Diecezja Foligno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diecezja Foligno
Diocesi di Foligno
Ilustracja
Katedra diecezjalna
Państwo  Włochy
Siedziba Foligno
Piazza Mons. Faloci Pulignani 3, 06034 Foligno, Italia
Data powołania I wiek
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
metropolia Perugia
katedra katedra św. Felicjana
Biskup diecezjalny sede vacante
Dane statystyczne (2013)
Liczba wiernych
• procent wiernych
64,5 tys.
94,4 proc.
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych
68
36
32
Liczba parafii 39
Powierzchnia 350 km²
brak współrzędnych
Strona internetowa

Diecezja Foligno (łac. Dioecesis Fulginatensis) – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Włoszech, w metropolii Perugii, w regionie kościelnym Umbria.

Według tradycji w pobliżu Foligno działali apostołowie Piotr i Paweł. Biskupstwo zostało założone już w I wieku. Za pierwszych biskupów uważa się męczenników Kryspolda i Brycjusza oraz Felicjana. Natomiast pierwszym historycznie biskupem był Urban (w 487 r.). Wśród wybitnych biskupów Foligno znajdują się m.in. św. Bonfiliusz OSB (w 1078 r.) - uczestnik pierwszej Krucjaty; uczestnicy Soboru Trydenckiego - Isidoro Clario OSB i Clemente Dolera OFM; kard. Giovanni Antonio Serbelloni czy kard. Giorgio Gusmini.

W XII-XIV wieku Foligno było niezależną komuną miejską. W 1409 weszła w skład Państwa Kościelnego zachowując jednak autonomię. W 1080 benedyktyni z klasztoru Santa Croce (św. Krzyża) w Sassovivo utworzyli kongregację, która w XIV wieku obejmowała ponad 140 kościołów, 20 opactw i 73 przeoraty. Z kolei święty Franciszek z Asyżu założył tutaj w 1213 konwent braci mniejszych.

Ważniejsze zabytki[edytuj | edytuj kod]

Katedra w Foligno została zbudowana w 1133 na miejscu bazyliki św. Felicjana z V wieku, z portalem z 1201, została przebudowana i powiększona w XVI-XVIII wieku. Ważniejsze kościoły to m.in. Santa Maria Infraportas (trójnawowa bazylika z freskami XII i XVI w.), S. Giovanni Profiamma (1231), S. Domenico (1251, obecnie teatr) oraz renesansowy della Nunziatella (1494) z dziełami Perugina. W Foligno w 1472 ukazało się pierwsze wydanie Boskiej komedii Dantego.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]