey: Who will be in the expert juries? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-01. [dostęp 2014-09-15].
 322. Denmark in the Eurovision Song Contest 2014 First Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-09-15].
 323. Denmark in the Eurovision Song Contest 2014 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-09-15].
 324. Pete Lewis: Eurovision 2014: 195 million viewers tune in (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-06-04. [dostęp 2014-09-15].
 325. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark: DR confirms participation in Eurovision 2015 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-05-22. [dostęp 2014-09-15].
 326. Alex Stewart: Denmark: Dansk Melodi Grand Prix 2015 search begins (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-03. [dostęp 2015-09-03].
 327. Søren Bygbjerg: 687 sange klar til dansk Grand Prix (ang.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2014-09-09. [dostęp 2014-09-15].
 328. Maciej Mazański: 687 chętnych by reprezentować Danię (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-09-12. [dostęp 2014-09-15].
 329. Pete Lewis: Denmark: MGP ticket sales start Friday, new logo & more (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-10-29. [dostęp 2015-09-03].
 330. Jessica Weaver: Denmark: DR reveals DMGP 2015 acts (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-01-26. [dostęp 2015-02-04].
 331. Jessica Weaver: Denmark: DMGP 2015 acts revealed on 26 January (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-01-05. [dostęp 2015-01-07].
 332. Sergiusz Królak: Znamy pierwsze szczegóły Dansk Melodi Grand Prix 2015 (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-07-06. [dostęp 2014-09-15].
 333. Simon Storvik-Green: Danish final to be held in Aalborg on 7th February (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-07-04. [dostęp 2014-09-15].
 334. Gil Laufer: Denmark: DMGP 2015 on February 7th (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-07-04. [dostęp 2014-09-15].
 335. Fernando Méndez: Denmark: Dansk Melodi Grand Prix 2015 hosts confirmed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-11-28. [dostęp 2015-09-03].
 336. Ferni: Denmark: Regional jury voting back in DMGP! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-01-15. [dostęp 2015-01-07].
 337. Ferni: Denmark: Dansk MGP juries revealed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-01-15. [dostęp 2015-01-07].
 338. Kasper Madsbøll Christensen: Remees boyband vinder Melodi Grand Prix (duń.). dr.dk, 2015-02-07. [dostęp 2015-02-07].
 339. Victor M. Escudero: Allocation Draw results: Who's in which Semi-Final? (ang.). eurovision.tv, 2015-01-26. [dostęp 2015-02-07].
 340. Bare rolig: Danmark er med i Eurovision til næste år (duń.). W: Danmarks Radio [on-line]. dr.dk, 2015-05-20. [dostęp 2015-09-03].
 341. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark: DR confirms participation in ESC 2016 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-26. [dostęp 2015-09-03].
 342. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark: DR releases the rules for DMGP 2016; submission kicks off (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-06-30. [dostęp 2015-09-03].
 343. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark: DMGP breaks record; 982 entries received (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-08. [dostęp 2015-09-08].
 344. Ervin Juhász: 10 acts selected for Dansk Melodi Grand Prix! (ang.). W: ESC Bubble [on-line]. escbubble.com, 2016-01-07. [dostęp 2016-01-07].
 345. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark: DMGP 2016 host city, venue and date revealed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-01. [dostęp 2015-09-04].
 346. Points to and from SWEDEN (ang.). eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-08-22].
 347. Europejska Unia Nadawców: Copenhagen announced as host city of Eurovision 2014 (ang.). 2013-09-02. [dostęp 2013-09-02].
 348. The story of OGAE & Vision. ogae.co.uk. [dostęp 2013-03-21].
 349. a b Mikä ihmeen OGAE? (fiń.). W: OGAE Finlandia [on-line]. euroviisuklubi.fi. [dostęp 2013-06-22].
 350. Status OGAE Polska. Eurowizja.org. [dostęp 2013-03-21].
 351. Congratulations (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-05].