Diego del Corro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diego del Corro
Arcybiskup Metropolita Limski
Prymas Peru
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 września 1706
Sanlúcar de Barrameda
(Hiszpania)
Data i miejsce śmierci 28 stycznia 1761
San Jeronimo
(Wicekrólestwo Peru)
Miejsce pochówku katedra metropolitarna św. Jana Ewangelisty w Limie
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Nominacja biskupia 24 stycznia 1752
(Biskup Popayán)
13 marca 1758
(Arcybiskup Limy)
Sakra biskupia 11 czerwca 1752

Diego del Corro (ur. 17 września 1706 r. w Sanlúcar de Barrameda; zm. 28 stycznia 1761 r. w San Jeronimo) – hiszpański duchowny katolicki, biskup ordynariusz Popayán w latach 1752-1758, czternasty arcybiskup metropolita limski oraz prymas Peru od 1758 roku

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1706 roku w Sanlúcar de Barrameda. Jego ojciec był żołnierzem, który osiedlił się w Sanlúcar z Ayamonte w 1640 roku. Diego spędził dzieciństwo na wsi Sanlúcar, gdzie miejscowy ksiądz odkrył w nim powołanie do stanu kapłańskiego. Został wysłany na studia teologiczne do Rzymu, gdzie studiował w seminarium należącym do zakonu jezuitów. Po powrocie na Półwysep Iberyjski uzyskał stopień naukowy doktora teologii na Uniwersytecie Sigüenza.

Przez następne 13 lat był kanonikiem przy katedrze w Sewilli po czym został skierowany do Ameryki Południowej, gdzie został kanonikiem katedralnym w Limie. Prowadził także działalność duszpasterską w miejscowych parafiach wicekrólestwa Peru.

Król Hiszpanii Ferdynand VI Burbon mianował go biskupem ordynariuszem Popayán (obecnie w Kolumbii), a prowizję papieską Benedykta XIV uzyskał 24 stycznia 1752 roku, po czym objął rządy w diecezji.

7 grudnia 1757 roku jego osoba została pozytywnie zaopiniowana do obsadzenia zwolnionej przez wyjazd do Hiszpanii abpa Barroeta funkcji arcybiskupa metropolity limskiego i prymasa Peru, co zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską 13 marca 1758 roku. Oficjalnie rządy w archidiecezji objął 27 listopada 1758 tego samego roku.

Uczestniczył bezpośrednio w pracach zmierzających do wzmocnienia moralności i dyscypliny wśród miejscowego kleru. Wizytował także parafie położone na terenie arcybiskupstwa. W czasie jednej z takich wizyt zmarł w 1761 roku w miejscowości San Jeronimo. Został pochowany w podziemiach limskiej katedry.

Główne publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Disertación sobre la autoridad de los hechos del breviario romano (1739)
  • Historia del primer siglo de la Iglesia (1739)
  • Sermones que dixo… para implorar… el acierto en su gobierno (1759)
  • Carta Pastoral… a los que pretenden ordenarse (1759).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Francisco José de Figueredo y Victoria
Template-Bishop.svg Biskup ordynariusz Popayán
17521758
Template-Bishop.svg Następca
Jerónimo Antonio Obregón y Mena