Derry Irvine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Derry Irvine
Data i miejsce urodzenia 23 czerwca 1940
Inverness
Wielka Brytania Lord kanclerz
Okres od 2 maja 1997
do 16 czerwca 2003
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik lord Mackay
Następca lord Falconer

Derry Irvine, właśc. Alexander Andrew Mackay Irvine, Baron Irvine of Lairg (ur. 23 czerwca 1940 w Inverness) – brytyjski prawnik i polityk, lord kanclerz w rządach Tony’ego Blaira.

Studiował szkockie prawo na uniwersytecie w Glasgow i prawo angielskie na Christ’s College w Cambridge. Później krótko wykładał prawo w London School of Economics. W 1967 r. rozpoczął praktykę adwokacką. W 1970 r. poślubił Alice Dewar, byłą żonę Donalda Dewara. Zarówno Irvine jak i Dewar zostali później członkami tego samego gabinetu. W tym samym roku w którym wziął ślub Irvine wystartował w wyborach do Izby Gmin w okręgu Hendon North jako reprezentant Partii Pracy, ale bez powodzenia. W 1978 r. został Radcą Królowej. W latach 80. został zastępcą sędziego Sądu Najwyższego oraz doradcą prawnym Partii Pracy. Praktyki adwokackie u Irvine’a odbywał m.in. późniejszy premier Tony Blair.

W 1987 r. otrzymał dożywotni tytuł parowski barona Irvine of Lairg. W 1992 r. został lordem kanclerzem w gabinecie cieni Johna Smitha. Tony Blair, który został liderem Partii Pracy w 1994 r., zostawił Irvine’a na stanowisku. Po wyborczym zwycięstwie laburzystów w 1997 r. Irvine objął stanowisko lorda kanclerza. Od 2001 r., oprócz zwyczajowych uprawnień swojego urzędu, Irvine otrzymał kompetencje w zakresie praw człowieka i wolności informacji.

Odszedł na emeryturę w czerwcu 2003 r. Nowym lordem kanclerzem został lord Falconer of Thoroton. Wtedy pojawiły się pogłoski o zniesieniu urzędu. Wiadomo było, że Irvine sprzeciwia się temu pomysłowi, stąd pojawiły się spekulacje, że odejście lorda nie było dobrowolne. Urząd lorda kanclerza został jednak ostatecznie utrzymany, aczkolwiek z ograniczonym zakresem kompetencji.

W 2005 został patronem organizacji charytatywnej Prisoners Abroad.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]