Danowo (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Danowo
wieś
Ilustracja
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Danowie
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Wysokość 41 m n.p.m.
Liczba ludności (2009) 259
Strefa numeracyjna 91
Kod pocztowy 72-100
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775250
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Danowo
Danowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Danowo
Danowo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Danowo
Danowo
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Danowo
Danowo
Ziemia53°31′26″N 14°56′43″E/53,523889 14,945278

Danowo (niem. Jakobsdorf) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów[1][2].

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego. W roku 2009 miejscowość liczyła 259 mieszkańców[potrzebny przypis].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś rolniczo-przemysłowa leży ok. 12 km na południowy wschód od Goleniowa, przy drodze łączącej Mosty z Rożnowem, nad strugą Wiśniówką, prawym dopływem Iny, przy byłej linii kolejowej nr 424, na Równinie Nowogardzkiej, w terenie pagórkowatym (wzgórza morenowe - drumliny), w okolicach niewielkich obszarów leśnych wschodnich fragmentów Puszczy Goleniowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Danowa datowane są na średniowiecze. Pierwsza wzmianka pochodzi z wieku XIV, kiedy to powstała wieś na planie nieregularnej ulicówki z folwarkiem i założeniem pałacowo-parkowym, należąca do XVII wieku do rodziny von Flemming z siedzibą w Maciejewie, a następnie do rodu von Petersdorf, Kanneberg, Laabs i von Flugge. W 1872 r. mieszkało tu ok. 210 osób, przed II wojną światową była to średniej wielkości wieś, należąca do Eryka von Flugge. Znajdował się tutaj ewangelicki kościół i cmentarz, folwark, park oraz cegielnia. W pobliżu biegła linia kolejowa łącząca Goleniów z Maszewem. Po II wojnie światowej wieś nazywała się Czarnowo[3].

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Zabytki chronione prawem:[4]

Zabudowa wsi pochodzi z przełomu XIX i XX wieku (kilka chat zabytkowych, murowanych), z założenia dworsko-folwarcznego zostały jedynie resztki budynków folwarku (użytkowany do 1989 przez Państwowe Gospodarstwo Rolne w Mostach), zniknął dwór i cegielnia, pozostały stare drzewa w parku (aleja kasztanowców).

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W Danowie znajdują się stawy, fabryka drzwi i okien, sklep, budynki klubu sportowego "Sigma" oraz budynek dawnej szkoły, przerobiony na mieszkalny.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Linia kolejowa przestała być używana w latach 90. XX wieku, a w roku 2005 została rozebrana. Przy dawnym przystanku kolejowym znajduje się okazały dąb - pomnik przyrody. wraz z leśniczówką i szkółką leśną Danowo (nadleśnictwo Nowogard).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. GUS. Rejestr TERYT
  3. Historia. „UMiG”. Goleniów. 
  4. „Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków”. Szczecin. 
  5. Piotr Skurzyński "Pomorze" Wyd. Sport i Turystyka - Muza S.A. Warszawa 2007 s. 58 ​​​ISBN 978-83-7495-133-3