Dom Esterki w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Esterki
Obiekt zabytkowy nr rej. A-235 20.II.1968
Ilustracja
Dom Esterki – Muzeum Etnograficzne
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Krakowska 46
Typ budynku kamienica
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Dom Esterki
Dom Esterki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dom Esterki
Dom Esterki
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Dom Esterki
Dom Esterki
Ziemia50°02′51,9″N 19°56′37,7″E/50,047750 19,943806

Dom Esterki – budynek (kamienica) na krakowskim Kazimierzu, na rogu ulic Trynitarskiej i Krakowskiej (obecny adres ul. Krakowska 46). Pierwotnie znajdował się na południowej pierzei dużo większego niż obecnie Rynku Kazimierskiego (Plac Wolnica).

Domy mieszkalne w obrębie rynku nie są wyjątkiem, podobne znajdowały się na Rynku Głównym w Krakowie (czy "domki budnicze" na Starym Rynku w Poznaniu). Dom Esterki jest jedynym takim zachowanym domem mieszkalnym, który pierwotnie stał przy rynku Kazimierza (domem powstałym z połączenia dwóch mniejszych). Najstarsza część piwnic tego pierwotnie gotyckiego budynku pochodzi z XIV wieku, następnie niemal co stulecie budynek był przebudowywany (ostatni raz w 1876, zaś swój obecny wygląd zawdzięcza głównie przebudowom dokonanym na przełomie XVIII/XIX w.). Do dzisiejszego dnia zachowały się fragmenty kamieniarki gotyckiej z ok. 1430 roku i nieco późniejszej (z przełomu XIV i XV wieku). W końcu XVIII wieku wykonano stropy drewniane i z tego też okresu pochodzi bogata polichromia ścian oraz rozety sufitowe. W XVI wieku dom należał do architekta i budowniczego działającego na dworze króla polskiego Zygmunta Starego oraz rajcy kazimierskiego Bartolomea Berecciego[1], a następnie do jego córki Anny. Budynek nakryty jest obecnie rzadko już spotykanym, klasycystycznym dachem łamanym (tzw. krakowskim).

Nazwa budynku nawiązuje do legendy o Esterce, żydowskiej oblubienicy króla Kazimierza Wielkiego. Jej imię nosi także kilka innych miejsc w Krakowie: Ulica Estery, Kopiec Esterki i kamieniczka, która do 1932 stała u zbiegu pl. Szczepańskiego i ulicy Reformackiej.

Od czasu gruntownej renowacji, mającej miejsce w latach 1978-1985, w Domu Esterki mieści się filia pobliskiego Muzeum Etnograficznego. Wcześniej, w latach 50. i 60., działał tu bar kawowy "Esterka".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dom Esterki. Kraków Travel. [dostęp 2010-01-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefan Świszczowski: Miasto Kazimierz pod Krakowem. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1981. ISBN 83-08-00624-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]