Dead by Daylight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dead by Daylight
Producent Behavior Interactive
Wydawca Starbreeze Studios
Silnik Unreal Engine 4
Data wydania 14 czerwca 2016
Gatunek survival horror
Tryby gry gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
Strona internetowa

Dead by Daylightsurvival horror z asymetrycznym trybem rozgrywki wieloosobowej, wyprodukowany przez Behavior Interactive i wydany przez Starbreeze Studios. Gra została wydana 14 czerwca 2016 roku na systemy Windows oraz 20 czerwca 2017 roku na platformy PlayStation 4 i Xbox One. 24 września 2019 roku grę wydano na konsolę Nintendo Switch. W 2020 roku zostały wydane wersje na systemy Android oraz iOS.[1]

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka Dead by Daylight jest asymetryczna, tj. jeden gracz staje do rozgrywki przeciwko zazwyczaj czterem innym. Ta grupa pięciu graczy to maksymalnie 4 uciekinierów i jeden zabójca[2]. Zadaniem uciekinierów jest wydostanie się z zamkniętej mapy gry, zaś zadaniem zabójcy jest uniemożliwienie tego. Gracze chcący uciec mają za zadanie naprawienie i włączenie odpowiedniej liczby generatorów prądu, pozwalających na otwarcie drzwi i ucieczkę z terenu mapy. Zadaniem zabójcy jest zabicie pozostałych graczy (uciekinierów).

Gracze po obu stronach mają możliwość wybrania postaci, którą chcą kierować w grze. Uciekający mają do dyspozycji 11 postaci, każda mająca inne zdolności do wykorzystania w trakcie rozgrywki[3]. Grający zabójcą również posiada opcje wyboru spośród 13 postaci (może to być to m.in. Michael Myers), z których każda ma inne zdolności i techniki zabijania[4].

Rozgrywka trwa do momentu ucieczki przez drzwi lub ukryty właz albo gdy wszyscy uciekinierzy zginą. Po zakończonej rozgrywce gracze otrzymują punkty krwi (odpowiednik punktów doświadczenia) do wydania na dalsze rozwijanie wybranej postaci[5].

Akcja odbywa się na jednej z dwudziestu dwóch losowo wybranych mapach, na której znajdują się różnego typu przeszkody i znajdźki[6]. Zabójca widzi świat z perspektywy pierwszej osoby, natomiast uciekający z perspektywy trzeciej osoby[7].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Dead by Daylight otrzymała pozytywne oceny recenzentów, uzyskując średnią wynoszącą 72/100 punktów wg agregatora Metacritic[8]. Redaktor serwisu GameSpot przyznał grze ocenę 6/10[9]. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy od wydania, gra została sprzedana w liczbie ponad 3 milionów kopii[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dead by Daylight, gry-online.pl.
  2. Dead by Daylight [Publishing] (ang.). starbreeze.com.
  3. Survivors Objectives (ang.). deadbydaylight.com.
  4. Killer Objectives (ang.). deadbydaylight.com.
  5. Bloodweb (ang.). deadbydaylight.com.
  6. Realms of the Entity (ang.). deadbydaylight.com.
  7. Dead by Daylight PC. Gry-Online.
  8. Dead by Daylight PC (ang.). Metacritic.
  9. Dead by Daylight Review (ang.). GameSpot, 3 lipca 2016.
  10. Chris Kerr: Dead By Daylight sales top 1 million after two months (ang.). Gamasutra, 25 sierpnia 2016.