Diogo de Mendonça Corte Real

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diogo de Mendonça Corte Real
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 czerwca 1658
Tavira
Data i miejsce śmierci 9 maja 1736
Benfica
pierwszy minister Królestwa Portugalii
Okres od 1704
do 1736
Poprzednik Luís de Vasconcelos e Sousa
Następca João da Mota e Silva
podpis

Diogo de Mendonça Corte Real (ur. 17 czerwca 1658 w Tavira, zm. 9 maja 1736) - polityk portugalski żyjący w XVIII wieku. Długoletni pierwszy minister państwa.

Diogo de Mendonça Corte-Real był synem Diogo de Mendonça Corte-Real i Jerónimy de Lacerda. W 1686 roku imatrykulowany na uniwersytecie w Coimbrze. W 1691 roku posłował do Holandii. W latach 1694-1703 poseł nadzwyczajny na dworze madryckim. Od 1706 roku sekretarz handlowy państwa - Secretário Real das Mercês. W czasie wojny o sukcesję hiszpańską towarzyszył królowi Piotrowi w kampanii wojennej. Diogo de Mendonça Corte Real pełnił funkcję Secretário de Estado od 24 września roku 1704 do dnia swej śmierci czyli do 9 maja 1736. W pierwszych latach jego urzędowania nawiązano sojusz z Wielką Brytanią (traktat Methuena). Po jego śmierci najwyższy urząd w państwie przejął João da Mota e Silva. W późniejszych latach pełnił jeszcze wiele funkcji państwowych, m.in. był negocjatorem pokoju utrechckiego.

Uwaga[edytuj | edytuj kod]

Nie należy go mylić z jego synem, również noszącym nazwisko Diogo de Mendonça Corte-Real młodszy, i pełniącym od roku 1750 funkcję ministra marynarki - Secretário de Estado da Marinha e dos Negócios Ultramarinos.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Redacção Quidnovi, com coordenação de José Hermano Saraiva, História de Portugal, Dicionário de Personalidades, Volume XV, Ed. QN-Edição e Conteúdos,S.A., 2004.
  • CHAGAS, Ofir Renato das. Tavira, Memórias de uma Cidade, Edição do Autor, 2004.