Dolina Ważecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolina Ważecka
Górne piętro doliny z Zielonym Stawem
Dolna część Doliny Ważeckiej
Widok na Krywań ze wschodu, Dolina Ważecka przed szczytem

Dolina Ważecka (słow. Važecká dolina, Handelská dolina, niem. Handeltal, węg. Handel-völgy) – słowacka dolina położona na terenie Tatr Wysokich, wcinająca się w południowo-wschodnie zbocza Krywania (Kriváň, 2494 m n.p.m.).

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Dolina dzieli się na:

Dolina Ważecka graniczy:

Opis doliny[edytuj | edytuj kod]

Należy do krótszych dolin tatrzańskich. W dolnej części zalesiona, wyżej krajobraz zmienia się na wysokogórski. Dolną część doliny (Przedni Handel) przecina Magistrala Tatrzańska. W pobliżu leżącego na tarasie Jam Jamskiego Stawu (Jamské pleso) przebiega znakowany szlak turystyczny na Krywań. W głąb doliny obecnie nie prowadzi żaden szlak i jako obszar ochrony ścisłej jest niedostępna. Jeszcze na początku lat 70. XX wieku od niebieskiego szlaku na Krywań odchodził żółty nad brzeg Zielonego Stawu Ważeckiego. Dawniej dolina była wypasana (wypasano tutaj woły), prowadzono też w niej prace górnicze. Właścicielami doliny był węgierski ród Szentiványi. Nazwa doliny pochodzi od słowackiej miejscowości Ważec, do której administracyjnie dolina ta należy. Obecną polską nazwę wprowadził Walery Eljasz-Radzikowski w 1888 r., przedtem dolinę nazywano u nas Zadnim Handlem, Doliną Zielonego Stawu, Doliną Przedniego Handlu.

Doliną płynie Wielki Złomiskowy Potok (Veľký zlomiskový potok) łączący się z Siodełkowym Potokiem (Sedielkový potok) i Małym Złomiskowym Potokiem (Malý zlomiskový potok) i dający początek Białemu Wagowi (Biely Váh).

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak czerwony – znakowana czerwono Magistrala Tatrzańska na odcinku łączącym Trzy Źródła z Doliną Ważecką i Furkotną oraz Szczyrbskim Jeziorem.
Szlak niebieski – niebieski szlak od Białego Wagu przy Tatrzańskiej Drodze Młodości prowadzący dolną częścią Doliny Ważeckiej do Magistrali, potem razem z nią na krótkim odcinku do Jamskiego Stawu i dalej w stronę Krywania.
  • Czas przejścia od początku szlaku do Rozdroża przy Jamskim Stawie: 1:45 h, ↓ 55 min
  • Czas przejścia od rozdroża na Krywań: 2:30 h, ↓ 2 h[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]