Diecezja Deventer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diecezja Deventerbiskupstwo tytularne Kościoła Starokatolickiego w Holandii, ze stolicą w Deventer, istniejące w latach 1559-1982.


Historia[edytuj | edytuj kod]

Rzymskokatolicka diecezja Deventer została powołana przez papieża Pawła IV w 1559 roku. W wyniku reformacji w Niderlandach pozostał jeden wikariusz apostolski z siedzibą w Utrechcie.

Po powstaniu w schizmy z 1723 stanowisko biskupa rzymskokatolickiego pozostało nie są objęte. Papież nie potwierdził konsekracji Corneliusa Steenovena na arcybiskupa, w wyniku czego powstał niezależny od papieża Kościół Utrechtu.

W 1757 roku arcybiskup Meindaerts zdecydował się powołać trzeciego biskupa dla Kościoła Utrechtu. Nie widząc perspektyw, żeby planowana do obsadzenia przez nowego ordynariusza diecezja Leeuwarden miała jakiekolwiek szanse się rozwinąć zdecydował się utworzyć tytularny urząd biskupa Deventer.

Na jesieni 1757 roku doszło do elekcji biskupa Deventer. 25 stycznia 1758 roku arcybiskup Meindaerts konsekrował na to biskupstwo Bartholomaeusa Johannesa Byevelda.

W związku ze spadkiem liczby wiernych, stanowisko biskupa Deventer utrzymano do lat 80 XX wieku, od tego czasu diecezja stała się biskupstwem tytularnym.

Obecnie stanowisko biskupa pozostaje nieobsadzone, jednak formalnie tytuł biskupa Deventer nie wygasł. Aktualnie terytorium diecezji podlega jurysdykcji arcybiskupa Utrechtu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]