Deutsche Reichsbahn (NRD)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Deutsche Reichsbahn
Ilustracja
Państwo  NRD
Siedziba Berlin Wschodni
Data założenia 1949
Data likwidacji 1 stycznia 1994
Forma prawna Przedsiębiorstwo państwowe
Udziałowcy Skarb Państwa
brak współrzędnych

Deutsche Reichsbahnkolej państwowa w Niemieckiej Republice Demokratycznej utworzona w 1949 r. Po zjednoczeniu Niemiec i po połączeniu w 1994 r. z Deutsche Bundesbahn weszła w skład holdingu Deutsche Bahn AG.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W 2014 r. magazyn telewizyjny „Report Mainz” (odwołując się do wniosków z badań przeprowadzonych na zlecenie Zrzeszenia Organizacji Ofiar Reżimu Komunistycznego) poinformował że Deutsche Reichsbahn korzystały na dużą skalę z pracy przymusowej więźniów politycznych. Kierujący badaniami Christian Sachse powiedział[1]:

Możemy już teraz zaświadczyć, że Deutsche Reichsbahn ciągnęły ogromne korzyści z pracy więźniów politycznych w latach 1951-1989. Przymuszani do pracy więźniowie polityczni byli zatrudniani przy zajęciach wymagających dużego wysiłku fizycznego i szkodliwych dla zdrowia. Wypłacano im tak niskie wynagrodzenie, że można śmiało mówić o najzwyklejszym wyzysku.

Pełnomocniczka rządu federalnego do spraw nowych landów Iris Gleicke (SPD) wezwała Deutsche Bahn do rozliczenia się z historią i wypłacenia odszkodowań.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]