Derkaczak talaudzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Derkaczak talaudzki
Gymnocrex talaudensis[1]
Lambert, 1998
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Infragromada neognatyczne
Rząd żurawiowe
Rodzina chruściele
Rodzaj Gymnocrex
Gatunek derkaczak talaudzki
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Derkaczak talaudzki, chruścielak talaudzki[3] (Gymnocrex talaudensis) — gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny chruścieli. Występuje endemicznie na Wyspach Talaud. Zagrożony wyginięciem.

Taksonomia

Gatunek po raz pierwszy opisany w roku 1998 w czasopiśmie Forktail; zaobserwowany został dwa lata wcześniej. Holotyp został zebrany na wyspie Karakelong; nie jest znana jego płeć. Obecnie znajduje się w Museum Zoologicum Bogoriense (Holandia).

Zasięg występowania

Zasięg występowania wynosi 850 km2. Obejmuje jedynie wyspę Karakelong. Środowisko życia stanowią podmokłe łąki lub roślinność na skraju lasów na nizinach. W roku 2003 pięciokrotnie nagrano odgłosy tego gatunku; osobniki te znajdywały się w lesie przy rzece. 150 m od miejsca odkrycia znajdywały się podmokłe lasy, dwa bagna oraz droga z rowem gęsto porośniętym trawą. Świadczy to o tym, że chruścielak talaudzki preferuje podmokłe typy habitatu[4].

Morfologia

Długość dzioba u holotypu wynosi 58 mm, zaś skoku 68 mm. Tęczówka i skóra dookoła oka czerwone. Za okiem biała plama, przylegająca do obrączki ocznej. Głowa, gardło, broda i pierś kasztanowe. Dziób żółty z szarym zakończeniem obu szczęk. Dookoła nozdrzy również szary. Górna część grzbietu szara, nieco niebieskawa. Pozostała część grzbietu zielonobrązowa. Lotki brązowe. Sterówki czarne z granatowym połyskiem. Nogi i stopy żółte do różowych.

Behawior

W żołądku zebranego okazu odnaleziono skorupy ślimaków oraz przypuszczalne resztki małego żuka. Odzywa się w seriach co najmniej 15 wysokich dźwięków peet-peet-peet.

Status, zagrożenia

Według IUCN chruścielak talaudzki otrzymał status zagrożonego wyginięciem (EN, Endangered). Populacja szacowana jest na 600-1700 osobników. Karakelang Wildlife Reserve, na obszarze którego można napotkać ten gatunek, zagrożony jest przez wylesianie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gymnocrex talaudensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Gymnocrex talaudensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Denis Lapage: Chruścielak talaudzki (Gymnocrex talaudensis). Avibase. [dostęp 2014-02-21].
  4. a b Talaud Rail Gymnocrex talaudensis. BirdLife International. [dostęp 6 sierpnia 2013].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]