Daredevil (sezon 2)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daredevil
sezon 2

Marvel’s Daredevil
Ilustracja
Gatunek akcja, fantastyka naukowa, dramat
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Drew Goddard
Główne role Charlie Cox
Elden Henson
Deborah Ann Woll
Rosario Dawson
Jon Bernthal
Élodie Yung
Stephen Rider
Vincent D’Onofrio
Liczba odcinków 13
Lista odcinków serialu Daredevil
Produkcja
Produkcja Steven S. DeKnight
Stan Lee
Joe Quesada
Jeph Loeb
Alan Fine
Czas trwania odcinka do 60 min
Pierwsza emisja
Data premiery USA: 18 marca 2016
POLSKA:
18 marca 2016
Stacja telewizyjna USA, POLSKA: Netflix
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Sezony

Drugi sezon amerykańskiego serialu Daredevil opowiada historię Matta Murdocka, niewidomego prawnika, który dzięki wyczulonym pozostałym zmysłom i umiejętnościami walki wręcz, zwalcza przestępczość w Nowym Jorku jako zamaskowany superbohater Daredevil.

Showrunnerami drugiego sezonu są Douglas Petrie i Marco Ramirez. W głównych rolach występują: Charlie Cox, Elden Henson, Deborah Ann Woll, Rosario Dawson, Jon Bernthal, Élodie Yung, Stephen Rider i Vincent D’Onofrio.

Całość sezonu, składającego się z 13 odcinków, została wyemitowana równocześnie na platformie Netflix 18 marca 2016 roku zarówno w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

21 lipca 2016 roku został ogłoszony trzeci sezon serialu[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Emisja i wydanie[edytuj | edytuj kod]

7 marca 2016 roku odbyła się premiera pierwszych dwóch odcinków w Paryżu we Francji, a 10 marca tego samego roku w Nowym Jorku. Podczas obu wydarzeń uczestniczyła obsada i produkcja serialu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierom tym towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[31][32].

Całość sezonu, składająca się z 13 odcinków, została wyemitowana równocześnie na platformie Netflix 18 marca 2016 roku zarówno w Stanach Zjednoczonych i w Polsce[33][34][35][36].

Sezon został wydany 22 sierpnia 2017 roku na DVD i Blu-ray w Stanach Zjednoczonych[37].

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Netflix)
Premiera w Polsce
(Netflix)
141 Bum[20][38]
Bang
Phil AbrahamDouglas Petrie
Marco Ramirez
18 marca 201618 marca 2016
Po upadku Wilsona Fiska i rosyjskiej mafii oraz zniknięciu chińskiej mafii i Yakuzy, inne gangi próbują przejąć kontrolę nad Hell’s Kitchen, w tym Irish Mob i kartele narkotykowe. Po ataku na Irlandczyków przez zostaje zaatakowana przez „armię”, jedyny ocalały Elliot „Grotto” Grote szuka pomocy i schronienia w kancelarii Nelson & Murdock. Asystentka kancelarii, Karen Page, która zmaga się z kłopotami finansowymi firmy, której klienci nie są w stanie płacić za usługi, zabiera Grotto do szpitala. Foggy Nelson dowiaduje się od gangu „Psów z piekieł”, że część z ich ludzi została zamordowana w ten sam sposób co Irlandczycy. Matt Murdock jako Daredevil bada sprawę kradzieży broni kartelom narkotykowym i dowiaduje się, że dokonała ich jedna osoba. Grotto i Page zostają zaatakowani w szpitalu przez tego mężczyznę i ledwo uchodzą z życiem. Daredevil konfrontuje się z tym mężczyzną na dachu szpitala i zostaje postrzelony w głowę. 
152 Psy do odstrzału[39]
Dogs To A Gunfight
Phil AbrahamDouglas Petrie
Marco Ramirez
18 marca 201618 marca 2016
Następnego ranka, Murdocka odnajduje Nelson. Pomimo pancerza, który uchronił Murdockowi życie, jego zmysły są osłabione. Nelson mu radzi, aby odpoczął i odzyskał siły. Nelson próbuje załatwić dla Grotto program ochrony świadków, jednak prokurator Samantha Reyes zgadza się na to rozwiązanie pod warunkiem nagrania przez Grotto spotkania z handlarzem narkotyków. Murdock spotyka się z Melvinem Potterem i prosi go o ulepszony pancerz na głowę, a następnie bada miejsce zabójstwa Irlandczyków. Odkrywa, że mieli oni psa, którego brakuje i stara się go wyśledzić. Dociera do mieszkania, gdzie przebywa mężczyzna, który przez prokuraturę został nazwany „Punisherem”, i nasłuchuje jej działania przez radio policyjne. Kiedy Punisher atakuje operację prokuratury, Nelson i Page uświadamiają sobie, że Grotto jest przynętą dla niego. Policja otwiera ogień do Punishera, a Daredevil atakuje go. Grotto ucieka, a Murdock zostaje ciężko ranny i traci przytomność. 
163 Najlepsze w Nowym Jorku[40]
New York's Finest
Marc JobstMark Verheiden18 marca 201618 marca 2016
Daredevil odzyskuje przytomność, ale jest związany przez Punishera. Błaga go, aby nie zabijał, ponieważ w każdym istnieje dobro i każdy przestępca jest do uratowania. Punisher tłumaczy mu, że to, co robi jest konieczne, że zabijając przestępców powstrzymuje ich przed zrobieniem czegoś złego na zawsze, a Daredevil tylko opóźnia ich. Ich dyskusja kończy się na tym, że Punisher przyprowadza Grotto, którego złapał na kradzieży samochodu z zamiarem ucieczki z miasta. Punisher przykleił też do ręki Daredevila pistolet z jednym nabojem i dał mu wybór zabić Grotto, zabić Punishera, zanim zabije Grotto lub nic nie robić i żyć z faktem, że jego działania spowodowały czyjąś śmierć. Daredevil używa pistoletu do uwolnienia się z łańcuchów, ale w tym czasie Punisher strzela do Grotto. Umierając Grotto pyta Daredevila, dlaczego pozwolił mu umrzeć. Punisher atakuje pobliską grupę „Psów z piekieł”, Daredevil go ogłusza i sam walczy z rozwścieczonym gangiem. 
174 Czerwony stoliczek[41]
Penny and Dime
Peter HoarJohn C. Kelley18 marca 201618 marca 2016
Jeden z członków irlandzkiej mafii, Finn Cooley którego syn został zabity przez Punishera, przyjeżdża do Nowego Jorku w poszukiwaniu zemsty. Śledzi psa, którego zabrał Punisher do jego mieszkania, gdzie uświadamia sobie kim on jest. Page rozpoczyna śledztwo w sprawie Punishera na własną rękę używając danych, które dostała od asystenta prokuratora, Blake’a Towera. Dowiaduje się z nich, że Punisher to Frank Castle, kiedyś mąż i ojciec, który trafił do szpitala z raną postrzałową głowy. Irlandczycy konfrontują się z Castle’em przy karuzeli, gdzie zginęła jego rodzina. Cooley torturuje go, jednak Castle ucieka i brutalnie zabija Cooleya i kilku innych Irlandczyków. Daredevil odnajduje Castle’a, powstrzymuje go przed kolejnym zabójstwem i pomaga mu uciec. Przed oddaniem się w ręce policji, Castle opowiada Daredevilowi o swojej rodzinie, która została zamordowana. Daredevil oddaje zaszczyt pojmania Punishera, sierżantowi Brettowi Mahoneyowi. W ten sposób chce, aby społeczeństwo odzyskało wiarę w policję. 
185 Kinbaku[42]
Kinbaku
Floria SigismondiLauren Schmidt Hissrich18 marca 201618 marca 2016
Dziesięć lat wcześniej, Murdock poznał Elektrę Natchios, znudzoną córkę greckiego ambasadora. Pomiędzy nimi nawiązał się romans, a Murdock odkrył przez nią swoje zdolności oraz informację o śmierci ojca z rąk Roscoe Sweeneya. Natchios zmanipulowała Murdockiem i chciała, aby zabił Sweeneya, jednak kiedy on odmówił, odeszła od niego. Obecnie Natchios powraca do Nowego Jorku i prosi o pomoc Murdocka z firmą Roxxon Energy Corporation, z którą jej ojciec prowadził interesy. Murdock odmawia, ale śledzi ją na spotkanie, gdzie Natchios zakłada pluskwę w systemie firmy. Murdock spotyka się z Natchios i rozmawia z nią na temat Seeneya. Natchios twierdzi, że zna prawdziwą naturę Murdocka, i że jest ona taka sama jak jej. Aby to udowodnić, zmanipulowała go ponownie, pokazała mu, że ma jego kostium Daredevila i poinformowała, że Yakuza wyśledziła podsłuch w jej mieszkaniu. 
196 Zaproszenie[43]
Regrets Only
Andy GoddardSneha Koorse18 marca 201618 marca 2016

Murdock i Natchios pokonują napastników Yakuzy. Natchios uważa, że Yakuza ma jakiś większy cel w Nowym Jorku. Murdock niechętnie zgadza się jej pomóc po warunkiem, że po zakończeniu sprawy Nachios opuści Nowy Jork. Murdock, Nelson i Page spotykają się z obrońcą z urzędu Castle’a, który informuje ich, że Reyes zamierza połączyć morderstwa Castle’a z innymi poza Nowym Jorkiem, aby uzyskać dla niego karę śmierci. Murdock i Page przekonują Nelsona, że sami powinni się zająć jego sprawą, aby ochronić Castle’a przed Reyes i dowiedzieć się, co się stało z nim i jego rodziną.

Murdock i Nachios dostają się na uroczystość Roxxon, gdzie kradną cenną księgę Yakuzy. Page rozmawia z Castle na temat jego przeszłości i zdobywa jego zaufanie. Pomimo tego, przed sędzią i Reyes nie idzie na ugodę, która dałaby mu życie w więzieniu i nie przyznaje się do winy. Niezadowolona Reyes uruchamia tryb szybkiej rozprawy: Ludzie przeciwko Frankowi Castle, która ma się rozpocząć w ciągu tygodnia. 
207 Semper Fidelis[44]
Semper Fidelis
Ken GirottiLuke Kalteux18 marca 201618 marca 2016
Przez sprawy z Natchios, Murdock spóźnia się na rozprawę Castle’a i Nelson zamiast niego wygłasza mowę początkową. Nelson koncentruje się na śmierci rodziny Castle’a oraz na tym, jak zawiódł wtedy system sprawiedliwości. Murdock z Page przygotowują się do przesłuchania lekarza sądowego, który wystawił prawdopodobnie sfałszowane z polecenia Reyes akty zgonów rodziny Castle’a. Zanim jednak dochodzi do przesłuchania, mężczyzna wyznaje przed sądem, że był torturowany w nocy, aby ujawnić prawdę. Murdock uświadamia sobie, że Nachios podsłuchała jego i Page i próbowała „pomóc”. Murdock informuje Nelsona o zaangażowaniu Natchios w sprawę. Zeznania eksperta zostają unieważnione. Murdock spotyka się z Natchios i prosi ją, aby trzymała się z daleka od rozprawy, ona się zgadza, ale prosi Murdocka o pomoc przy zbadaniu placu budowy Yakuzy. Tam odkrywają gigantyczną dziurę. 
218 Winy grzechu[45]
Guilty as Sin
Michael UppendahlWhit Anderson18 marca 201618 marca 2016
Murdock i Natchios zostają zaatakowani przez Yakuzę, na miejscu pojawia się mentor Murdocka, Stick, który pomaga im uciec. W mieszkaniu Murdocka, Stick ujawnia mu, że Natchios pracuje dla niego i pracowała już zanim poznała Murdocka. Stick wyjawia opowiada mu o wojnie „Czystych” ze starożytną grupą o nazwie „Ręka”, która działa w japońskim oddziale Roxxon i Yakuzie. Murdock proponuje Natchios pomoc w pokonaniu „Ręki”, jeżeli ona odstąpi od Sticka i zabijania. Natchios się zgadza. W sądzie Nelson prowadzi sprawę, początkowo przysięgli skłaniają się ku Castle’owi, jednak kiedy Castle zeznaje, celowo obala swoją obronę. Nelson i Page obwiniają Murdocka za przegraną sprawę. Kiedy Murdock i Natchios spędzają razem noc, zostają zaatakowani przez samotnego ninja. Murdock obezwładnia go i odkrywa, że jest nastolatkiem, zanim Natchios impulsywnie podrzyna mu gardło. Castle trafia do więzienia, gdzie zostaje zaprowadzony przez strażnika na spotkanie z Wilsonem Fiskiem. 
229 Siedem minut[46]
Seven Minutes in Heaven
Stephen SurjikMarco Ramirez
Lauren Schmidt Hissrich
18 marca 201618 marca 2016
Fisk informuje Castle’a, że w więzieniu przebywa Dutton, który jego zdaniem brał udział w ataku, w którym zginęła rodzina Castle’a. Fisk przyznaje, że pozwoli mu to zdobyć władzę w więzieniu. Castle atakuje Duttona, który ujawnia, że akcja ta zorganizowana była przez handlarza narkotyków, nazywanego „Blacksmith”. Fisk zdradza Castle’a i napuszcza ludzi Duttona na niego, jednak on wszystkich zabija. Fisk uświadamia sobie, że Castle może być jego atutem przy pozbyciu się konkurencji, jak wyjdzie na wolność i organizuje ucieczkę Castle’a więzienia. Nelson i Murdock podejmują decyzję o rozstaniu, a Page kontynuuje prywatne śledztwo w sprawie Castle’a. Od byłego lekarza sądowego dowiaduje się, że poza rodziną Castle’a była jeszcze jedna ofiara masakry, policjant działający pod przykrywką. Page zakłada, że w śmierć rodziny Castle’a była zamieszana policja i prokuratura. Murdock sprawdza kryjówkę „Ręki” o nazwie „Farma”, gdzie zostaje zaatakowany przez Nobu Yoshiokę, którego wcześniej zabił. 
2310 Człowiek w pudle[47]
The Man in The Box
Peter HoarWhit Anderson
Sneha Koorse
John C. Kelley
18 marca 201618 marca 2016
Daredevil prosi Mahoneya, aby zabrał kilkoro dzieci, które są wykorzystywane na „Farmie” do pielęgniarki Claire Temple na leczenie szpitalne. Kiedy Reyes dowiaduje się o ucieczce Castle’a z więzienia, zaprasza Nelsona, Murdocka i Page do biura. Potwierdziła, że jej biuro zorganizowało zasadzkę na transakcję między Blacksmithem, a Irlandczykami, kartelami i Psami piekieł oraz zatuszowało sprawę śmierci rodziny Castle’a i tajniaka. Reyes prosi ich o pomoc w odnalezieniu Castle’a, ponieważ boi się o życie swojej córki. Chwilę po tym biuro zostaje ostrzelane przez nieznanego sprawcę, a Reyes ginie. Murdock odwiedza Fiska w więzieniu, a ten potwierdza jego przypuszczenia, że to on pomógł Castle’owi uciec z więzienia. Natchios zabija mordercę nasłanego przez Sticka, a Castle ratuje Page przed podobnym zamachem, do tego, w którym zginęła Reyes. W szpitalu dzieci odzyskują przytomność, a Daredevil broni budynek przez ludźmi „Ręki”. 
2411 .380[48]
.380
Stephen SurjikMark Verheiden18 marca 201618 marca 2016
Daredevil ratuje Temple przed „Ręką”, a dzieci dobrowolnie podążają za zabójcami. Część z nich zginęła podczas walki, próba autopsji jednego z nich ujawnia blizny po wcześniejszej sekcji zwłok. Zarząd szpitala zamierza zatuszować całą sprawę, przez co Temple rezygnuje z pracy. Page i Castle zostają zaatakowani przez ludzi Blacksmitha, przed zabiciem ich dowiaduje się, gdzie on jest. Daredevil dowiaduje się od Towera, że jedynym tropem na Blacksmitha ma prokuratura jest jego konkurencja w Chinatown. Daredevil odnajduje Madame Gao, dawną sojuszniczkę Fiska, która wysyła go do portu. Castle atakuje w porcie łodzie wykorzystywane do przemytu i ma zamiar zabić Blacksmitha, a Daredevil go powstrzymuje. Ludzie Blacksmitha przybywają na miejsce i sami atakują łódź, w zamieszaniu Castle się wymyka. Stick, dowiadując się, że Natchios nadal żyje, przygotowuje się sam do zabicia jej. 
2512 Ciemność na końcu tunelu[49]
The Dark at the End of the Tunnel
Euros LynLauren Schmidt Hissrich
Douglas Petrie
18 marca 201618 marca 2016
Stick żałuje, że nie był w stanie okiełznać Natchios, która ma morderczy instynkt i chce naprawić ten błąd. Daredevil powstrzymuje Sticka i Natchios przed pozabijaniem się, ale przybywa „Ręka”, która porywa Sticka. Policja stwierdza, że Castle nie żyje. Page porzuca śledztwo w sprawie Castle’a, które miała zamiar upublicznić w „New York Bulletin”, jednak postanawia opisać w internecie, że Castle był kimś więcej niż tylko Punisherem. Rozmawia z byłym dowódcą z wojska Castle’a, Rayem Schoonoverem i uświadamia sobie, że to on jest Blacksmithem. Na miejsce przybywa Castle i pomimo próśb Page, zabija Schoonovera. Daredevil i Natchios odnajdują Sticka, a Natchios nadal chce go zabić. Pojawia się Yoshioka i ujawnia, że morderczy instynkt Natchios wynika z tego, że jest „Czarnym Niebem”, mityczną bronią „Ręki”. Natchios zastanawia się nad przyjęciem hołdu „Ręki”, ale Murdock przekonuje ją, że sama jest odpowiedzialna za swój los i zamiast tego pomaga uciec Stickowi. 
2613 Chłodny dzień[50]
A Cold Day in the Hell’s Kitchen
Peter HoarDouglas Petrie
Marco Ramirez
18 marca 201618 marca 2016
Nelson przyjmuje ofertę pracy w kancelarii Jeri Hogarth. Stick jest bezpieczny w mieszkaniu Murdocka. „Ręka” dowiaduje się o osobach, którym Daredevil pomógł i biorą ich na zakładników, w tym Page i Turka Berretta. Berrett jest na areszcie domowym i dzięki urządzeniu na nodze może zostać namierzony przez policję. Murdock i Natchios korzystają z tego, aby odnaleźć zakładników i ich uwolnić. Zostają zaatakowani przez „Rękę” dowodzoną przez Yoshiokę. W trakcie walki Natchios się poświęca i ginie, a Daredevil z pomocą Castle’a pokonuje resztę. Castle akceptuje swój pseudonim „Punisher”. Stick wykańcza Yoshiokę i ścina mu głowę. Stick i Murdock chowają Natchios. Murdock spotyka się z Page i wyjawia jej, że jest Daredevilem. „Ręka” ekshumuje ciało Natchios i umieszcza je w starożytnym urządzeniu. 

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2015 roku Ted Sarandos, dyrektor programowy Netflixa, zapewnił, że wszystkie seriale tworzone przy współpracy z Marvelem mają szansę na kolejne sezony[51]. 21 kwietnia 2015 roku został ogłoszony drugi sezon serialu z premierą w 2016 roku. Poinformowano, że na stanowisku twórcy serialu Stevena S. DeKnighta zastąpią Douglas Petrie i Marco Ramirez, którzy współpracowali z nim przy pierwszym sezonie. Natomiast sam DeKnight zostanie konsultantem serialu[33].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2015 roku Charlie Cox potwierdził powrót w tytułowej roli[2]. W maju 2015 roku potwierdzono powrót Rosario Dawson w roli Claire Temple[4]. W czerwcu 2015 roku poinformowano, że Jon Bernthal wcieli się w rolę Franka Castle / Punishera oraz Elden Henson i Deborah Ann Woll powrócą w rolach Foggy'ego i Karen[3]. W lipcu 2015 roku do obsady dołączyli Élodie Yung w roli Elektry i Matt Gerald jako Melvin Potter[5][16]. We wrześniu 2015 roku do głównej obsady sezonu dołączył Stephen Rider jako Blake Tower[6]. W tym samym miesiącu poinformowano, że Scott Glenn powróci w trzech odcinkach sezonu jako Stick[12]. W październiku ujawniono, że Peter McRobbie powróci jako Lantom[17]. W lutym 2016 roku ujawniono, że Royce Johnson powróci jako Brett Mahoney[10].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2015 roku Cox poinformował, że zdjęcia do drugiego sezonu rozpoczną się w drugiej połowie 2015 roku[2], rozpoczęły się one w lipcu, a zakończyły w grudniu 2015 roku. Był on w całości kręcony w Nowym Jorku[52].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

10 października 2015 roku serial był promowany podczas New York Comic Con, gdzie na panelu pojawiła się obsada i produkcja oraz pokazano fragmenty drugiego sezonu[53][17]. 15 lutego 2016 roku zaprezentowano pierwszy zwiastun sezonu, a 25 lutego jego drugą część[10][54]. 15 marca 2016 roku pokazano ostateczny zwiastun sezonu[55].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes krytycy przyznali wynik 74% ze średnią ocen 7,05/10[56]. Na portalu Metacritic pierwszy sezon otrzymał od krytyków 68 punkty na 100[57].

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2016 Emmy Awards Najlepszy montaż dźwięku w serialu telewizyjnym odcinek Najlepsze w Nowym Jorku Nominacja [58]
Najlepszy występ kaskaderski w serialu dramatycznym, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym Daredevil Nominacja
Online Film & Television Association Awarda Najlepszy dźwięk w serialu Daredevil Nominacja [59]
2017 Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych Najlepszy zespół kaskaderski w serialu komediowym lub dramatycznym Daredevil Nominacja [60]
Saturn Awards Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym Charlie Cox Nominacja [61]
Najlepszy serial w nowych mediach Daredevil Nominacja

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Lesley Goldberg, Sydney Bucksbaum: Comic-Con: 'Daredevil' Renewed for Third Season at Netflix (ang.). Sydney. [dostęp 2016-07-21].
 2. a b c Stephen Gerding: COX ANGLES FOR NEW „DAREDEVIL” CHARACTERS, HINTS AT SEASON 2 RELEASE DATE (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2015-04-24].
 3. a b c d Partick Cavanough: Jon Bernthal Cast as Frank Castle in The Netflix Orginal Series Marvel`s Daredevil (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-06-09].
 4. a b Marvel: Rosario Dawson Returns to Hell’s Kitchen in the Netflix Original Series 'Marvel’s Daredevil' Season 2 & More (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-05-08].
 5. a b Marc Storm: Elodie Yung Cast as Elektra in the Netflix Original Series 'Marvel’s Daredevil' (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-07-07].
 6. a b Nellie Andreeva: Marvel’s ‘Daredevil’ Casts Stephen Rider As New Regular For Season 2 (ang.). Deadline. [dostęp 2015-09-03].
 7. a b c d Leah Thomas: Marvel Easter Eggs In ‘Daredevil’ Season 2 Connect The Dots In Ways You Wouldn't Expect (ang.). Bustle. [dostęp 2016-03-19].
 8. a b c d e f g h i j k l m n Anthony Castaneda: „Marvel’s Daredevil--Season Two” review (ang.). Examiner. [dostęp 2016-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 9. Dennis Perkins: Daredevil’s brutal second season puts superheroes on trial (ang.). A.V. Club]. [dostęp 2016-03-16].
 10. a b c Andrea Reiher: Punisher takes on ‘Daredevil’ in new trailer: ‘You’re one bad day away from being me’ (ang.). Zap2It. [dostęp 2016-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 11. Alex Abad-Santos: Daredevil season 2 review: Marvel’s Netflix hit finds itself in a sophomore slump (ang.). Vox Culture. [dostęp 2016-03-20].
 12. a b Marvel: Scott Glenn returns to the Netflix Original Series ‘Marvel’s Daredevil’ (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-09-16].
 13. Matt Fowler: MARVEL'S DAREDEVIL: „SEVEN MINUTES IN HEAVEN” REVIEW (ang.). IGN]. [dostęp 2016-03-19].
 14. a b Alex Zalben: „DAREDEVIL” SEASON 2 BINGE-BLOG, PART 1: EASTER EGGS, SPOILERS AND LOTS OF PUNISHER (ang.). Comic Book Resources]. [dostęp 2016-03-19].
 15. Rob Morgan: Guess it's ok to announce I'm in season 2 of @daredevil cuz we are doing a premier tonight in… (ang.). Twitter. [dostęp 2016-03-10].
 16. a b Mark Cassidy: DAREDEVIL: Looks Like Matt Gerald Will Be Suiting Up As 'Gladiator' For Season 2 (ang.). Comic Book Movie. [dostęp 2015-07-26].
 17. a b c Joshua Yehl: NYCC 2015: DAREDEVIL SEASON 2 FOOTAGE TEASES ELEKTRA AND PUNISHER (ang.). IGN. [dostęp 2015-10-10].
 18. Kristen Santer: Prepare to be 'Punished' by the Grittier, Darker Season 2 of Marvel’s 'Daredevil' (ang.). IndieWire. [dostęp 2016-03-11].
 19. Matt Fowler: MARVEL'S DAREDEVIL: „.380” REVIEW (ang.). IGN. [dostęp 2016-03-18].
 20. a b Matt Fowler: MARVEL'S DAREDEVIL SEASON 2, EPISODE 1: „BANG” REVIEW (ang.). IGN. [dostęp 2016-02-27].
 21. John Bianco: A Netflix series created by Marvel Comics- „Daredevil” Jimmy the Bear (ang.). Facebook. [dostęp 2016-04-01].
 22. Christian Siegel: Daredevil - 2x03: Dein Freund und Helfer (niem.). Fiction Box. [dostęp 2016-03-30].
 23. Christian Siegel: Daredevil - 2x04: Penny and Dime (niem.). Fiction Box. [dostęp 2016-03-30].
 24. Michael Carter: @ItsMichelleHurd No spoilers ... with Deirdre Madigan on Daredevil. (ang.). Twitter. [dostęp 2016-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 25. a b Christian Siegel: Daredevil - 2x09: Sieben Minuten im Paradies (niem.). Fiction Box. [dostęp 2016-03-30].
 26. Christian Siegel: Daredevil - 2x08: Schuldig wie die Sünde (niem.). Fiction Box. [dostęp 2016-03-30].
 27. Matt Fowler: MARVEL'S DAREDEVIL: „THE DARK AT THE END OF THE TUNNEL” REVIEW (ang.). IGN. [dostęp 2016-03-18].
 28. Shirley Li: Daredevil exclusive: Vincent D’Onofrio talks Wilson Fisk's surprise return in season 2 (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2016-03-20].
 29. Lucas Elliot Eberl: Lucas Elliot Eberl as Daniel Gibson in Marvel’s Daredevil season 2 now streaming on Netflix (ang.). Facebook. [dostęp 2016-03-19].
 30. Caroline Siede: Daredevil’s penultimate episode has questions, answers, and possible TMNT references (ang.). AV Club. [dostęp 2016-03-20].
 31. Spencer Perry: Over 40 Photos from the Marvel’s Daredevil Season 2 Premiere (ang.). SuperHeroHype. [dostęp 2016-03-11].
 32. How Netflix is bringing Marvel’s Daredevil to a screen near you (ang.). Vodafone. [dostęp 2016-01-15].
 33. a b Patrick Cavanaugh: Netflix Orders a Second Season of 'Marvel’s Daredevil' (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-04-21].
 34. Patrick Cavanaugh: Daredevil Descends into Darkness in Season 2 Motion Poster (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-01-07].
 35. Adam Siennica: Netflix oficjalnie w Polsce! (pol.). NaEkranie. [dostęp 2016-01-06].
 36. Daredevil Season 2 Teaser and Premiere Date Revealed! (ang.). Cooming Soon. [dostęp 2016-01-07].
 37. Daredevil: The Complete Second Season Blu-ray (ang.). blu-ray.com. [dostęp 2017-08-08].
 38. Brian Lowry: TV Review: ‘Marvel’s Daredevil,’ Season 2 (ang.). Variety. [dostęp 2016-02-24].
 39. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 2] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 40. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 3] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 41. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 4] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 42. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 5] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 43. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 6] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 44. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 7] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 45. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 8] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 46. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 9] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 47. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 10] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 48. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 11] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 49. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 12] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 50. MARVEL'S DAREDEVIL [Season 2,Episode 13] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-03-18].
 51. Terri Shwartz: Netflix announces 'Daredevil,' 'Bloodline,' 'Kimmy Schmidt' premiere dates (ang.). Zap 2 It. [dostęp 2015-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 52. Jay Jayson: First Daredevil Season 2 Set Photos Feature Charlie Cox & Elden Henson (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-07-06].
 53. Patrick Cavanaugh: Marvel Television Comes to New York Comic Con 2015 (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-09-11].
 54. Kevin Fitzpatrick: New ‘Daredevil’ Season 2 Trailer Breakdown: 15 Hand-y Details You Might Have Missed (ang.). Screen Crush. [dostęp 2016-02-25].
 55. Marc Storm: War Erupts in Final 'Marvel’s Daredevil' Season 2 Trailer (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-03-15].
 56. Rotten Tomatoes: MARVEL'S DAREDEVIL: SEASON 2 (2016) (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2017-08-06].
 57. Metacritic: Marvel’s Daredevil : Season 2 (ang.). Metacritic. [dostęp 2017-08-06].
 58. 68th EMMY AWARDS NOMINATIONS (ang.). emmys.com. [dostęp 2016-07-14].
 59. 20th Annual TV Awards (2015–16) (ang.). oftaawards.com. [dostęp 2016-08-20].
 60. SAG Award Nominations 2017: The Complete List (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-12-14].
 61. Dave McNary: ‘Rogue One,’ ‘Walking Dead’ Lead Saturn Awards Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2017-03-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]