David Rice Atchison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David Rice Atchison
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1807
Lexington
Data i miejsce śmierci 26 stycznia 1886
Gower
Senator Stanów Zjednoczonych z Missouri
Okres od 14 października 1843
do 3 marca 1855
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Lewis F. Linn
Następca James S. Green
Przewodniczący pro tempore Senatu
Okres od 8 sierpnia 1846 (1)
20 grudnia 1852 (2)
do 2 grudnia 1849 (1)
4 grudnia 1854
Poprzednik Ambrose Hundley Sevier (1)
William Rufus DeVane King (2)
Następca William Rufus DeVane King (1)
Lewis Cass (2)
podpis

David Rice Atchison (ur. 11 sierpnia 1807, zm. 26 stycznia 1886) – amerykański polityk, prominentny działacz Partii Demokratycznej, który w latach 18431855 reprezentował stan Missouri w Senacie Stanów Zjednoczonych, a także dwukrotnie pełnił funkcję jego przewodniczącego pro tempore.

Znany jest również z miejskiej legendy, która głosi, że na skutek komplikacji i wątpliwości prawnych, był przez jeden dzień, w niedzielę 4 marca 1849 roku, prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Atchison przyszedł na świat w miejscowości Frogthow w stanie Kentucky. Przeniósł się potem do Missouri, gdzie mieszkał aż do śmierci. W roku 1843 został wybrany w skład senatu USA.

Zmarł 26 stycznia 1886 i jest pochowany na terenie swej posiadłości Plattsburg w Missouri. Na jego cześć nazwano miasto Atchison w Kansas.

Słynął ze swego poparcia dla niewolnictwa i sam był posiadaczem niewolników.

Przewodniczący pro tempore Senatu[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczącym senatu jest z urzędu wiceprezydent USA, Senat wybiera jednakże spośród swoich członków prezydenta pro tempore, który pełni obowiązki przewodniczącego pod nieobecność wiceprezydenta. Według pierwszego prawa sukcesji, ustalonego w 1792, był pierwszą osobą w linii zaraz po wiceprezydencie. Obecnie – po ponownym uregulowaniu tej kwestii – jest trzecim po wiceprezydencie i spikerze Izby Reprezentantów. W czasach Atchisona był on drugim w linii do Białego Domu.

W owym czasie pozycja przewodniczącego pro tempore była głównie zastępcza i honorowa, albowiem to wiceprezydent z reguły przewodniczył izbie. Dziś jest nieco inaczej.

David Rice Atchison pełnił tę funkcję w następujących okresach:

Prezydent Stanów Zjednoczonych przez jeden dzień[edytuj | edytuj kod]

Nagrobek Davida Rice Atchisona

Prezydent James Polk i wiceprezydent George Dallas zakończyli swoją kadencję 4 marca 1849. Tego dnia miał zostać zaprzysiężony prezydent elekt Zachary Taylor, jednak odmówił złożenia przysięgi w niedzielę. W związku z tym, z braku prezydenta i wiceprezydenta, tymczasowym prezydentem na okres tego jednego dnia został z urzędu przewodniczący pro tempore Senatu Atchison.

W opinii wielu historyków i znawców konstytucji Atchison nie mógł być prezydentem, choćby de jure, albowiem:

  • Nie został zaprzysiężony na to stanowisko, choćby na ten jeden dzień, a konstytucja wymaga, aby prezydent był zaprzysiężony.
  • Urząd nie był nieobsadzony, gdyż, wedle tej samej konstytucji, termin elekta zaczął się automatycznie wraz z końcem kadencji Polka.
  • Atchison mógł być najwyżej p.o. prezydenta, ale zapytany, co będzie robić w okresie swej prezydentury, odpowiedział: pójdę do łóżka.

Gdyby istotnie był prawnie prezydentem i został zaprzysiężony, byłby najkrócej urzędującym, ale i najmłodszym w historii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]