Darryl F. Zanuck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Darryl F. Zanuck
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Darryl Francis Zanuck
Data i miejsce urodzenia 5 września 1902
Wahoo
Data i miejsce śmierci 22 grudnia 1979
Palm Springs
Zawód producent filmowy
reżyser
scenarzysta
Lata aktywności 19221970

Darryl Francis Zanuck (ur. 5 września 1902 w Wahoo, Nebraska, zm. 22 grudnia 1979 w Palm Springs, Kalifornia) – amerykański producent, scenarzysta, aktor i reżyser - odegrał ważną rolę w systemie hollywoodzkich wielkich wytwórni.

Zanuck urodził się w Wahoo, Nebraska, jako syn Louise Torpin i Franka Zanucka, hotelarza. Jego ojciec miał holenderskich i niemieckich przodków. W wieku 6 lat przeniósł się z matką do Los Angeles - lepszy klimat miał poprawić nadwątlone zdrowie jego matki. W wieku 8 lat znalazł pierwszą pracę w filmie jako statysta. Nie spotkało się to z aprobatą ojca, który sprowadził go z powrotem do Nebraski. W 1917, mimo że miał dopiero czternaście lat, wstąpił do wojska. Służył we Francji. Po powrocie do USA imał się różnych zajęć. W końcu spróbował sił jako pisarz. Pierwszą filmową historię sprzedał w 1922 Williamowi Russellowi, drugą Irvingowi Thalbergowi. Następnie pracował dla Macka Sennetta. Potem wymyślił serię o Rin Tin Tinie - policyjnym psie - dla wytwórni Warner Bros. W latach 1924-1929 pod kilku pseudonimami napisał czterdzieści scenariuszy. W 1929 został członkiem zarządu wytwórni Warner Bros. W 1931 został szefem produkcji.

W 1933 opuścił Warnera, by założyć z Josephem Schenckiem i Williamem Goetzem Twentieth Century Pictures. W 1935 wykupił studia Foxa i przekształcił studio w 20th Century Fox. Zanuck był wiceprezesem nowego studia. Był zaangażowany w proces przygotowania filmów i bezpośrednio w produkcję. Podczas wojny pracował dla armii. W 1946 Zanuck powiedział, "Telewizja nie będzie w stanie utrzymać się na rynku dłużej niż sześć miesięcy. Ludzie wkrótce zmęczą się gapieniem się na pudełko ze sklejki każdej nocy." W latach pięćdziesiątych wycofał ze studia, by skoncentrować się na pracy producenta w Europie. Porzucił żonę, Virginię Fox-Zanuck. Dużo jego ówczesnych filmów zostało wyprodukowanych, by wypromować jego kolejne dziewczyny: Bellę Darvi, Juliette Gréco, Irinę Demick i Genevieve Gilles. W 1962 wrócił do wytwórni zastępując Spyrosa Skourasa, ponieważ studio zmagało się ze skończeniem trudnego filmu Kleopatra (1963). Awansował swego syna Richarda D. Zanucka na szefa produkcji. Około 1969 wmieszał się w walki pomiędzy zarządem a swym synem. W maju 1971 Zanuck został zmuszony do odejścia ze studia. Zmarł na raka szczęki w Palm Springs, Kalifornia w wieku 77 i został pochowany na Westwood Village Memorial Park. Ze względu na jego wkład w rozwój przemysłu filmowego, Darryl F. Zanuck ma gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]