Daredevil (sezon 1)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daredevil
sezon 1

Marvel’s Daredevil
Ilustracja
Gatunek akcja, fantastyka naukowa, dramat
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Drew Goddard
Główne role Charlie Cox
Vincent D’Onofrio
Elden Henson
Deborah Ann Woll
Rosario Dawson
Bob Gunton
Ajjelet Zurer
Toby Leonard Moore
Vondie Curtis-Hall
Liczba odcinków 13
Liczba serii 1
Lista odcinków serialu Daredevil
Produkcja
Czas trwania odcinka do 60 min
Pierwsza emisja
Data premiery USA:
10 kwietnia 2015
POLSKA:
6 stycznia 2016
Stacja telewizyjna USA, POLSKA: Netflix
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Sezony

Pierwszy sezon amerykańskiego serialu Daredevil opowiada historię Matta Murdocka, niewidomego prawnika, który dzięki wyczulonym pozostałym zmysłom i umiejętnościami walki wręcz, zwalcza przestępczość w Nowym Jorku jako zamaskowany superbohater Daredevil. Jego głównym antagonistą jest Wilson Fisk, który razem z chińską mafią narkotykową, japońską Jakuzą oraz Rosjanami handlującymi żywym towarem, próbuje wdrożyć swoją wizję odbudowy Hell’s Kitchen po ataku Chitauri na Nowy Jork.

Showrunnerem pierwszego sezonu był Steven S. DeKnight. W głównych rolach wystąpili: Charlie Cox, Vincent D’Onofrio, Elden Henson, Deborah Ann Woll, Rosario Dawson, Bob Gunton, Ajjelet Zurer, Toby Leonard Moore i Vondie Curtis-Hall.

Całość sezonu, składającego się z 13 odcinków została wyemitowana równocześnie na platformie Netflix 10 kwietnia 2015 roku. W Polsce jest on dostępny również na platformie Netflix od 6 stycznia 2016, kiedy to została ona uruchomiona na rynku polskim.

21 kwietnia 2015 roku został ogłoszony drugi sezon serialu z premierą w 2016 roku[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Twórca wielu postaci Marvel Comics, Stan Lee pojawia się na zdjęciu jako kapitan nowojorskiej policji, Irving Forbush w odcinku Alias Dewianci z górnej półki[7][24].

Emisja i wydanie[edytuj | edytuj kod]

2 kwietnia 2015 roku odbyła się premiera pierwszych dwóch odcinków w Nowym Jorku. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i produkcja serialu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tym towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[16].

Całość sezonu, składającego się z 13 odcinków została wyemitowana równocześnie na platformie Netflix 10 kwietnia 2015 roku[25]. Od 18 sierpnia 2015 roku platforma, mimo braku dostępności w Polsce wprowadziła możliwość oglądania pierwszego sezonu serialu z polskimi napisami lub z polskim lektorem[26]. W Polsce jest on dostępny również na platformie Netflix od 6 stycznia 2016, kiedy to została ona uruchomiona na rynku polskim[27].

Sezon został wydany 8 listopada 2016 roku na DVD i Blu-ray w Stanach Zjednoczonych[28].

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Netflix)
Premiera w Polsce
(Netflix)
11 Ring[29]
Into the Ring
Phil AbrahamDrew Goddard10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Przestępcy, w tym rosyjska i chińska mafia oraz japońska Yakuza, od czasu ataku Chitauri na Nowy Jork, zawładnęli dzielnicą Hell’s Kitchen. Matt Murdock, który został oślepiony jako chłopiec w wypadku, dzięki czemu ma wyczulone pozostałe zmysły, zaczyna walkę z rosnącą przestępczością w nocy w kostiumie mściciela, a za dnia otwierając kancelarię adwokacką ze swoim przyjacielem, Foggym Nelsonem. Ich pierwszą klientką jest Karen Page, sekretarka firmy budowlanej Union Allied, która została wrobiona w morderstwo swojego współpracownika, Daniela Fishera, po przypadkowym odkryciu malwersacji w firmie. Dzięki działaniom Murdocka, Karen zostaje wypuszczona z aresztu bez postawienia zarzutów, a następnie zostaje przez niego uratowana przed zabójcą. Następnie skandal w Union Allied zostaje ujawniony dzięki Benowi Urichowi z The New York Bulletin. Karen zostaje sekretarką w kancelarii Murdock & Nelson. James Wesley ukrywa zaangażowanie swojego pracodawcy w skandal Union Allied i zleca braciom Anatolijowi i Vladamirowi Ranskahov, liderom rosyjskiej mafii pozbycia się zamaskowanego mściciela. Ci porywają chłopca, aby zwabić Murdocka w pułapkę. 
22 Cutman[30]
Cut Man
Phil AbrahamDrew Goddard10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Matt jako chłopiec stracił ojca, który był bokserem. Jego ojciec, Jack miał skończyć z walkami i po ostatniej, którą wygrał został zamordowany. Po nieudanej próbie uratowania porwanego przez rosyjską mafię chłopca, Murdock zostaje odnaleziony w śmietniku przez pielęgniarkę Claire Temple. Foggy w tym czasie pociesza Karen po jej ostatnich traumatycznych przeżyciach. Claire zabiera Matta do jej mieszkania, zszywa jego rany, zdejmuje jego maskę i odkrywa jego ślepotę. Matt nie chce ujawnić swojej tożsamości, ale opowiada o swoich wyczulonych zmysłach, kiedy dostrzega, że rosyjska mafia przeszukuje okolicę, aby go odnaleźć. Claire ukrywa Matta i próbuje przekonać przestępcę, że nic nie wie. Jednak Murdock wyczuwa, że ten jej nie wierzy i go obezwładnia. Razem z Temple zaprowadzają go na dach i tam Matt go torturuje w celu uzyskania informacji, gdzie przetrzymywany jest chłopiec. Kiedy dostaje informację zrzuca mężczyznę do śmietnika, tego samego, w którym sam wcześniej był. Matt uwalnia chłopca pokonując przetrzymujących go przestępców. 
33 Królik w śnieżycy[31]
Rabbit In A Snowstorm
Adam KaneMarco Ramirez10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Wesley wiedząc o zaangażowaniu Murdocka i Nelsona w skandal z Union Allied i pomoc Karen Page, postanawia zatrudnić ich do obrony zabójcy, Johna Healy'a. Foggy nie chce przyjąć sprawy kryminalisty, jednak Matt przekonuje go do przyjęcia sprawy, ponieważ chce użyć tej sprawy do poznania tożsamości pracodawcy Wesleya. Page otrzymuje ofertę pieniężną za milczenie od Union Allied. Karen udaje się do Uricha, gdzie jego szef Ellison zmusza go do pisania opowiadań zamiast zajmować się demaskowaniem przestępstw. Page proponuje Benowi, że może udzielić mu więcej informacji na temat Union Allied. Po udanej obronie Healy'a Murdock konfrontuje się z nim w kostiumie zmuszając go do ujawnienia pracodawcy Wesleya, Wilsona Fiska. Healey, z obawy przed konsekwencjami zdradzenia tożsamości Fiska, popełnia samobójstwo. 
44 We krwi[32]
In the Blood
Ken GirottiChristos Gage10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Murdock nie jest w stanie znaleźć żadnych informacji dotyczących Fiska, więc przesłuchuje przestępców w celu znalezienia odpowiedzi. Wesley informuje braci Ranskahov o ofercie Fiska, aby pomóc im w działalności, i że przymyka on oczy na ich ostatnie niepowodzenia. Rozgniewani bracia, odwiedzają przestępcę zrzuconego z dachu przez Matta, ten informuje ich o Claire Temple. Mafia porywa pielęgniarkę, jednak tej udaje się poinformować Matta o porwaniu. Rosjanie torturują Claire, aby ta zdradziła tożsamość Matta. W tym czasie Murdock odnajduje ją i pokonuje wszystkich przestępców. Ranskahov zgadzają się na propozycję Fiska, a Anatolij postanawia poinformować go o tym osobiście. Fisk w tym czasie jest na kolacji z Vanessą Marianną, kuratorką galerii. Kiedy Anatolij pojawia się w restauracji, Fisk poleca odwiezienie Vanessy do domu. Rozgniewany na niego zabija go i poleca Wesleyowi odesłać ciało do jego brata Vladimira. 
55 Świat w ogniu[33]
World on Fire
Farren BlackburnLuke Kalteux10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Fisk wyjaśnia sytuację swoim sojusznikom, w tym przywódczyni chińskiej mafii, Madame Gao, którą prosi o specjalną łaskę. Elena Cardenas zgłasza się kancelarii Murdock & Nelson i prosi ich o pomoc w sprawie. Zamieszkuje ona budynek, który został zniszczony podczas bitwy o Nowy Jork, jego właścicielem jest Armand Tulley, który wysyła ludzi, aby się pozbyć lokatorów. Nelson udaje się do prawników Tulleya. Okazuje się reprezentować go kancelaria Landman & Zack oraz była dziewczyna Foggy'ego, Marci Stahl. Wyjaśnia ona Nelsonowi, że Cardenas i reszta lokatorów mogą się zgodzić na ofertę Tulleya lub zostać eksmitowani. Matt szukając skarg na Tulleya na komisariacie dowiaduje się, że detektywi Hoffman i Blake są skorumpowani. Murdock obezwładnia Blake’a i korzystając z jego telefonu odnajduje Vladimira. Fisk płaci Turkowi Barretowi, aby ujawnił, że to Fisk zabił jego brata i ma się przygotować na wojnę przeciwko jemu. Lokalizacja rosyjskiej mafii zostały zniszczone w wyniku ataku samobójczego jednego z pracowników Gao. Vladimirowi udaje się przeżyć, a Murdock odnajduje go, kiedy są otoczeni przez policję. 
66 Potępieniec[34]
Condemned
Guy FerlandJoe Pokaski
Marco Ramirez
10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Murdock zajmuje się policją, kiedy ta próbuje zabić Vladimira na zlecenie Fiska. Zabiera go do opuszczonego magazynu, licząc na odpowiedzi na temat Fiska. W tym czasie Nelson i Cardenas zostają ranni podczas zamachów. Z pomocą Clair, Matt opatruje rany Vladimira. Krzyki Vladimira alarmują nieskorumpowanego policjanta, który informuje resztę policji o kryjówce Vladimira i mściciela. Magazyn zostaje otoczony. Blake i Hoffman przejmują kontrolę nad sytuacją i czekają na rozkazy Fiska. Matt rozmawia z Fiskiem przez radio policyjne. Następnie Fisk wrabia Murdocka, kiedy siedzący na dachu snajper strzela do policjantów, w tym detektywa Blake’a. Vladimir, aby pomścić śmierć brata, podaje Murdockowi informacje na temat księgowego Fiska, Lelamda Owlsleya. Mattowi udaje się uciec. 
77 Stick[35]
Stick
Brad TurnerDouglas Petrie10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Murdock tropi Owlsleya, ale zostaje rozproszony przez przyjazd starszego mężczyzny, swojego mentora, Sticka, który uczył go opanować swoje zdolności jako dziecko, jednak go opuścił, kiedy Matt się za bardzo do niego zbliżył. Stick prosi Matta o pomoc w unicestwieniu broni, którą Japończycy na czele z Nobu przywożą do Nowego Jorku. Stick zgadza się, że nie będzie zabijał i od tym warunkiem Matt zgadza się mu pomóc. Jednak łamie obietnicę i zabija Black Sky, broń, która okazuje się być chłopcem. Po walce w mieszkaniu Matta, ten pokonuje Sticka i zmusza go do opuszczenia miasta. Urich zgadza się na pomoc Page w ujawnieniu skandali w Hell’s Kitchen. Kiedy próbuje znaleźć powiązanie między mężczyznami od Tulleya a Union Allied zostaje przez nich zaatakowana. Nelson pomaga jej i zostaje włączony w dochodzenie prowadzone przez Karen i Bena. Stick rozmawia z człowiekiem z bliznami na temat Murdocka. 
88 Cień[36]
Shadows in the Glass
Stephen SurjikSteven S. DeKnight10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Page i Nelson wprowadzają Murdocka w swój plan. Ten się zgadza na niego pod warunkiem, że nie będą się narażać na niebezpieczeństwo i będą postępować zgodnie z prawem w uzyskiwaniu informacji. Owsley i Nobu spotykają się z Fiskiem, aby omówić sytuację ze stratą Black Sky. Fisk jest również zaniepokojony tym, że detektyw Blake wybudził się w szpitalu. Zleca Hoffmanowi zabicie go. Jednak ten zostaje obezwładniony przez Murdocka, a Blake udziela mu niezbędnych informacji przed śmiercią. Gao odwiedza Fiska i go ostrzega. Zły Fisk zwierza się Vanessie, jak zabił ojca jako dziecko, kiedy ten bił jego matkę. Marianna przekonuje Fiska, aby ten wystąpił publicznie i przedstawił swoje intencje, aby uratować dzielnicę. To przekreśliło wszystkie informacje jakie zdobył Murdock od Blake'a, które Urich miał opublikować. 
99 O wilku mowa[37]
Speak of the Devil
Nelson McCormickChristos Cage
Ruth Fletcher Gage
10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Po publicznym wystąpieniu Fiska, Murdock, Page, Nelson i Urich rozpoczynają poszukiwania informacji z jego przeszłości, które mogliby wykorzystać przeciwko niemu. Matt odwiedza Mariannę w jej galerii, chcąc uzyskać jakiś informacji. Podczas rozmowy nadchodzi Fisk. W zamian za obietnicę fragmentu miasta, Nobu zapewnia Fiskowi „specjalistę” do pozbycia się mściciela. Cardenas zostaje zamordowana przez narkomana. Murdock uświadamia sobie, że stał za tym Fisk, więc śledzi ćpuna do magazynu, gdzie zostaje zaatakowany przez „specjalistę”, którym okazuje się sam Nobu. Matt ledwo pokonuje Nobu, przypadkowo paląc go żywcem. Następnie zostaje zaatakowany przez Fiska, przed którym ledwo udaje mu się uciec. Dociera do domu, gdzie zastaje Foggy'ego. 
1010 Nelson i Murdock[38]
Nelson v. Murdock
Farren BlackburnLuke Kalteux10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Po opatrzeniu ran przez Claire, Nelson rozmawia z Mattem na temat jego ślepoty i działań jako mściciela. Murdock wyjaśnia mu, że po doświadczeniu z „moralnością” w kancelarii Landman & Zack oraz po wykryciu dzięki wyczulonym zmysłom kazirodczego gwałciciela, pedofila bez dowodów prawnych przeciwko niemu, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Od tego czasu robił wszystko, co mógł, aby miasto stało się lepszym miejscem. Foggy opuszcza kancelarię. Urich, kiedy dostaje odmowną odpowiedź w sprawie dalszej hospitalizacji żony, otrzymuje propozycję lepiej płatnej posady redaktora i postanawia ją przyjąć, rezygnując z prowadzonego dochodzenia. Page próbując zmienić jego zdanie, zabiera go do ośrodka opieki, gdzie spotykają Marlene Vistain, matkę Fiska, która opowiada o tym jak młody Wilson zabił ojca. Fisk w tym samym czasie znajduje się na gali charytatywnej, której celem jest zebranie pieniędzy na ofiary zamachów bombowych. Wielu gości, w tym Vanessa zostaje na niej otrutych. 
1111 Ścieżka prawości[39]
The Path of the Righteous
Nick GomezSteven S. DeKnight
Douglas Petrie
10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Matt nadal zmaga się z problemami z powodu poniesionych obrażeń. Żegna się z Claire, która postanawia wyjechać na jakiś czas z miasta. Z pomocą Barretta, Murdock odnajduje Melvina Pottera, niezrównoważonego psychicznie inżyniera, który został zmuszony do stworzenia pancernych garniturów dla Fiska. Prosi go o stworzenie kostiumu w zamian za powstrzymanie Fiska. Karen chce ujawnić informacje, które otrzymali od matki Fiska. Wilson przebywa cały czas przy Vanessie w szpitalu. Wesley odbiera telefon od Vistain i dowiaduje się, że Page i Urich u niej byli. Porywa Karen i próbuje ją szantażować. Kiedy Fisk dzwoni do Wesleya, ten nie odbiera. W tym czasie Karen zastrzeliła go z jego własnej broni. 
1212 Pozostawieni[40]
The Ones We Leave Behind
Euros LynDouglas Petrie10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Posiadając informacje od Uricha, Murdock odnajduje bazę heroiny Gao i niszczy ją. Gao postanawia powrócić do Chin. Ludzie Fiska odnaleźli Wesleya i podczas żałoby za przyjacielem, Wilson zauważa, że ostatnią osobą, z którą rozmawiał była jego matka. Chcą utrzymać z daleka osoby, które kocha wysyła matkę za granicę, nie jest jednak w stanie przekonać do tego Vanessy. Nelson kontynuuje samotnie dochodzenie prosząc Stahl o pomoc. Karen przekonuje Bena o napisaniu materiału, jednak ten zostaje odrzucony przez Ellisona. Kiedy Urich oskarża przełożonego, o to, że jest opłacony przez Fiska, zostaje zwolniony. Urich postanawia założyć blog, na którym zamierza zdemaskować Fiska. Wilson zostaje poinformowany przez „wtyczkę” w gazecie, o tym, że to Urich był u jego matki. Rozgniewany Fisk włamuje się do mieszkania Uricha i morduje go. 
1313 Daredevil[41]
Daredevil
Steven S. DeKnightSteven S. DeKnight10 kwietnia 20156 stycznia 2016
Matt i Karen są na pogrzebie Uricha. Fisk dowiaduje się, że Gao i Owlsley spiskowali przeciwko niemu i to oni zatruli Vanessę, bo stwierdzili, że go rozprasza. Leland szantażuje Fiska detektywem Hoffmanem, którego ukrył jako „polisę ubezpieczeniową”. Jednak Fisk się nie daje i zabija Owlsleya wrzucając go do szybu windowego. Matt i Foggy pogodzili się i kontynuowali współpracę na rzecz ujawnienia sprawy Fiska. Murdock odnajduje Hoffmana i przekonuje go, aby zeznawał przeciwko Fiskowi. Na podstawie jego zeznań agenci federalni aresztują Fiska oraz jego współpracowników. Fiskowi udaje się uciec podczas transportu. Wykorzystując nowy strój od Pottera, Murdock pokonuje Fiska w brutalnej walce i oddaje w ręce policji. Marianna postanawia opuścić miasto. Matt, Karen i Foggy świętują swój sukces, a media nazwały mściciela „Daredevil”. 


Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2013 roku podano do informacji, że Marvel przygotowuje seriale i miniserię, które łącznie mają mieć 60 odcinków. A miesiąc później poinformowano o współpracy z siecią Netflix nad serialami Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist, które mają doprowadzić do miniserii Defenders[42].

Casting[edytuj | edytuj kod]

Vincent D’Onofrio jako Wilson Fisk / Kingpin

W maju 2014 roku ujawniono, że Charlie Cox zagra tytułowego bohatera[2]. W czerwcu 2014 roku podano do wiadomości, że głównego antagonistę, Kingpina wcieli się Vincent D’Onofrio oraz że do obsady dołączyła Rosario Dawson[5]. W lipcu 2014 roku do obsady dołączyli: Elden Henson jako Foggy Nelson i Deborah Ann Woll jako Karen Page[3][4]. W październiku 2014 roku ujawniono, że Dawson zagra Claire Temple, a do obsady dołączyli również Ajjelet Zurer jako Vanessa Marianna, Bob Gunton jako Leland Owlsley, Toby Leonard Moore jako James Wesley i Vondie Curtis-Hall jako Ben Urich[6].

We wrześniu 2014 roku Scott Glenn dołączył do obsady w gościnnej roli jako Stick[20]. W marcu 2015 roku poinformowano o kilku rolach gościnnych i drugoplanowych: Rob Morgan jako Turk Barrett, Peter Shinkoda jako Nobu, Wai Ching Ho jako madame Gao oraz Nikolai Nikolaeff i Gideon Emery jako bracia Vladimir i Anatoly Ranskahkov[8].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do pierwszego sezonu rozpoczęły się w lipcu, a zakończyły w grudniu 2014 roku. Był on w całości kręcony w Nowym Jorku[43][44].

Powiązania z MCU[edytuj | edytuj kod]

Akcja sezonu rozpoczyna się około dwóch lat po wydarzaniach ukazanych w filmie Avengers, pokazane zostało w jaki sposób mieszkańcy dzielnicy Hell’s Kitchen w Nowym Jorku radzą sobie po ataku Chitauri na miasto[45]. Matt Gerald, grający w serialu Melvina Pottera, wystąpił wcześniej w innej produkcji MCU, krótkometrażówce Niech żyje król jako więzień Dave[46].

W odcinkach „Ring” i „Cutman” pojawił się plakat zwiastujący walkę bokserską ojca Matta Murdocka, Jackiem z Carlem „Crusherem” Creelem. W „Cutman” jest również o nim mowa oraz odbywa się z nim walka, jednak nie jest pokazany aktor wcielający się w niego. Postać Creela pojawiła się w drugim sezonie serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y.[47]. Natomiast Matt Murdock wychowywał się w sierocińcu św. Agnieszki, w tym samym przebywała Daisy „Skye” Johnson z serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y.[7]. Firma Roxxon Oil pojawiła się wcześniej w innych produkcjach Uniwersum[7]. W gabinecie Bena Uricha na ścianach znajdują oprawione wycinki z gazet z tytułami „Harlem Terror”, który nawiązuje do wydarzeń z filmu Incredible Hulk (2008), „Battle of New York” do filmu Avengers (2012) oraz „Cybertek Settles” do pierwszego sezonu serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y.

Promocja[edytuj | edytuj kod]

7 stycznia 2015 roku został zaprezentowany multimedialny plakat serialu wraz z datą jego emisji, zapowiedzianą na 10 kwietnia 2015 roku[48]. 3 lutego 2015 roku przedstawiono zapowiedź zwiastuna[49], który miał premierę dzień później, 4 lutego 2015 roku[50]. 10 marca 2015 został zaprezentowany drugi zwiastun serialu[51]. 17 i 19 marca 2015 zostały zaprezentowane dwa kolejne multimedialne plakaty. Pierwszy z nich ukazuje przemianę Matta Murdocka w Dardevila, a drugi przedstawia pełną obsadę na tle dzielnicy Hell’s Kitchen[52][53]. 28 marca 2015 roku zaprezentowano spot telewizyjny serialu[54], a 1 kwietnia materiał promocyjny „The First Defender”[55]. 2 kwietnia 2015 roku odbył się uroczysty pokaz dwóch odcinków w Los Angeles, podczas którego pojawiła się obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Filmowego Uniwersum Marvela[16]. 4 kwietnia 2015 roku zaprezentowano dwa nowe zwiastuny „Fear” i „Orgins”[56].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Netflix nie publikuje zestawień oglądalności swoich produkcji, jednak wraz z serwisem Variety przygotował zestawienie najpopularniejszych seriali, w którym zwyciężył Daredevil, którego obejrzało 11% abonentów platformy w ciągu 11 dni. Serial zdetronizował dotychczasowego lidera House of Cards, które zanotowało wynik 6,5%[57].

Daredevil po tygodniu od premiery uplasował się na drugim miejscu wśród najczęściej piraconych seriali zaraz za Grą o tron[58]. W tym czasie ściągnęło go ponad 2 miliny piratów[59].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes krytycy przyznali wynik 98% ze średnią ocen 8,2/10[60]. Na portalu Metacritic pierwszy sezon otrzymał od krytyków 75 punkty na 100[61].

Szymon Radzewicz z portalu sPlay.pl napsiał: „Daredevil zniszczył mi weekend. To najlepszy, najbardziej dojrzały serial Marvela. Nie byłem w stanie się oderwać. Trzynaście odcinków połknąłem w zastraszającym tempie, korzystając z kapitalnej polityki wydawniczej Netfliksa. Na tleAgentów T.A.R.C.Z.Y. oraz Agent Carter Daredevil jest mrocznym, poważnym i dojrzałym dziełem, które powinno uchodzić za wzór dla producentów seriali o mścicielach.”[62]. Oskar Rogowski z portalu NaEkranie.pl stwierdził: „Daredevil to produkcja wybijająca się ponad standardy seriali – nie tylko w tematyce superbohaterów, ale ogólnie akcji. Marvel po raz kolejny pokazuje geniusz w doborze aktorów i sprawnym prowadzeniu fabuły, wplatając elementy humoru nawet w tak poważnej produkcji. Cały sezon, jak niewiele innych seriali, przypomina bardziej produkcję filmową niż telewizyjną i w pewien sposób obnaża sztuczność oraz niedopracowania konkurencji.”[63]. Katarzyna Czajka z tygodnika Polityka napisała: „Bohaterowie Marvela też potrafią być mroczni i poważni. I jest im z tą powagą bardzo do twarzy.”[64]. Michał Kaczoń z miesięcznika Film stwierdził: „Najnowszy serial Marvela wpisuje się w panujący obecnie trend, jak największego urealnienia, ale także umrocznienia opowieści. Poza oczywistą przesadą związaną z radioaktywnym elementem, dzięki któremu Matt zyskał swoje dodatkowe umiejętności, serial stara się być jak najbardziej wiarygodną historią, trzymającą się realiów.”[65].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2015 Helen Keller Awards Nagroda specjalna Charlie Cox Wygrana [66]
Online Film & Television Association Awards Najlepsza nowa sekwencja tytułowa Daredevil Wygrana [67]
Emmy Awards Najlepsze drugoplanowe efekty specjalne odcinek O wilku mowa Nominacja [68]
Najlepszy montaż dźwięku w serialu odcinek O wilku mowa Nominacja
Najlepsza czołówka Daredevil Nominacja
Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych Najlepszy zespół kaskaderski w serialu komediowym lub dramatycznym Daredevil Nominacja [69]
EWwy Awards Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym Vincent D’Onofrio Nominacja [70]
Camerimage Najlepsze zdjęcia w pilocie serialu Daredevil Nominacja [71]
2016 VES Awards Najlepsze efekty specjalne w odcinku serialu odcinek O wilku mowa Nominacja [72]
Złote Szpule Najlepszy montaż dźwięku w odcinku serialu - dialogi i technika ADR odcinek Ring Nominacja [73]
Saturn Awards Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym Charlie Cox Nominacja [74]
Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu telewizyjnym Vincent D’Onofrio Nominacja
Najlepszy występ gościnny Scott Glenn Nominacja
Najlepszy serial w nowych mediach Daredevil Wygrana
Empire Awards Najlepszy serial telewizyjny Daredevil Nominacja [75]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Patrick Cavanaugh: Netflix Orders a Second Season of 'Marvel’s Daredevil' (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-04-21].
 2. a b Marcin Pietrzyk: Poznajcie serialowego Daredevila! (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-05-28].
 3. a b Jacek Popielecki: Daredevil znalazł najlepszego kumpla (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-06-27].
 4. a b Marvel: Deborah Ann Woll Joins Marvel’s Daredevil For Netflix (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-08-01].
 5. a b Marcin Pietrzyk: Serialowy Daredevil zyskał wroga w osobie Vincenta D'Onofrio (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-06-11].
 6. a b c d e f Marvel: Ayelet Zurer, Bob Gunton, Toby Leonard Moore & Vondie Curtis Hall Joins Marvel’s Daredevil For Netflix (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-10-11].
 7. a b c d Andrew Dyce: ‘Daredevil’ Easter Eggs, Trivia & Comic References (ang.). Screen Rant. [dostęp 2015-04-12].
 8. a b c d e f g Marvel: 'Marvel’s Daredevil' For Netflix Reveals 6 Supporting Cast Members (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-03-11].
 9. a b Blair Marnell: DAREDEVIL 1.13 ‘Daredevil’ Review (ang.). Crave. [dostęp 2015-04-16].
 10. Ed Carroll: Netflix’s Daredevil Review Episode Eight – Shadows in the Glass (ang.). Monkeys Fighting Robots. [dostęp 2015-04-12].
 11. a b c d e f g h i j Anthony Castaneda: „Marvel’s Daredevil” review (ang.). Examiner. [dostęp 2015-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 12. Geoffrey Cantor: Me and my office door #daredevil #Ellison #Marvel (ang.). Facebook. [dostęp 2014-11-01].
 13. Scott Weinberg: REVIEW – MARVEL’S DAREDEVIL: EPISODES 7 – 10 (ang.). Nerdist. [dostęp 2015-04-12].
 14. Matt Fowler: MARVEL'S DAREDEVIL EPISODE 5: „WORLD ON FIRE” REVIEW (ang.). IGN. [dostęp 2015-04-10].
 15. Christos Gage: @TommyWalker24 where's the Francis poster? Robbed! (ang.). Twitter. [dostęp 2015-04-03].
 16. a b c Paul Chavez: Pretty in pastels! Rosario Dawson mixes pink, orange and sky blue for her outfit at Daredevil premiere in LA (ang.). Daily Mail. [dostęp 2015-04-03].
 17. William Fanelli: Could Daredevil Be The Most Stunt-Heavy TV Series Ever Made? (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2015-03-22].
 18. Kevin Fitzpatrick: ‘Daredevil’ Trailer Breakdown: Netflix’s Man Without Fear Unmasked (ang.). Screen Crush. [dostęp 2015-03-10].
 19. Daredevil: 1.5/1.6 “World on Fire”/“Condemned” Review (ang.). The Rainbow Hub. [dostęp 2015-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 20. a b Marvel: SCOTT GLENN JOINS MARVEL'S DAREDEVIL FOR NETFLIX (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-09-15].
 21. a b Blair Marnell: DAREDEVIL 1.08 ‘Shadows in the Glass’ Review (ang.). Crave Online. [dostęp 2015-04-12].
 22. Matt Fowler: MARVEL'S DAREDEVIL EPISODE 8: „SHADOWS IN THE GLASS” REVIEW (ang.). IGN. [dostęp 2015-04-10].
 23. Kassia Miller: I was thrilled to play Caldwell on Daredevil! (Eps 112 and 113) (ang.). KassiaMiller.com. [dostęp 2015-05-04].
 24. Jordan Commandeur: Iron Fist: 15 Easter Eggs and References (ang.). CBR.com. [dostęp 2017-03-25].
 25. Terri Shwartz: Netflix announces 'Daredevil,' 'Bloodline,' 'Kimmy Schmidt' premiere dates (ang.). Zap 2 It. [dostęp 2015-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 26. „Daredevil” po polsku. Netflix w Polsce już niedługo? (pol.). Stopklatka.pl. [dostęp 2015-08-18].
 27. Adam Siennica: Netflix oficjalnie w Polsce! (pol.). NaEkranie. [dostęp 2016-01-06].
 28. Chris Arrant: Netflix’s DAREDEVIL Coming to Blu-Ray In North America (ang.). newsarama.com. [dostęp 2016-10-10].
 29. DAREDEVIL [Season 1,Episode 1,Into The Ring] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 30. DAREDEVIL [Season 1,Episode 2,Cut Man] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 31. DAREDEVIL [Season 1,Episode 3,Rabbit In A Snow Storm] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 32. DAREDEVIL [Season 1,Episode 4,In The Blood] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 33. DAREDEVIL [Season 1,Episode 5,World of Fire] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 34. DAREDEVIL [Season 1,Episode 6,Condemmed] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 35. DAREDEVIL [Season 1,Episode 7,Stick] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 36. DAREDEVIL [Season 1,Episode 8,Shadows In The Glass] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 37. DAREDEVIL [Season 1,Episode 9,Speak Of The Devil] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 38. DAREDEVIL [Season 1,Episode 10,Nelson V. Murdock] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 39. DAREDEVIL [Season 1,Episode 11,The Path Of The Righteous] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 40. DAREDEVIL [Season 1,Episode 12,The Ones We Leave Behind] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 41. DAREDEVIL [Season 1,Episode 13,Daredevil] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2015-04-11].
 42. David Lieberman, Nellie Andreeva: Netflix Picks Up Four Marvel Live-Action Series & A Mini Featuring Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist, Luke Cage For 2015 Launch (ang.). Deadline. [dostęp 2013-11-07].
 43. Marcin Pietrzyk: FOTO: Charlie Cox na planie „Daredevila” (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-08-05].
 44. Russ Burlingame: Marvel’s Daredevil Season One Wraps Principal Photography (ang.). ComicBook. [dostęp 2014-12-21].
 45. Joseph Baxter: Will Captain America 3 Include Daredevil? (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2015-02-26].
 46. Usman Khan: Was Melvin Potter in Iron Man 3 Before Daredevil? (ang.). Movie Pilot. [dostęp 2015-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 47. Anthony Vieira: ‘Agents of S.H.I.E.L.D.’ Midseason Premiere Images; Will ‘Daredevil’ Be Connected? (ang.). Screen Rant. [dostęp 2015-02-26].
 48. Marvel & Netflix Announce Release Date for Marvel’s Daredevil (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-01-07].
 49. Marvel’s Daredevil Prepares to Release First Teaser Trailer (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-02-03].
 50. Hear Matt Murdock's Confession in First Official Marvel’s Daredevil Teaser Trailer (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-02-04].
 51. WIDEO: Daredevil dokazuje w nowym zwiastunie (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-03-10].
 52. 'Marvel’s Daredevil' Dispenses Justice Day & Night in New Motion Posterhttp://marvel.com/news/tv/24267/marvels_daredevil_dispenses_justice_day_night_in_new_motion_poster#ixzz3UwI1VPHw (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-03-17].
 53. The Streets of Hell’s Kitchen Come Alive in New Marvel’s Daredevil Motion Poster (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-03-19].
 54. Mark Cassidy: Awesome Action In New DAREDEVIL TV Spot (ang.). Comic Book Movie. [dostęp 2015-03-28].
 55. Jamie Lovett: Daredevil: Rise Of The First Defender Promo Released (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-04-01].
 56. Netflix: Daredevil (ang.). Netflix. [dostęp 2015-04-04].
 57. Onet Film: "Daredevil” najchętniej oglądaną produkcją platformy Netflix (pol.). Onet.pl. [dostęp 2015-04-29].
 58. Dawid Długosz: Marvel Daredevil najczęściej piraconym serialem po Grze o tron (pol.). Komputer Świat. [dostęp 2015-04-18].
 59. Łukasz Muszyński: Będzie drugi sezon „Daredevila” (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-04-22].
 60. Rotten Tomatoes: MARVEL'S DAREDEVIL: SEASON 1 (2015) (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2015-07-13].
 61. Metacritic: Marvel’s Daredevil : Season 1 (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-07-13].
 62. Szymon Radzewicz: „Daredevil” zniszczył mi weekend. To najlepszy, najbardziej dojrzały serial Marvela (pol.). sPlay.pl. [dostęp 2015-04-13].
 63. Oskar Rogowski: „Daredevil”: sezon 1 – recenzja (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2015-04-14].
 64. Katarzyna Czajka: Serial bez strachu – parę słów o „Daredevilu” (pol.). Polityka. [dostęp 2015-04-14].
 65. Michał Kaczoń: Daredevil, czyli Marvel does it again! (pol.). Film. [dostęp 2015-05-01].
 66. American Foundation for the Blind: Helen Keller Achievement Awards 2015 (ang.). American Foundation for the Blind. [dostęp 2015-06-21].
 67. TV: 19th Annual Television Award Winners (ang.). ofta.cinemasight.com. [dostęp 2015-09-06].
 68. Creative Arts Emmys: The Complete Winners List (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-09-12].
 69. SAG Awards Nominations: Complete List (ang.). Variety. [dostęp 2015-12-09].
 70. EWwy Awards 2015: Your drama nominees are... (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2015-07-21].
 71. FIRST LOOK - TV PILOTS COMPETITION LINE-UP! (ang.). Camerimage.pl. [dostęp 2017-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 72. Patrick Hipes: VES Awards: ‘Star Wars’, ‘The Martian’ & ‘The Walk’ Among Nominees (ang.). Deadline. [dostęp 2016-01-12].
 73. Kristopher Tapley: ‘Game of Thrones,’ ‘Revenant,’ ‘Star Wars’ Lead MPSE’s Golden Reel Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2016-01-26].
 74. Matthew Mueller: Saturn Awards 2016 Nominees Announced (ang.). Saturn Awards. [dostęp 2016-02-24].
 75. John Nugent: Jameson Empire Awards 2016: Star Wars and Mad Max lead the nominations (ang.). Empire. [dostęp 2016-02-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]