Daniel Roth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daniel Roth przy konsoli organów w kościele św. Sulpicjusza w Paryżu

Daniel Roth (ur. 31 października 1942 w Miluzie) – francuski organista, kompozytor i pedagog.

Edukację muzyczną rozpoczął w konserwatorium w Miluzie. W 1960 rozpoczął naukę w konserwatorium w Paryżu, gdzie ukończył z pięcioma pierwszymi nagrodami: harmonię w klasie Maurice′a Duruflé (1962), organy i improwizację w klasie Rolande Falcinelliego (1963), kontrapunkt i fugę w klasie Marcela Bitscha (1963) i akompaniament fortepianowy w klasie Henriette Puit-Roget (1970). Jego nauczycielką była również Marie-Claire Alain.

W 1963 został organistą bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu, gdzie dziesięć lat później zastąpił swojego nauczyciela Rolande Falcinelliego, na stanowisku organisty tytularnego. W 1985 został organistą tytularnym w kościoła św. Sulpicjusza w Paryżu, gdzie jego poprzednikami byli m.in. Charles-Marie Widor, Marcel Dupré i Jean-Jacques Grunenwald.

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów organowych, w tym Grand Prix interpretacji i improwizacji w konkursie Concours de Chartres w 1971.

Jest kawalerem Legii Honorowej. Jest też honorowym członkiem Królewskiego Towarzystwa Organistów w Londynie (Royal College of Organists).

Jego synem jest flecista i dyrygent François-Xavier Roth.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]