Dino Borgioli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dino Borgioli
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1891
Włochy (Florencja)
Data i miejsce śmierci 12 września 1960
Włochy (Florencja)
Typ głosu tenor
Gatunki opera
Zawód solista operowy

Dino Borgioli (ur. 15 lutego 1891 we Florencji, zm. 12 września 1960 we Florencji) był włoskim tenorem, kojarzonym głównie z rolami z repertuaru Mozarta, Rossiniego i Donizettiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dino Borgioli uczył się śpiewu u Eugenia Giachettiego we Florencji, swój operowy debiut miał w 1914 r. jako Arturo w I puritani, w Teatro Corso in Milan. Zanim debiutował w 1918 w słynnej La Scali jako Ernesto w Don Pasquale wykonał m.in. partię Fernanda w Faworycie w Teatro Dal Verme.

Na scenie międzynarodowej Borgioli debiutował w 1925 w londyńskiej Royal Opera House jako Edgardo w Łucji z Lammermoor u boku Toti dal Monte, i na festiwalu w Glyndebourne, gdzie wykonywał partię Ottavio w Don Giovanni oraz Ernesto. Występował również w Paryżu, w Opéra-Comique i operze Garnier, jako Almaviva w Cyruliku sewilskim, Ramiro w Kopciuszku, Il Duca w Rigoletto, Ottavio, Edgardo i des Grieux w Manon.

Jego rola Cavaradossiego w Tosce była debiutową zarówno dla opery w San Francisco w 1932, jak i Lyric Opera w Chicago w 1933. 31 grudnia 1934 roku rolą Rodolfo w La bohème debiutował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Występował tam tylko jeden sezon: jego innymi rolami były Ottavio i des Grieux (Massenet).

Borgioli był uwielbiany przez publiczność ze względu na swój atrakcyjny głos oraz elegancki i stylowy śpiew, który można usłyszeć w dwóch publikacjach z roku 1928 - Il barbiere di Siviglia i Rigoletto. Mimo wielkiego głosu i licznych ról na deskach najlepszych oper jego sukcesy przyćmił inny tenore di grazia tych czasów, Tito Schipa.

W 1949roku Borgioli został dyrektorem studiów wokalnych w New Opera Company of London, gdzie reżyserował Il barbiere di Siviglia i La bohème.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D. Hamilton (ed.),The Metropolitan Opera Encyclopedia: A Complete Guide to the World of Opera (Simon and Schuster, New York 1987). ​ISBN 0-671-16732-X
  • Roland Mancini and Jean-Jacques Rouveroux, (orig. H. Rosenthal and J. Warrack, French edition), Guide de l’opéra, Les indispensables de la musique (Fayard, 1995). ​ISBN 2-213-01563-6

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]