Dinosaur National Monument

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanion rzeki Green River w Dinosaur National Monument

Dinosaur National Monumentamerykański pomnik narodowy, znajdujący się na granicy stanów Kolorado, Arizona, Wyoming i Utah, w pobliżu ujścia rzeki Yampa do rzeki Green River.

Pierwszy skamieniały szkielet apatozaura na tym terenie odkrył paleontolog Earl Douglass 17 sierpnia 1909 roku[1]. Do tej pory na terenie pomnika znaleziono tysiące kości należących do 10 gatunków dinozaurów.

Pomnik został ustanowiony decyzją prezydenta Woodrowa Wilsona 4 października 1915 roku, na obszarze 0,32 km²[2]. Obszar znajdujący się pod ochroną powiększono 14 lipca 1938 roku. Obecnie zajmuje on powierzchnię 853,26 km² i jak wiele innych pomników narodowych zarządzany jest przez National Park Service. Na terenie parku znajdują się także liczne petroglify i piktogramy naskalne żyjących na tym terenie Indian, począwszy od prekolumbijskiej kultury Fremont[1].

Wybudowane w parku w 1957 roku muzeum zostało zamknięte w lipcu 2006 roku ze względu na niestabilność fundamentów i pozostanie zamknięte do momentu rozwiązania tego problemu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dinosaur National Monument (ang.). National Parks Foundation. [dostęp 2015-06-07].
  2. Press Kit, Dinosaur National Monument (ang.). National Park Service. [dostęp 2015-06-07].