Do widzenia wczoraj. Dwie krótkie komedie o zmianie systemu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Do widzenia wczoraj. Dwie krótkie komedie o zmianie systemu
Viszontlatarsa Tegnap. Ket Kis Komedia A Rendszervaltasr
Rok produkcji 1993
Kraj produkcji Węgry Węgry
Polska Polska
Czas trwania 97 min
Reżyseria Janusz Majewski, Péter Bacsó
Scenariusz Janusz Majewski, Péter Bacsó
Główne role Mariusz Dmochowski, Marian Kociniak, Marian Opania, Leonard Pietraszak, Olasz Agi, Fazekas Szablocs Bede, Florian Balo, Anna Gyorgyi
Muzyka Jerzy Matuszkiewicz, Gyorgy Vukan
Zdjęcia Grzegorz Kędzierski, Tamas Andar
Scenografia Teresa Gruber, Tamas Vayer
Kostiumy Renata Własow, Klara Gulyas
Montaż Elżbieta Kurkowska, Eva Karmento
Produkcja Studio Filmowe (d. Zespół Filmowy) Perspektywa

Do widzenia wczoraj. Dwie krótkie komedie o zmianie systemu (węg. Viszontlatarsa Tegnap. Ket Kis Komedia A Rendszervaltasr) – polsko-węgierski film fabularny z 1993 roku w reżyserii Janusza Majewskiego i Pétera Bacsó.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o grupie byłych prominentów szczebla wojewódzkiego PRL-u – milicjanci, byli sekretarze partii, byli urzędnicy oraz były komendant MO, którzy po zmianie systemu zostali zepchnięci na boczny tor. Nie stracili jednak zapału. Starzejący się ekskomuniści zawiązują spisek polityczny, którego celem jest wykradzenie z Muzeum Komunizmu sztandaru PZPR, który uważany jest za relikwię godną zachowania dla potomnych. Precyzyjny plan skoku na Muzeum komplikuje się, kiedy syn jednego z dawnych aparatczyków zamierza zawiązać joint-venture z włoskim biznesmenem spółkę zajmującą się handlem pamiątkami po komunizmie.

Para młodych, bezdomnych kochanków, w poszukiwaniu miłosnego gniazda włamują się do pustej daczy nad Balatonem. Przyłapuje ich właściciel domu, dawny komunistyczny prominent, funkcjonariusz partyjny oraz menadżer, prowadzący nocny klub erotyczny w Budapeszcie i proponuje im ultimatum: albo zgodzą się występować w jego nocnym klubie, albo odda ich w ręce policji. Występ pod nazwą "Noc poślubna" mają polegać na uprawianiu seksu na oczach publiczności "Live-show". Młodzi nie mają wyjścia, muszą się na to zgodzić.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]