Dirty Deeds Done Dirt Cheap

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dirty Deeds Done Dirt Cheap
Album studyjny zespołu AC/DC
Wydany Ziemia 5 listopada 1976
Stany Zjednoczone 27 marca 1981
Nagrywany latem 1976
Gatunek hard rock
heavy metal
rock stadionowy
rock albumowy
australijski rock
Długość 40:52
Wydawnictwo Atlantic Records
Producent Harry Vanda, George Young
Oceny
Album po albumie
Single z albumu Dirty Deeds Done Dirt Cheap
 1. Love at First Feel
  Wydany: Styczeń 1977

Dirty Deeds Done Dirt Cheap – drugi ogólnoświatowo wydany album studyjny australijskiego zespołu AC/DC. Wydany został 5 listopada 1976 roku w Europie, a w Stanach Zjednoczonych był odroczony z wydania aż do 27 marca 1981 r. Wszystkie utwory są autorstwa Angusa Younga, Malcolma Younga, i Bona Scotta.

Album został oryginalnie wydany przez wytwórnię Atlantic Records. W samych Stanach Zjednoczonych został sprzedany już w ponad 6 milionach egzemplarzy.

Opis albumu[edytuj | edytuj kod]

Ta edycja albumu wyraźnie różni się od oryginalnej australijskiej edycji wydanej we wrześniu 1976 r. Cechuje się inną okładką oraz listą utworów.

Na tym albumie, utwory z australijskiego albumu „R.I.P. (Rock in Peace)” oraz „Jailbreak” zostały zastąpione przez utwory „Rocker” (z albumu T.N.T. z 1975 roku) oraz „Love at First Feel”, który jak dotąd jest jednym z dwóch utworów z ogólnoświatowych albumów AC/DC, który nie jest zawarty na australijskim albumie (innym jest „Cold Hearted Man”, zamieszczony tylko na europejskim wydaniu winylowym albumu Powerage). Podobnie jest z utworami z australijskich albumów AC/DC. Do dzisiaj niektóre utwory są niedostępne ogólnoświatowo. Bądź co bądź, utwór „Love at First Feel” został wydany w Australii jako singel.

Dodatkowo, piosenka o nazwie „I’m a Rebel” została nagrana podczas sesji nagraniowej albumu w 1976 r., z muzyką i tekstem napisanym przez starszego brata Angusa i Malcolma, Alexa Younga. Ten utwór nigdy nie został wydany, obecnie jest dostępny wyłącznie w zasobach wytwórni Albert Productions.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Bywa postulowane to, że wytwórnia Atlantic usunęła utwór „Jailbreak” z ogólnoświatowej edycji z powodu tekstu utworu. Jeśli to jest prawda, to byłaby ona wysoce ironiczna wobec podobnych, jeśli nie bardziej niemoralnych, tekstów utworów zawartych w takich utworach jak tytułowy „Dirty Deeds Done Dirt Cheap”, „Big Balls”, czy „Problem Child”, które przecież zawarte są na tym albumie. Powody usunięcia utworu „R.I.P. (Rock in Peace)” są nieznane.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

 1. „Dirty Deeds Done Dirt Cheap” – 4:11 (winyl), 3:51 (CD)
 2. Love at First Feel” – 3:12
 3. „Big Balls” – 2:38
 4. „Rocker” – 2:51
 5. „Problem Child” – 5:46
 6. „There’s Gonna Be Some Rockin'” – 3:18
 7. „Ain’t No Fun (Waiting Round to Be a Millionaire)” – 7:29 (winyl), 6:57 (CD)
 8. „Ride On” – 5:53
 9. „Squealer” – 5:17

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

 • Producenci: Harry Vanda, George Young
 • Projekt okładki i fotografii: Hipgnosis
 • Fotografie wewnątrz okładki: Paul Canty

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]