Diego Ruiz Asín

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diego Ruiz Asín
Data i miejsce urodzenia 25 czerwca 1977
Jaca, Hiszpania
Klub Montana Guardia Civil
Debiut w PŚ 28.11 1998, Muonio
(89. miejsce – 10 km)
Pierwsze punkty w PŚ 25.01 2004, Val di Fiemme
(30. miejsce – 70 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Hiszpania
Zakończenie kariery: 2016 r.

Diego Ruiz Asín (ur. 25 czerwca 1977 w Jace, Huesca (prowincja)) - hiszpański biegacz narciarski, zawodnik klubu Montana Guardia Civil.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz na arenie międzynarodowej Diego Ruiz pojawił się 29 stycznia 1997 roku w koreańskim Muju, gdzie w zawodach Pucharu Kontynentalnego zajął 58. miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. W Pucharze Świata zadebiutował 28 listopada 1998 roku w Muonio, zajmując 89. miejsce na dystansie 10 km techniką dowolną. Pierwsze pucharowe punkty zdobył ponad pięć lat później - 25 stycznia 2001 2004 w Val di Fiemme, gdzie zajął trzydziestą pozycję na dystansie 70 km klasykiem. W klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł w sezonie 2006/2007, który ukończył na 107. miejscu. Jego najlepszym indywidualnym wynikiem olimpijskim jest 23. miejsce w biegu na 50 km stylem dowolnym podczas rozgrywanych w 2006 roku igrzysk w Turynie. Kilkakrotnie startowa na mistrzostwach świata, najlepszy rezultat osiągając podczas MŚ w Oberstdorfie w 2005 roku, gdzie bieg na dystansie 50 km stylem klasycznym ukończył na siedemnastej pozycji. Startował także w zawodach cyklu FIS Marathon Cup, przy czym raz stanął na podium - 10 lutego 2008 roku był trzeci we francuskim maratonie Transjurassienne. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Włoch Marco Cattaneo oraz reprezentant gospodarzy Raphaël Poirée. Ponadto wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw Hiszpanii, w tym cztery złote: na 10 km stylem dowolnym i w biegu łączonym na 30 km w 2005 roku, 10 km stylem dowolnym w 2008 roku i w biegu łączonym na 15 km w 2009 roku.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
87. 12 lutego 1998 Japonia Nagano 10 km stylem klasycznym 27:24,5 min +6:52,8 min Norwegia Bjørn Dæhlie
65. 14 lutego 1998 Japonia Nagano 10+15 km pościgowy 1:07:01,7 h +11:31,5 min Norwegia Thomas Alsgaard
19. 17 lutego 1998 Japonia Nagano Sztafeta 4x10 km[1] 1:40:55,7 h +8:32,2 min  Norwegia
54. 12 lutego 2006 Włochy Turyn Bieg łączony 2x15 km 1:17:00,8 h +7:04,7 min Rosja Jewgienij Diemientjew
46. 17 lutego 2006 Włochy Turyn 15 km stylem klasycznym 38:01,3 min +3:36,6 min Estonia Andrus Veerpalu
23. 26 lutego 2006 Włochy Turyn 50 km stylem dowolnym 2:06:11,8 h +39,8 s Włochy Giorgio Di Centa
65. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 min +3:55,5 min Szwajcaria Dario Cologna
44. 28 lutego 2010 Kanada Vancouver 50 km stylem klasycznym 2:05:35,5 h +12:14,3 min Norwegia Petter Northug

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
54. 23 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 2x10 km łączony 47:42,3 min +1:29,7 min Szwecja Per Elofsson
38. 1 marca 2003 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem dowolnym 1:54:25,3 h +6:11,7 min Czechy Martin Koukal
47. 17 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 34:49,7 min +2:08,2 min Włochy Pietro Piller Cottrer
39. 23 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Bieg łączony 2x15 km 1:19:20,5 h +4:32,2 min Francja Vincent Vittoz
17. 23 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 50 km stylem klasycznym 2:30:10,1 h +34,5 s Norwegia Frode Estil
45. 23 lutego 2007 Japonia Sapporo Bieg łączony 2x15 km 1:11:35,8 h +5:23,9 min Niemcy Axel Teichmann
58. 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 35:50,0 min +3:34,3 min Norwegia Lars Berger
46. 23 lutego 2007 Japonia Sapporo 50 km stylem klasycznym 2:20:12,6 h +18:36,2 min Norwegia Odd-Bjørn Hjelmeset
58. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 2x15 km łączony 1:15:52,4 h +9:03,3 min Norwegia Petter Northug
DNS. 24 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym 3:00,8 min - Norwegia Ola Vigen Hattestad
33. 1 marca 2009 Czechy Liberec 50 km stylem dowolnym 1:15:52,4 h +4:04,3 min Norwegia Petter Northug
54. 1 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 h +12:51,1 min Norwegia Petter Northug

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Ruiz nigdy nie stał na podium zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2011/2012

Sezon 1998/1999
Muonio 28.11 (10 km F) Mediolan 10.12 (SP F) Dobbiaco 12.12 (10 km F) Dobbiaco 13.12 (15 km C) Davos 19.12 (30 km C) Garmisch-Partenkirchen 27.12 (SP F) Engelberg 28.12 (SP F) Kitzbühel 29.12 (SP F) Otepää 5.01 (15 km C) Nové Město 9.01 (15 km C) Nové Město 12.01 (30 km F) Seefeld 14.02 (10 km F) Lahti 7.03 (15 km C) Falun 13.03 (30 km C) Oslo 20.03 (50 km C) punkty
89 - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2002/2003
Düsseldorf 26.10 (SP F) Kiruna 23.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (15 km C) Davos 7.12 (15 km F) Clusone 11.12 (SP F) Cogne 14.12 (30 km C) Cogne 15.12 (SP C) Linz 19.12 (SP F) Ramsau 21.12 (2x10 km) Kawgołowo 4.01 (10 km F) Otepää 12.01 (30 km C) Nové Město 18.01 (15 km F) Oberhof 25.01 (15 km C) Reit im Winkl 12.02 (SP F) Asiago 15.02 (10 km C) Oslo 6.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Drammen 11.03 (SP C) Lahti 16.03 (15 km F) Borlänge 20.03 (SP F) Falun 22.03 (2x10 km) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 59 - - 0
Sezon 2003/2004
Düsseldorf 25.10 (SP F) Beitostølen 22.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (15 km C) Kuusamo 29.11 (2x15 km) Dobbiaco 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Val di Fiemme 16.12 (SP C) Ramsau 20.12 (2x15 km) Ramsau 21.12 (10 km F) Falun 6.01 (2x15 km) Otepää 10.01 (30 km C) Nové Město 17.01 (15 km C) Nové Město 18.01 (SP F) Val di Fiemme 25.01 (70 km C) La Clusaz 6.02 (15 km F) Oberstdorf 13.02 (2x15 km) Sztokholm 18.02 (SP C) Umea 21.02 (15 km C) Trondheim 24.02 (SP F) Drammen 26.02 (SP C) Oslo 28.02 (50 km F) Lahti 5.03 (SP F) Lahti 7.03 (15 km C) Pragelato 12.03 (SP F) Pragelato 14.03 (30 km F) punkty
- - - - 57 - - - - - - - - 30 48 - - - - - 30 - - - 57 2
Sezon 2004/2005
Düsseldorf 23.10 (SP F) Gällivare 20.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (15 km C) Berno 4.12 (SP F) Lago di Tesero 11.12 (2x15 km) Asiago 14.12 (SP C) Ramsau 18.12 (30 km F) Otepää 8.01 (15 km C) Nové Město 15.01 (15 km F) Nové Město 16.01 (SP F) Pragelato 22.01 (2x15 km) Reit im Winkl 12.02 (15 km F) Reit im Winkl 13.02 (SP C) Lahti 5.03 (SP C) Lahti 6.03 (15 km F) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 12.03 (50 km C) Göteborg 16.03 (SP F) Falun 19.03 (2x15 km) punkty
- 93 67 73 - dnf - 65 - - - 39 64 - - 52 - - - - 0
Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F) Beitostølen 19.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Vernon 10.12 (2x15 km) Vernon 11.12 (SP F) Canmore 15.12 (15 km F) Canmore 17.12 (30 km C) Nové Město 30.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km F) Otepää 7.01 (15 km C) Otepää 8.01 (SP C) Lago di Tesero 14.01 (30 km F) Oberstdorf 21.01 (2x15 km) Oberstdorf 22.01 (SP C) Davos 4.02 (SP F) Davos 5.02 (15 km C) Mora 5.03 (90 km C) Borlänge 7.03 (SP F) Falun 8.03 (2x10 km) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km F) Changchun 15.03 (SP F) Sapporo 19.03 (2x15 km) punkty
- 50 - 56 - - 40 41 - - - - - - - - - - - - - 46 - - 0
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Cogne 13.12 (15 km C) La Clusaz 16.12 (30 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2x10 km) Oberstdorf 3.01 (15 km C) Asiago 5.01 (SP F) Cavalese 6.01 (30 km C) Cavalese 6.01 (11 km F) TdS Rybińsk 20.01 (30 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (15 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (15 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (15 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (15 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (50 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2x15 km) punkty
- 73 - dnf 77 28 - - - - - - - 26 - - - 39 - 18 - - - - - 50 21
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (15 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (15 km C) Davos 8.12 (15 km C) Rybińsk 15.12 (30 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (4.5 km C) Nové Město 29.12 (15 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (15 km F) Nové Město 2.01 (15 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (10 km F) TdS Canmore 22.01 (2x15 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (15 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (15 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (11.4 km F) Falun 23.02 (2x15 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km F) Bormio 14.03 (3.3 km F) Bormio 15-16.03 (20 km C + 15 km F) punkty
- 67 - - 63 42 - - - - - - - - - - 33 - 31 - - - - dnf - - - - 45 56 dnf 0
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (15 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) La Clusaz 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (3.75 km F) Oberhof 28.12 (15 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km C) Nové Město 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (20 km C) Val di Fiemme 4.01 (10 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2x15 km) Otepää 24.01 (15 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (15 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (15 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (15 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (50 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (3.3 km F) Falun 21.03 (2x10 km) Falun 22.03 (15 km F) FPŚ punkty
64 - - 49 - - - - - - - - - - - - - - - 47 - - 74 - - - - - - - - - 0
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (15 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (30 km C) Oberhof 1.01 (3.7 km F) Oberhof 2.01 (15 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (35 km F) Dobbiaco 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (20 km C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Otepää 16.01 (15 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x15 km) Canmore 5.02 (15 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x15 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (50 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (3.3 km C) Falun 20.03 (2x10 km) FPŚ punkty
90 - - - 70 - - - - - - - - - - - - - - - - 43 - - - dnf - - - - - 0
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) FPŚ punkty
93 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) FPŚ punkty
- - - - - - 65 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

FIS Marathon Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 10 lutego 2008 Francja Transjurassienne 50 km stylem dowolnym 1:49:48,0 h +1,0 s 3. Włochy Marco Cattaneo

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Jordi Ribó, Diego Ruiz, Juan Jesús Gutiérrez, Álvaro Gijón