Dixie Bibb Graves

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dixie Bibb Graves
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1882
Montgomery, Alabama
Data i miejsce śmierci 21 stycznia 1965
Montgomery, Alabama
Senator Stanów Zjednoczonych z Alabamy
Okres od 20 sierpnia 1937
do 10 stycznia 1938
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Hugo Black
Następca J. Lister Hill

Dixie Bibb Graves (ur. 26 lipca 1882, zm. 21 stycznia 1965) – żona amerykańskiego polityka Davida Bibba Gravesa, który w latach 1927-1931 oraz 1935-1939 pełnił, jako demokrata, urząd gubernatora stanu Alabama, jako pierwsza osoba zajmująca ten urząd przez dwie czteroletnie kadencje.

Urodzona jako Dixie Bibb na plantacji nieopodal Montgomery w rodzinnej Alabamie była spokrewniona z dwoma pierwszymi gubernatorami stanu, Williamem Wyattem Bibbem i Thomasem Bibbem, a także kuzynką swego przyszłego męża, co nie przeszkodziło, z racji na daleki stopień pokrewieństwa, w ich małżeństwie.

Dixie uczęszczała do szkół publicznych, a następnie była działaczką społeczną. Przewodniczyła m.in. United Daughters of the Confederacy w latach 1915-1917, zasiadała w radach szkolnych oraz była aktywna w ruchu antyalkoholowym i na rzecz równouprawnienia kobiet.

Kiedy w roku 1937 prezydent Franklin Delano Roosevelt mianował senatora Hugo Blacka z Alabamy do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, gubernator Bibb mianował na jego miejsce swoją żonę, jako demokratkę, na jego miejsce w Senacie do czasu dokończenia kadencji. Dixie Bibb Graves była czwartą kobietą zasiadającą w Senacie federalnym i pierwszą z Alabamy (drugą, także mianowaną, była Maryon Pittman Allen). Nie ubiegała się o własną kadencję i zasiadała w izbie wyższej Kongresu od 20 sierpnia 1937 do 10 stycznia 1938. W roku następnym jej mąż odszedł ze stanowiska gubernatora. Przeżyła go i zmarła w Montgomery. Pochowano ją na Greenwood Cemetery.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
  • Biografia w Women in Congress (ang.)