Diecezja Zrenjanin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diecezja zrenjanińska
Ilustracja
Diecezja zrenjanińska (zaznaczona kolorem beżowym)
Państwo  Serbia
Siedziba Zrenjanin
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia belgradzka
Katedra diecezjalna Katedra św. Jana Nepomucena w Zrenjaninie
Biskup diecezjalny bp László Német
Dane statystyczne (2003)
Liczba wiernych 68 112
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych

21
5
Liczba dekanatów 4
Liczba parafii 40
Powierzchnia 9 387 km²
brak współrzędnych
Katedra św. Jana Nepomucena w Zrenjaninie

Diecezja zrenjanińska (łac.: Dioecesis Zrenianensis, serb.: Zrenjaninska biskupija, weg.: Nagybecskereki Egyházmegye) - katolicka diecezja serbska położona w północnej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem wschodnią część Wojwodiny. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Jana Nepomucena w Zrenjaninie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do zakończenia I wojny światowej obszar diecezji wchodził w skład biskupstwa szegedsko-csanádzka. W wyniku zawartego przez Węgry traktatu pokojowego w Trianon z państwami ententy utraciły one znaczne tereny na rzecz sąsiednich państw. Wojwodina znalazła się w granicach Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

10 lutego 1923 r. papież Pius XI utworzył administraturę apostolską jugosłowiańskiego Banatu z części diecezji szgedsko-csanadzkiej, która znalazła się po wojnie w granicach Jugosławii. Po II wojnie światowej liczba wiernych z około 206 000 zmalała do 120 000. Szczególnie aktywna była na terenie diecezji w latach 1945-1960 mniejszość niemiecka zorganizowana w Donauschwaben oraz Banatdeutsche.

Dopiero 16 grudnia 1986 r. decyzją papieża Jana Pawła II została podniesiona do rangi diecezji. Kościołem diecezjalnym jest katedra pw. Św. Jana Nepomucena wzniesiona w 1868. Obecnie diecezja jest wieloetniczna, przeważają Węgrzy oraz Chorwaci, obecni są również Bułgarzy, Czesi i Niemcy.

Biskupi[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Biskupi zrenjeniańscy.

Główne świątynie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]