Djinn (film 2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Djinn
Gatunek horror, thriller
Rok produkcji 2013
Data premiery 30 października 2013
Kraj produkcji Zjednoczone Emiraty Arabskie
Język angielski, arabski
Czas trwania 82 min
Reżyseria Tobe Hooper
Scenariusz David Tully
Główne role Razane Jammal, Khalid Laith
Muzyka BC Smith
Zdjęcia Joel Ransom
Scenografia Brentan Harron
Kostiumy Angela Schnoeke-Paasch
Montaż Andrew Cohen
Produkcja Tim Smythe, Daniela Tully
Wytwórnia Imagenation Abu Dhabi FZ, FilmWorks

Djinn − emiracki film fabularny z 2013 roku, napisany przez Davida Tully'ego oraz wyreżyserowany przez Tobe'a Hoopera.

Akcja filmu toczy się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich; bohaterowie fabuły mierzą się z mocami złowrogiego dżinna. Wyprodukowany przez studio Imagenation Abu Dhabi FZ obraz nakręcono w dwóch językach − angielskim i arabskim. Premierę projektu odwlekano od 2011 roku. Pierwsza projekcja filmu nastąpiła 30 października 2013; Djinn zyskał wówczas ograniczoną dystrybucję na terenie Stanów Zjednoczonych.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Premiera[edytuj | edytuj kod]

30 października 2013 roku nastąpiła premiera filmu na terenie Stanów Zjednoczonych. Djinn zyskał wówczas ograniczoną dystrybucję kinową. Nazajutrz, w święto halloween, obraz został wydany w kinach azjatyckich: w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Kuwejcie, Omanie oraz Katarze. 29 marca 2014 odbyła się premiera horroru w Tokio[1]. Japońskim dystrybutorem filmu była firma Fine Films[2]. 23 maja tego roku obraz opublikowano w Turcji, pod tytułem Cin[1].

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Albert Nowicki (His Name is Death) pisał: „Djinn to opowieść o budynku nawiedzonym przez wrogiego ludziom demona. Opowieść zatracona w natarczywej amerykanizacji, skrzyżowanie Dziecka Rosemary z The Grudge – Klątwą. Do kultury arabskiej film odnosi się tylko aluzyjnie, o tytułowym duchu niewiele mówiąc i nie roztaczając wokół niego aury grozy. Najciekawszym aspektem fabuły zdają się być nieszablonowi bohaterowie. Salama i Khalid nie posiadają tożsamości narodowej, na Bliski Wschód powracają z Okcydentu, po śmierci dziecka. Ich związek jest niejednoznaczny, bywa szorstki i napięty. Wątek, choć interesujący, nie ma jednak nic wspólnego z horrorem.”[3]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b „Djinn (2013) − Release Info”. imdb.com. (ang.) [dostęp 2014-11-01].
  2. „Djinn (2013) − Company Credits”. imdb.com. (ang.) [dostęp 2014-11-01].
  3. Nowicki, Albert (2014-10-23). „KRÓTKA PIŁKA: 'DJINN' W REŻYSERII TOBE’GO HOOPERA”. His Name is Death. [dostęp 2014-11-01].