Diamentowa Liga 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diamentowa Liga 2018 – dziewiąta edycja prestiżowych zawodów Diamentowej Ligi. W 2018 roku pierwszy mityng odbył się 4 maja, tradycyjnie w stolicy Kataru, Doha, na stadionie Qatar SC Stadium, a cykl zakończył się 31 sierpnia podczas finałowych zawodów Memorial Van Damme w Brukseli. Cykl w tym roku składał się z 14 mityngów.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Cykl Diamentowej Ligi składa się z 14 zawodów, z czego 12 pierwszych jest zawodami kwalifikacyjnymi w których zawodnicy zdobywają punkty według zasady: 1 miejsce – 8 punktów, 2 miejsce – 7 punktów, 3 miejsce – 6 punktów, 4 miejsce – 5 punktów, 5 miejsce – 4 punkty, 6 miejsce – 3 punkty, 7 miejsce – 2 punkty, 8 miejsce – 1 punkt. W zależności od konkurencji 8 lub 12 zawodników z najwyższą ilością punktów kwalifikuje się do zawodów finałowych w Zurychu lub Brukseli. Zwycięzcą cyklu zostaje zawodnik, który wygra zawody finałowe.

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Data Mityng Miasto Stadion Wyniki
4 maja Qatar Athletic Super Grand Prix Katar Doha Qatar SC Stadium Rezultaty
12 maja Shanghai Golden Grand Prix Szanghaj Shanghai Stadium Rezultaty
25-26 maja Prefontaine Classic Stany Zjednoczone Eugene Hayward Field Rezultaty
31 maja Golden Gala Włochy Rzym Stadio Olimpico Rezultaty
7 czerwca Bislett Games Norwegia Oslo Bislett Stadion Rezultaty
10 czerwca DN Galan Szwecja Sztokholm Stadion Olimpijski Rezultaty
30 czerwca Meeting de Paris Francja Paryż Stade Sébastien Charléty Rezultaty
4-5 lipca Athletissima Szwajcaria Lozanna Stade Olympique de la Pontaise Rezultaty
13 lipca Meeting international Mohammed VI d’athlétisme de Rabat Maroko Rabat Stade Moulay Abdellah Rezultaty
19-20 lipca Herculis Monako Monako Stade Louis II Rezultaty
21–22 lipca London Grand Prix Wielka Brytania Londyn Stadion Olimpijski Rezultaty
18 sierpnia Sainsbury’s Birmingham Grand Prix Wielka Brytania Birmingham Alexander Stadium Rezultaty
30 sierpnia Weltklasse Zürich Szwajcaria Zurych Letzigrund Stadion Rezultaty
31 sierpnia Memorial Van Damme Belgia Bruksela Stadion Króla Baudouina I Rezultaty

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Diamond blue.svg
Mężczyźni
Bieg na 100 metrów Stany Zjednoczone Christian Coleman
Bieg na 200 metrów Stany Zjednoczone Noah Lyles
Bieg na 400 metrów Stany Zjednoczone Fred Kerley
Bieg na 800 metrów Kenia Emmanuel Korir
Bieg na 1500 metrów Kenia Timothy Cheruiyot
Bieg na 5000 metrów Etiopia Selemon Barega
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami Kenia Conseslus Kipruto
Bieg na 110 metrów przez płotki autoryzowani lekkoatleci neutralni Siergiej Szubienkow
Bieg na 400 metrów przez płotki Brytyjskie Wyspy Dziewicze Kyron McMaster
Skok wzwyż Australia Brandon Starc
Skok o tyczce autoryzowani lekkoatleci neutralni Timur Morgunow
Skok w dal Południowa Afryka Luvo Manyonga
Trójskok Portugalia Pedro Pablo Pichardo
Pchnięcie kulą Nowa Zelandia Tomas Walsh
Rzut dyskiem Jamajka Fedrick Dacres
Rzut oszczepem Niemcy Andreas Hofmann
Kobiety
Bieg na 100 metrów Wybrzeże Kości Słoniowej Murielle Ahouré
Bieg na 200 metrów Bahamy Shaunae Miller-Uibo
Bieg na 400 metrów Bahrajn Salwa Eid Naser
Bieg na 800 metrów Południowa Afryka Caster Semenya
Bieg na 1500 metrów Wielka Brytania Laura Muir
Bieg na 5000 metrów Kenia Hellen Obiri
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami Kenia Beatrice Chepkoech
Bieg na 100 metrów przez płotki Stany Zjednoczone Brianna Rollins-McNeal
Bieg na 400 metrów przez płotki Stany Zjednoczone Dalilah Muhammad
Skok wzwyż autoryzowani lekkoatleci neutralni Mariya Lasitskene
Skok o tyczce Grecja Ekaterini Stefanidi
Skok w dal Kolumbia Caterine Ibargüen
Trójskok Kolumbia Caterine Ibargüen
Pchnięcie kulą Gong Lijiao
Rzut dyskiem Kuba Yaime Pérez
Rzut oszczepem Białoruś Tacciana Chaładowicz

Polacy[edytuj | edytuj kod]

Lokaty Polaków w zawodach finałowych:

Lokata Imię i nazwisko Konkurencja
2. Marcin Lewandowski 800 m
4. Piotr Lisek skok o tyczce
5. Paulina Guba pchnięcie kulą
5. Marcin Krukowski rzut oszczepem
6. Paweł Wojciechowski skok o tyczce
7. Michał Haratyk pchnięcie kulą
7. Robert Urbanek rzut dyskiem
7. Sofia Ennaoui 1500 m

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]