Death Rally

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Death Rally
Producent Remedy Entertainment
Wydawca 3D Realms
Data wydania MS-DOS
6 września 1996
Microsoft Windows
20 października 2009
3 sierpnia 2012 (remake)[1]
iOS
31 marca 2011
Android
marzec 2012
Gatunek komputerowe wyścigi
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma MS-DOS, Microsoft Windows, iOS, Android
Nośniki CD
Wymagania

8 MB RAM, CD-ROM z napędem 2x

Kontrolery klawiatura

Death Rally – gra komputerowa wyprodukowana przez Remedy Entertainment, wydana przez 3D Realms i dystrybuowaną przez GT Interactive. Gra została wydana 6 września 1996 roku.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grze gracz zaczyna z 495 dolarami i samochodem Vagabond (wzorowanym na Volkswagenie Garbusie) i musi przejść wszystkie śmiercionośne wyścigi, w których wszystkie samochody są uzbrojone (jednakże jest opcja pozwalająca wyłączyć bronie). Gra zostaje ukończona, kiedy gracz zajmie pierwsze miejsce w tabeli wyścigów (tabela ta zawiera 20 zawodników) i wygra wyścig z przeciwnikiem o nazwie Adversary, niekwestionowanym królem w Death Rally. Gra została zaktualizowana w 2009 roku dla nowoczesnych systemów operacyjnych i ponownie wydana jako wersja freeware w 2009 roku. Przed każdym wyścigiem gracz może także zaciągnąć pożyczkę.

Tory wyścigowe i punktacja[edytuj | edytuj kod]

Przy wybieraniu wyścigu gracz ma trzy do wyboru. W każdym z nich bierze udział czterech kierowców. Gra zaleca, żeby nie brać udziału w wyścigu na poziomie średnim bez samochodu Sentinel i żeby nie brać udziału w wyścigach na poziomie trudnym bez samochodu Wraith. Zalecenia są słuszne, ponieważ co prawda w wyścigach o wyższym poziomie możemy wygrać większe pieniądze, ale kiedy zostaniemy zniszczeni, zdublowani lub ukończymy wyścig na ostatnim miejscu, to nie otrzymamy nagrody pieniężnej.

W całej grze mamy 19 tras. 9 z nich jest skopiowanych (lustrzane odbicie). Każda z tras dostępna jest na wyścigu o innym poziomie trudności.

Wszystkie trasy z wyjątkiem trasy The Arena są dostępne w grze wieloosobowej.

Gracz może dodatkowo zarabiać pieniądze wykonując dodatkowe zadania:

  • Zniszczyć wszystkich przeciwników
  • Ukończyć wyścig z uszkodzeniami wynoszącymi maksymalnie 2% (tylko dla opcji z dostępnymi broniami)
  • Wygrać trzy wyścigi z rzędu

Przed wyścigiem gracz może także dostać specjalną ofertę:

  • Zebrać steroidy na trasie i wygrać wyścig
  • Wyeliminować konkretnego przeciwnika

Za każdą z wyżej wymienionych dodatkowych zadań gracz dostaje nagrodę pieniężną w wysokości odpowiedniej do samochodu gracza. Może także utracić pieniądze za niewywiązanie się ze specjalnej oferty, traci wtedy połowę kwoty, która została mu zaoferowana.

Przeciwnicy[edytuj | edytuj kod]

Każdy rajdowiec zaczyna z różnymi samochodami i różną ilością punktów, od 100 (Duke Nukem, Jane Honda lub Sam Speed) do 0 (gracz). Gracz wybierając swój avatar powoduje, że wybrany przeciwnik jeżdżący z tym avatarem nie pojawi się wtedy w grze. Tym sposobem łatwo można wykluczyć z gry kierowcę o nazwie Duke Nukem, który jest trudny do wyeliminowania ze względu na dobre opancerzenie.

W zależności od wybranego avatara, Liz Arden może jeździć samochodem Vagabond, Cher Stone samochodem Dervish, Greg Peck samochodem Sentinel, Clint West samochodem Shrieker a Nasty Nick samochodem Deliverator. Ma to na celu zachowanie poziomu kierowców w grze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tymon Smektała: Death Rally: Wersja PC już wkrótce. "What is this I don´t even" [WIDEO] (pol.). cdaction.pl, 2012-07-13. [dostęp 2012-07-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]