Dienis Wołotka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dienis Wołotka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 października 1985
Borowoje, ZSRR
Wzrost 186 cm
Debiut w PŚ 22.01 2010, Rybińsk
(25. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 22.01 2010, Rybińsk
(25. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kazachstan
Uniwersjada
brąz Erzurum 2011 Sprint s.dowolny
brąz Erzurum 2011 Sztafeta

Dienis Władimirowicz Wołotka (ros. Денис Владимирович Волотка, ur. 10 października 1985 r. w Borowoje) – kazachski biegacz narciarski.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Dienis Wołotka pojawił się 21 grudnia 2005 roku w zawodach FIS Race w Krasnogorsku, gdzie zajął 47. miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. Nigdy nie startował na mistrzostwach świata juniorów. Do 2010 roku startował tylko w zawodach FIS Race oraz Pucharu Kontynentalnego. W Pucharze Świata zadebiutował 22 stycznia 2010 roku w Rybińsku, zajmując 25 miejsce w sprincie techniką dowolną. Tym samym już w swoim debiucie wywalczył pierwsze pucharowe punkty. Dzień później Wołotka był osiemnasty w biegu łączonym na 30 km. Były to jego jedyne indywidualne starty w sezonie 2009/2010, który ukończył na 134. miejscu. W kolejnym sezonie startował częściej, jednak punktów nie zdobył ani razu i nie został uwzględniony w klasyfikacji generalnej. W lutym 2011 roku wystąpił na mistrzostwach świata w Oslo, gdzie wspólnie z Aleksiejem Połtoraninem był szósty w sprincie drużynowym klasyczną. Wystartował także w biegu na 50 km stylem dowolnym, ale nie ukończył rywalizacji. W sezonie 2011/2012 punktował tylko raz – 11 grudnia 2011 roku w Davos był dziesiąty w sprincie stylem dowolnym. W klasyfikacji generalnej zajął 117. miejsce.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
58. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym 3:38,39 min Norwegia Ola Vigen Hattestad
13. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km[1] 1:28:42,0 min +5:29,9 min  Szwecja
51. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
64. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +3:55,9 min Szwajcaria Dario Cologna
8. 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[2] 1:33:04,9 h +3:31,4 min Norwegia Norwegia
15. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[3] 15:56,26 min Norwegia Norwegia
DNS. 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h nie wystartował Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
6. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym[4] 19:10,0 min +11,5 s  Kanada
DNF 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 h Norwegia Petter Northug
50. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30,4 min Rosja Nikita Kriukow
62. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37,1 min +4:22,0 min Norwegia Petter Northug
52. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 min Norwegia Petter Northug
71. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 min +5:38,2 min Szwecja Johan Olsson
40. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
41. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min +3:42,4 min Finlandia Iivo Niskanen
9. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[5] 1:37:20,1 h +5:30,6 min Norwegia Norwegia
45. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
15. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[6] 18:49,86 min  Norwegia
51. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +4:07,9 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
7. 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[7] 1:42:32,1 h +1:48,9 min  Norwegia

Uniwersjada[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
10. 28 stycznia 2011 Turcja Erzurum 10 km stylem klasycznym 25:43.1 min +1:53.7 min Rosja Władysław Skobielew
3.Bronze FISU.svg 29 stycznia 2011 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Radik Gazjew
10. 31 stycznia 2011 Turcja Erzurum Bieg łączony 2 × 7,5 km 43:58.7 min +1:46.9 min Rosja Władysław Skobielew
3.Bronze FISU.svg 2 lutego 2011 Turcja Erzurum Sztafeta 4 × 10 km[8] 1:40:44.8 +1:43.5 min Francja Francja
24. 5 lutego 2011 Turcja Erzurum 30 km stylem dowolnym 1:17:19.5 h +4:56.1 min Rosja Władysław Skobielew

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2009/2010 134.
2010/2011 niesklasyfikowany
2011/2012 117
2012/2013 152.
2013/2014 125.
2014/2015 niesklasyfikowany
2015/2016 niesklasyfikowany
2016/2017 niesklasyfikowany
2017/2018 niesklasyfikowany
2018/2019 niesklasyfikowany

Miejsca na podium w zawodach[edytuj | edytuj kod]

Wołotka nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan na 23 lutego 2020

Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (15 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (30 km C) Oberhof 1.01 (3.7 km F) Oberhof 2.01 (15 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (35 km F) Dobbiaco 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (20 km C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Otepää 16.01 (15 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x15 km) Canmore 5.02 (15 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x15 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (50 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (3.3 km C) Falun 20.03 (2x10 km) Falun 21.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 25 18 - - - - - - - - - - - 19
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) Falun 20.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 77 46 46 47 - 48 86 lpd - - - - - - - - - - - - - - 64 73 - 57 - - - - - 0
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 67 111 38 78 44 - 10 38 54 - - - - - - - - - - - 54 41 33 - - - - - - - - - - - - - - 26
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) Falun 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
58 52 44 44 25 42 36 - - - - - - - - - 54 - 38 - 37 - 71 - - - - - - - - 6
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
37 42 54 53 71 - 24 - - - - - - - - - 43 19 44 - 53 - - - - - - - 19
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
73 - 67 101 78 83 - 68 - - - - - - - - - - - - 38 - 44 - 76 65 67 - 0
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
63 75 62 62 - - 71 64 - - - - - - - - - - - - 65 - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
64 56 - - - - - 72 lpd - - - - - - - - - 63 68 dns 47 - 42 53 - - - - - - 0
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - 64 51 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
57 43 74 76 35 57 dns 75 75 - - - - - - - - - 54 - 70 - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2019/2020
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.12 (15 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 8.03 (50 km C) Québec 14.03 (SP C) Québec 15.03 (SP F) Minneapolis 17.03 (SP F) ST Canmore 20.03 (15 km F) Canmore 21.03 (15 km C) FPŚ punkty
- - - - - - - - 80 50 76 60 52 25 49 50 - - - - 62 61 77 - - - - - - - 11
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski
RT – Ruka Triple LT – Lillehammer Tour STK – Ski Tour Kanada DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Dienis Wołotka, Siergiej Czeriepanow, Jewgienij Wieliczko, Mark Starostin
  2. Skład drużyny: Aleksiej Połtoranin, Jewgienij Wieliczko, Witalij Puchkało, Dienis Wołotka
  3. Skład drużyny: Dienis Wołotka, Aleksiej Połtoranin
  4. Skład drużyny: Dienis Wołotka, Aleksiej Połtoranin
  5. Skład drużyny: Aleksiej Połtoranin, Olzhas Klimin, Dienis Wołotka, Jewgienij Wieliczko
  6. Skład zespołu: Nikołaj Czebot´ko, Dienis Wołotka
  7. Skład zespołu: Dienis Wołotka, Olzhas Klimin, Witalij Puchkało, Jewgienij Wieliczko
  8. Skład drużyny: Giennadij Matwijenko, Iwan Drobiazko, Aleksandr Ossipow, Dienis Wołotka

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]