Dobka (Ustroń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dobka
Dzielnica Ustronia
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat cieszyński
Miasto Ustroń
SIMC 0926720
Nr kierunkowy 33
Kod pocztowy 43-450
Tablice rejestracyjne SCI
Położenie na mapie Ustronia
Mapa lokalizacyjna Ustronia
Dobka
Dobka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dobka
Dobka
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Dobka
Dobka
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu cieszyńskiego
Dobka
Dobka
Ziemia49°40′52″N 18°52′20″E/49,681250 18,872222
Portal Portal Polska

Dobka – rozległa, najbardziej na południe wysunięta część miasta Ustronia. Obejmuje tereny w dolinie potoku Dobka wcinającej się między Brenną i Wisłę, na stokach otaczających ją gór: Orłowej i Bukowej.

Nazwa wzmiankowana już w I poł. XVII w. jako Dobrkafolwark będący w posiadaniu niejakiej pani Żegotowej. Folwark ten jednak wkrótce został odkupiony przez księżną cieszyńską Elżbietę Lukrecję, zaś przed końcem stulecia – rozparcelowany przez zarząd Komory Cieszyńskiej.

Dzisiaj Dobka, stosunkowo słabo zabudowana, jest najzaciszniejszą doliną w Ustroniu. Komunikacja autobusowa z centrum Ustronia jest ograniczona. Schronisko młodzieżowe PTSM mieściło się w budynku dawnej szkoły, ale w 2010 r. zostało przeniesione do Wisły Malinki. Zimy w tej górskiej kotlinie bywają śnieżne (front często zatrzymuje się w tej kotlinie powodując duże opady).

Charakterystycznym miejscem w Dobce była dzwonnica na wzniesieniu tuż nad budynkiem dawnej szkoły, w której od 2010 r. mieści się kaplica filialna ustrońskiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej[1] (uprzednio mieściła się na ul. Furmańskiej 23[2]). Z powodu złego stanu dzwonnicy została ona rozebrana w 2018 roku, dzwon odrestaurowano i umieszczono w nowej dzwonnicy, umieszczonej koło kaplicy.

Dawniej mieszkańcy Dobki trudnili się rolnictwem na stromych zboczach i kamienistych glebach otaczających gór. Obecnie rolnictwo niemalże przestało istnieć, a w prawie każdym gospodarstwie domowym prowadzona jest działalność gospodarcza, głównie z zakresu branży budowlanej. Leśnictwo Dobka jest częścią Nadleśnictwa Ustroń, które z dobczańskich lasów pozyskuje głównie drewno świerkowe i bukowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ks. Marek Twardzik: Uroczystość poświecenia Kaplicy w Dobce. W: ustron.luteranie.pl [on-line]. 2010-10-10. [dostęp 2011-12-11].
  2. Dodatek do gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej nr. 46 z 18 XI 2005 pt. "Panorama Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]