Dobrosław Czajka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dobrosław Czajka
Data i miejsce urodzenia 6 października 1909
Lwów
Data i miejsce śmierci 16 czerwca 1992
Wrocław
Zawód, zajęcie architekt, malarz
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Medal 10-lecia Polski Ludowej Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL”

Dobrosław Bruno Czajka (ur. 6 października 1909 we Lwowie, zm. 16 czerwca 1992 we Wrocławiu) – polski architekt, artysta malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, po obronie dyplomu w 1932 pracował w biurach architektonicznych we Lwowie, Olesku i w Klewaniu. W tym czasie zaprojektował m.in. wnętrza dla lwowskich Miejskich Zakładów Energetycznych, od 1937 do wybuchu II wojny światowej był pracownikiem Wydziału Technicznego Zarządu Miasta. Początkowo był malarzem-amatorem, po raz pierwszy wystawił swoje prace w 1938 w Salonie SARP we Lwowie. Od 1939 do 1944 tworzył wnętrza Teatru Skarbków, uczył się sztuki malowania pejzaży, a od 1944 wykładał w Katedrze Rysunku Odręcznego na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej.

W 1945 w ramach wysiedlenia Polaków ze Lwowa osiadł we Wrocławiu, gdzie został zastępcą profesora, kierował Katedrą Rysunku Odręcznego na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Należał do współorganizatorów wrocławskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1946 do 1965 uczestniczył w wystawach ZPAP i BWA. Tematem jego prac malarskich były obiekty architektoniczne i pejzaże miejskie.

Spoczywa na Cmentarzu Świętej Rodziny.

Wybrane projekty[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zenon Prętczyński, Wspomnienia o profesorach Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (z lat studiów 1947–1952), Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2005, s. 44-46.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]