David Gould

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David Gould
Pełne imię i nazwisko David L. Gould
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1873
Galstin
Data i miejsce śmierci 25 stycznia 1939
Stany Zjednoczone
Kariera seniorska
Lata Klub Wyst. Gole
Philadelphia Athletic
Philadelphia Phillies
John A. Manz FC
Thistles
British-Americans
Eagles
Kariera trenerska
Lata Drużyna
1934 Stany Zjednoczone

David L. Gould (ur. 9 stycznia 1873 w Galston, zm. 25 stycznia 1939) – szkocki piłkarz, trener oraz sędzia piłkarski.

Kariera piłkarska[edytuj | edytuj kod]

Gould dorastał grając w piłkę nożną w Szkocji, zanim przeniósł się do Stanów Zjednoczonych w 1891. Miał wtedy osiemnaście lat. Kiedy przybył, osiadł w Filadelfii, gdzie zaczął grać w Philadelphia Athletic, które występowało w Pennsylvania League. Następnie grał dla innej zepsołu z tego miasta, tj. Philadephia Phillies. Przez całą swoją karierę piłkarską występował w wielu zespołach, m.in. John A. Manz FC, zwycięzcy 1897 American Challenge Cup, Thistles, British-Americans i Eagles.

Kariera trenerska[edytuj | edytuj kod]

W 1911 Gould został asystentem trenera na Uniwersytecie Pensylwanii. Trenował tę drużynę aż do 1938, kiedy to z powodu złego stanu zdrowia został zastąpiony przez Jimmy'ego Millsa. Każdego roku University of Pennsylvania nagradza najlepszego męskiego piłkarza trofeum im. Davida L. Goulda.

Trenował reprezentację USA na rozgrywanych we Włoszech Mistrzostwach Świata 1934. Jego drużyna przegrała z reprezentacją gospodarzy i późniejszymi mistrzami świata aż 1:7. Był to jedyny mecz, podczas którego selekcjonerem reprezentacji USA był Gould.

W 1953 został członkiem National Soccer Hall of Fame.

Sędzia piłkarski[edytuj | edytuj kod]

Oprócz swojej kariery zawodowej i trenerskiej, Gould pracował także jako sędzia przez kilka dekad. 30 października 1926 był sędzią liniowym spotkania USAKanada. Gould pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej Sędziów i Stowarzyszenia Sędziów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]