Dom marzeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Dom marzeń (program telewizyjny).
Dom marzeń
Die Traumbude
Autor Erich Maria Remarque
Tematyka obyczajowa
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Niemcy
Język niemiecki
Data wydania 1920
Pierwsze wydanie polskie
Przekład Andrzej Zawilski

Dom Marzeń, pierwsza powieść niemieckiego pisarza Ericha Marii Remarque’a z 1920 r. Tytuł oryginalny – Die Traumbude. Tłumaczenie polskie – Andrzej Zawilski, Rebis, Poznań 2001 r.

Ogólna charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w Niemczech, zapewne przed pierwszą wojną światową. Opowiada o losach Fritza Schramma – malarza i poety, który po stracie swojej ukochanej – Lu – maluje obraz przedstawiający złamanego artystę i ideał kobiety. Modelkę znajduje we wrażliwej dziewczynie o urodzie anioła, którą nazywa Mignon. A tymczasem jego przyjaciel – Ernst, zakochany w niej, wyjeżdża na studia do Lipska i poznaje operową diwę, która pociąga go w swe zmysłowe ramiona i w wir światowego życia. Tymczasem ciężko chory Fritz umiera. Ernsta ściąga do miasta dopiero wiadomość o jego śmierci. Załamany płacze nad losem przyjaciela i komponuje utwór ku jego pamięci.

W pierwszej powieści Remarque’a, w niemałym stopniu autobiograficznej, pojawiają się już zapowiedzi motywów charakterystycznych dla późniejszej jego twórczości: trawiący bohaterów egzystencjalny niepokój, przemożony wpływ kobiet na ich życie, a wszystko przesycone niezwykle nastrojową aurą.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Fritz Schramm – malarz i poeta, guru cyganerii w Osnabrück;
  • Ernst Winter – kompozytor i przyjaciel Fritza, rozdarty między dwoma życiami – spokojnym przy swojej ukochanej i szybkim i głośnym przy boku operowej diwy
  • Fried – jeden z „wychowanków” Fritza
  • Lanna Reiner – operowa diwa, piękna, bogata, pożądana przez mężczyzn
  • Eugen – student, kolega Ernsta