Dejarik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolekcjonerska edycja gry dejarik

Dejarik lub szachy holograficznegra planszowa z fikcyjnego świata Gwiezdnych wojen, odpowiednik ziemskich szachów wykorzystujący holograficzne figury. Pierwszy raz pojawiła się w filmie Gwiezdne wojny z 1977 roku[1].

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Dejarik to najpopularniejsza hologra (gra holograficzna) w świecie Gwiezdnych wojen, instalowana między innymi na pokładach gwiezdnych statków w celu urozmaicenia długich lotów przez nadprzestrzeń. Stanowisko do gry składa się z generatora hologramów, umieszczonego zazwyczaj w cylindrycznej podstawie zestawu, na którym umieszczona jest plansza z trzech okręgów wypełnionych na przemian białymi i czarnymi polami[2]. Po uruchomieniu generowane są kolorowe postacie: Mantellian Savrip (mantelliański Savrip), Kintan Strider (kintański włóczęga), K'lor'slug (robak K'lor), Ng'ok, Ghhhk, Grimtaash Molator, Houjix oraz Monnok[3]. Postacie te są sterowane przez gracza za pomocą klawiatury wbudowanej w stolik. Każda z ras posiada własne, specyficzne zdolności, które mogą być wykorzystane w trakcie rozgrywki. Gdy dwie postacie zajmą to samo miejsce na planszy, toczą ze sobą walkę[1].

Obecność w kulturze i technice[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy ukazano dejarika w filmie Gwiezdne wojny z 1977 roku. Na pokładzie lekkiego koreliańskiego frachtowca kosmicznego Sokół Millennium należącego do Hana Solo, wookiee Chewbacca rozgrywa partię tej gry z droidem R2-D2, urozmaicając sobie w ten sposób podróż z Tatooine na Alderaan. Po raz kolejny gra pojawia się w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy z 2015 r.[4]

Motyw dejarika występuje w wielu książkach, filmach i grach komputerowych ze świata Gwiezdnych wojen, np. w grze Super Star Wars na Super Nintendo[5], czy serialu animowanym Star Wars: Rebelianci[1]. Stworzono figurki kolekcjonerskie z postaciami z gry wraz z planszą[6]. Powstały też gry komputerowe imitujące zasady dejarika na platformę Android (Dejarik Holochess)[7] oraz na IPhony (Holochess)[8].

Szachy holograficzne stały się także impulsem do stworzenia koncepcji gry komputerowej Archon z 1983 roku[9]. Są też inspiracją do tworzenia rzeczywistych urządzeń, które imitowałyby efekt widziany w filmie, jak np. castAR[10], czy Voxiebox[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Dejarik (ang.). StarWars.com. [dostęp 12 grudnia 2014].
 2. Mike Smith: Fiction’s most famous games – and how to play them for real (ang.). Yahoo! Games Canada, 14 marca 2012. [dostęp 12 grudnia 2014].
 3. Dejarik Holochess Set (ang.). plasmainfusion.com. [dostęp 12 grudnia 2014].
 4. Rudie Obias: Star Wars 7 Featurette Reveals the Making of an Easter Egg (ang.). screenrant.com, 22 grudnia 2015. [dostęp 6 stycznia 2016].
 5. Super Star Wars Downloads (ang.). gamefarbique.com. [dostęp 12 grudnia 2014].
 6. Dejarik Holochess Set Expansion Pack Sixth Scale Figure Expansion Pack by Sideshow Collectibles (ang.). SideshowCollectibles.com. [dostęp 12 grudnia 2014].
 7. Dejarik Holochess (ang.). SourceForge.net. [dostęp 12 grudnia 2014].
 8. Holochess (ang.). iPhone App Reviews, 11 września 2009. [dostęp 12 grudnia 2014].
 9. Archon w serwisie Allgame (ang.). [dostęp 2015-09-09].
 10. Victoria Woollaston: Could Star Wars' holographic chess become a reality? (ang.). Daily Mail Online, 15 października 2013. [dostęp 12 grudnia 2014].
 11. James Plafke: Voxiebox: A real-life Star Wars 3D holographic display that plays video games (ang.). ExtremeTech, 15 stycznia 2014. [dostęp 12 grudnia 2014].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]