Dawid Golik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawid Golik
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 1984
Wałbrzych
Doktor nauk humanistycznych
Specjalność: historia najnowsza
Alma Mater Uniwersytet Jagielloński
Doktorat 2013
Uniwersytet Jagielloński
Starszy inspektor
Instytut Instytut Pamięci Narodowej

Dawid Golik (ur. w 1984 w Wałbrzychu) – polski historyk i politolog.

Jest absolwentem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W listopadzie 2013 obronił pracę doktorską p.t. Wilk”, „Lampart” i „Przyjaciel”. Organizacja i zastosowanie oddziałów partyzanckich Armii Krajowej na wybranych przykładach z terenu Inspektoratu AK Nowy Sącz na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, której promotorem był Zdzisław Zblewski[1]. Specjalizuje się w dziejach najnowszych[2]. Jest autorem monografii i artykułów poświęconych polskiemu podziemiu niepodległościowemu na terenie Małopolski w latach 1939-1956.

Pracuje na stanowisku starszego inspektora w Referacie Edukacji Historycznej Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie[3].

Jest członkiem Komisji Historii Wojskowości nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Sekretarz redakcji Zeszytów Historycznych WiN-u oraz członek Rady Redakcyjnej Biuletynu IPN „pamięć.pl”[4][5].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Laureat nagrody II stopnia, za monografię Niepodległościowe oddziały partyzanckie w Krakowskiem (1944-1947). Zostańcie wierni tylko Polsce…, w I Konkursie Historycznym organizowanym przez Fundację im. Jadwigi Chylińskiej i Instytut Historii PAN w 2012 roku[6].

W 2015 za książkę Masz synów w lasach, Polsko... podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945–1956 wyróżniony Honorową Nagrodą „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego w VIII edycji konkursu na najlepsze prace historyczne o Sądecczyźnie wydane w 2014, a także Srebrnym Jabłkiem Sądeckim „w podziękowaniu za profesjonalizm w upowszechnianiu rzetelnej wiedzy o historii Sądecczyzny i sądeczan” od starosty nowosądeckiego[7].

Laureat nagrody II stopnia, za album Z wiarą w zwycięstwo… Oddział partyzancki „Wiarusy” 1947–1949, w IV Konkursie Historycznym organizowanym przez IH PAN im. Tadeusza Manteuffla w 2015 roku[8].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]