Dlaczego walczymy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dlaczego walczymy
Why We Fight
Gatunek film dokumentalny
Data premiery 2005
Kraj produkcji Kanada, Francja, Wielka Brytania, USA
Język angielski
Czas trwania 98 min
Reżyseria Eugene Jarecki
Scenariusz Eugene Jarecki
Muzyka Robert Miller
Zdjęcia Etienne Sauret, May Ying Welsh
Montaż Nancy Kennedy
Produkcja Susannah Shipman
Dystrybucja Sony Pictures Classics, Axiom Films (Wielka Brytania i Irlandia)

Dlaczego walczymy (ang. Why We Fight) – film dokumentalny z 2005 roku w reżyserii Eugene’a Jareckiego, na temat kompleksu militarno-przemysłowego.

Tytuł nawiązuje do serii filmów propagandowych z czasów II wojny światowej pod tym samym tytułem, stworzonych dla rządu Stanów Zjednoczonych, aby usprawiedliwić swą decyzję o przyłączeniu się do wojny przeciwko państwom osi.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W 1962 roku, prezydent Dwight Eisenhower w swym pożegnalnym przemówieniu ostrzegł swoich następców i społeczeństwo przed zakusami i nieuzasadnionym wpływem, jak to określił, kompleksu militarno-przemysłowego. Dokument próbuje odpowiedzieć na pytanie, z jakiego powodu Stany Zjednoczone wysyłają swoje wojska w różne miejsca globu i czym uzasadniają te interwencje.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Premierowy pokaz filmu miał miejsce w 2005 roku na Sundance Film Festival, dokładnie w 44 rocznicę wygłoszenia przez prezydenta Eisenhowera pożegnalnego przemówienia. Film zdobył Grand Jury Prize w kategorii Dokument[1]. Mimo nagrody film posiadał ograniczoną dystrybucję kinową. 22 stycznia 2006 roku wszedł do kin w USA, a 27 czerwca 2006 roku został wydany na DVD przez Sony Pictures Home Entertainment.

Dokument otrzymał również Grimme-Preis w kategorii Informacja i Kultura. Nagroda ta jest jedna z najbardziej prestiżowych niemieckich nagród przyznawanych produkcjom telewizyjnym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2005 Sundance Film Festival (ang.). history.sundance.org. [dostęp 15 lutego 2017].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]