Wersja ortograficzna: Dolina Janówki

Dolina Janówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skała Skalny Most

Dolina Janówki – górska dolina w Sudetach Zachodnich, w Rudawy Janowickich.

Dolina Janówki znajduje się w woj. dolnośląskim, na terenie Rudawskiego Park Krajobrazowego.

Dolina Janówki leży w północnym fragmencie Rudaw Janowickich, około 0,5 km na południowy zachód od centrum Janowic Wielkich, powyżej ujścia Janówki do Bobru.

Dolina Janówki wcina się w północno-środkową krawędź Rudaw Janowickich, między strome, pełne ciekawych skałek zbocza Janowickiego i Zamkowego Grzbietu, tworząc strome głęboko wcięte obniżenie, którym płynie potok Janówka. Dolina wypreparowana jest w skałach pochodzenia magmowego pochodzenia - granitach karkonoskich, powstałych w orogenezie waryscyjskiej.

Rzeźba doliny jest wynikiem trzeciorzędowych ruchów tektonicznych, związanych z powstawaniem Sudetów oraz późniejszej erozji i denudacji. Niewielki wpływ na rzeźbę doliny miało zlodowacenie bałtyckie, a późniejsza erozja doprowadziła do powstania erozyjnego obniżenia w kształcie wąwozu, tworząc dolinę.

Dolina w całości porośnięta sztucznie wprowadzonym lasem świerkowym z domieszką buka, mimo położenia w reglu dolnym.

Pośród drzew na prawym brzegu występują ciekawe formacje skalne: Krowiarki, Skalny Most, Piec, Malinowa i inne, częściowo obrośnięte mchem. Skałki tworzą romantyczne urwiska, wśród których na długości około 2,5 km wije się potok Janówka, wzdłuż której prowadzi leśna asfaltowa droga z Janowic Wielkich do miejscowości Mniszków. Dolina ciągnie się od wzniesienia Dzicza Góra, gdzie źródła ma potok, aż do południowych granic Janowic Wielkich. Zbocza Doliny Janówki miejscami przechodzą w skalne urwiska.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Rudawski Park Krajobrazowy. Cele i zasady ochrony". Red. J. Ratajski. Wyd. "PRINT" Jelenia Góra. Jelenia Góra 1998.
  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, Rudawy Janowickie. Red. M. Staffa. Wyd. I-BIS. Wrocław 1998
  • "Sudety Zachodnie". Mapa atrakcji turystycznych. Skala 1:75 000;Wyd. Plan; Jelenia Góra;2005r.;​ISBN 83-60044-40-6