Dominik Bury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dominik Bury
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1996
Cieszyn, Polska
Klub MKS Istebna
Wzrost 167 cm
Reprezentacja  Polska
Debiut w PŚ 27 listopada 2016, Ruka
(76. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 1 grudnia 2019, Ruka (19. miejsce - 15 km F)[a]

Dominik Bury (ur. 29 listopada 1996 w Cieszynie) – polski biegacz narciarski, zawodnik klubu Mks Istebna, mistrz Polski.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Dominik Bury pojawił się w 21 grudnia 2012 roku, podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego „Slavic Cup” w czeskiej miejscowości Horní Mísečky, gdzie zajął 86 miejsce na dystansie 10 km stylem klasycznym.

W Pucharze Świata zadebiutował 24 stycznia 2016 podczas zawodów PŚ w czeskim Novym Měscie, gdzie wystąpił w sztafecie razem z Maciejem Staręgą, Janem Antolcem i Pawłem Kliszem. Sztafeta ostatecznie została zdublowana po trzeciej zmianie. Indywidualnie zadebiutował 27 listopada 2016 w Ruce na dystansie 15 km stylem klasycznym, gdzie uplasował się na 76. pozycji.

W marcu 2016 roku został po raz pierwszy w karierze mistrzem Polski seniorów (złoto zdobył w biegu na 10 km techniką klasyczną)[1].

Jego brat Kamil również uprawia biegi narciarskie.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
52. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 h +7:00,3 min Norwegia Simen Hegstad Krüger
33. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +2:27,2 min Szwajcaria Dario Cologna
13. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[b] 15:56,26 min Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
10. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[c] 17:40,69 min +1:15,06 min Rosja Rosja
41. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min +3:42,4 min Finlandia Iivo Niskanen
15. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[d] 1:37:20,1 h sztafeta zdublowana Norwegia Norwegia
47. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
18. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[e] 18:49,86 min  Norwegia
62. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +4:58,7 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
74. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym Francja Jean Tiberghien
39. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 20 km bieg łączony 56:09,6 min +3:07,2 min Norwegia Eirik Sverdrup Augdal
17. 3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×5 km[f] 53:36,6 min +6:19,9 min  Norwegia
50. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym Norwegia Fredrik Riseth
15. 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 23:36,4 min +1:47,1 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
14. 6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 20 km bieg łączony 48:53,3 min +2:17,0 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
47. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:31,42 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
26. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:57,8 min +1:45,8 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
18. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:19,1 min +1:30,2 min Rosja Iwan Jakimuszkin

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
23. 31 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:32,78 min Norwegia Fredrik Riseth
10. 2 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km stylem dowolnym 32:55,7 min +1:18,2 min Rosja Aleksandr Bolszunow
DNF 4 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 30 km bieg łączony 1:15:31,5 h Rosja Aleksandr Bolszunow
44. 29 stycznia 2018 Szwajcaria Goms Sprint stylem dowolnym 2:56,3 min Norwegia Erik Valnes
DNF 31 stycznia 2018 Szwajcaria Goms 15 km stylem klasycznym 36:28,3 min nie ukończył Norwegia Mattis Stenshagen
40. 21 stycznia 2019 Finlandia Lahti Sprint stylem klasycznym 3:21,14 min Norwegia Erik Valnes
19. 23 stycznia 2019 Finlandia Lahti 15 km stylem dowolnym 34:02,8 min +1:46,2 min Francja Jules Lapierre
18. 25 stycznia 2019 Finlandia Lahti 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:17:19,1 h +40,2 s Rosja Andriej Sobakariow

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2016/2017 niesklasyfikowany
2017/2018 niesklasyfikowany
2018/2019 niesklasyfikowany
2019/2020 68.
2020/2021

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Bury nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan na 6 lutego 2021

Sezon 2016/2017
Ruka 26.11 (SP C) Ruka 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 76 82 71 60 65 61 - - - - - - - - - - 59 - - - - - 81 38 - - - - - - 0
Sezon 2017/2018
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Ruka 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
113 65 61 63 - - 90 72 - - - - - - - - - - - - - - - 64 - - 56 83 55 70 0
Sezon 2018/2019
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 72 - - - - - 73 41 52 48 - - - - - - - - - - - - - - - 51 47 - - - - 0
Sezon 2019/2020
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.12 (15 km C) Ruka 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 8.03 (50 km C) punkty
90 62 19 46 - 65 41 - 45 66 24 21 28 40 23 24 - 36 33 30 - - - 47 47 71 30 45 dnf - - - - 70
Sezon 2020/2021
Ruka 27.11 (SP C) Ruka 28.11 (15 km C) Ruka 29.11 (15 km F) RT Davos 12.12 (SP F) Davos 13.12 (15 km F) Drezno 19.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (SP F) Val Müstair 2.01 (15 km F) Val Müstair 3.01 (15 km C) Toblach 5.01 (15 km F) Toblach 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (15 km C) Val di Fiemme 9.01 (SP C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Lahti 23.01 (2x15 km) Falun 29.01 (15 km F) Falun 30.01 (15 km C) Falun 31.01 (SP C) Ulricehamn 6.02 (SP F) Engadyna 13.03 (15 km C) Engadyna 14.03 (50 km F) punkty
56 51 45 51 45 34 - 59 53 45 45 52 - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Slavic Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2012/2013 niesklasyfikowany
2013/2014 27.
2014/2015 23.
2015/2016 20.
2016/2017 40.
2017/2018 7.
2018/2019 2.
2019/2020 6.

Miejsca w poszczególnych konkursach Slavic Cup[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2012/2013
Horní Mísečky 21.12 Horní Mísečky 22.12 Wisła 2.02 Wisła 3.02 Szczyrbskie Jezioro 16.02 Szczyrbskie Jezioro 17.02 Nové Město 2.03 Nové Město 3.03 Nové Město 4.02 Nové Město 5.02 Kremnica - Skalka 9.03 Kremnica - Skalka 10.03 Zakopane 16.02 Zakopane 17.02 punkty
86 42 - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2013/2014
Horní Mísečky 21.12 Horní Mísečky 22.12 Nové Město 4.01 Nové Město 5.01 Szczyrbskie Jezioro 14.02 Szczyrbskie Jezioro 15.02 Szczyrbskie Jezioro 16.02 punkty
46 38 43 38 21 10 8 72
Sezon 2014/2015
Szczyrbskie Jezioro 10.01 Szczyrbskie Jezioro 11.01 Wisła 17.01 Wisła 18.01 Nové Město 14.02 Nové Město 15.02 Zakopane 22.02 Kremnica Skalka 28.02 Kremnica Skalka 1.03 Harrachov 21.03 punkty
- - - - - - 1 - - - 100
Sezon 2015/2016
Szczyrbskie Jezioro 12.12 Szczyrbskie Jezioro 13.12 Szczyrbskie Jezioro 9.01 Szczyrbskie Jezioro 10.01 Kremnica Skalka 27.02 Kremnica Skalka 28.02 punkty
8 6 - - - - 72
Sezon 2016/2017
Szczyrbskie Jezioro 16.12 Szczyrbskie Jezioro 17.12 Szczyrbskie Jezioro 18.12 Zakopane 18.02 Zakopane 19.02 Jablonec nad Nysą 24.02 Jablonec nad Nysą 25.02 Jablonec nad Nysą 25.02 Harrachov 11.03 Harrachov 12.03 punkty
- - 4 - - - - - - - 50
Sezon 2017/2018
Szczyrbskie Jezioro 16.12 Szczyrbskie Jezioro 17.12 Szczyrbskie Jezioro 29.12 Szczyrbskie Jezioro 30.12 Wisła 3.03 Wisła 4.03 Kremnica Skalka 17.03 Kremnica Skalka 18.03 punkty
- - 2 2 - - - - 160
Sezon 2018/2019
Szczyrbskie Jezioro 15.12 Szczyrbskie Jezioro 16.12 Szczyrbskie Jezioro 29.12 Szczyrbskie Jezioro 30.12 Zakopane 2.02 Zakopane 3.02 Wisła 9.03 Wisła 10.03 Kremnica Skalka 23.03 Kremnica Skalka 24.03 punkty
- - - - - - 2 1 1 1 380
Sezon 2019/2020
Szczyrbskie Jezioro 28.12 Szczyrbskie Jezioro 29.12 Zakopane 1.02 Zakopane 2.02 Szczyrbskie Jezioro 8.02 Szczyrbskie Jezioro 9.02 punkty
- - - 1 - 1 200
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował

Mistrzostwa Polski[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
3.Bronze medal with cup.svg 21 marca 2015 Polska Wisła/Kubalonka Sprint drużynowy stylem dowolnym[g] 22:16,55 min +53,97 s UKS Rawa Siedlce
3.Bronze medal with cup.svg 19 marca 2016 Polska Szklarska Poręba/ Jakuszyce Sprint drużynowy stylem klasycznym[h] 26:08,0 min +1:11,6 min UKS Rawa Siedlce
3.Bronze medal with cup.svg 21 marca 2016 Polska Szklarska Poręba/ Jakuszyce 30 km stylem dowolnym 1:16:40,57 h +1,49 s Maciej Staręga
Gold medal icon.svg 23 marca 2016 Polska Szklarska Poręba/ Jakuszyce 10 km stylem klasycznym 29:45,6 min
2.Silver medal with cup.svg 24 marca 2016 Polska Szklarska Poręba/ Jakuszyce Sztafeta 4x7,5 km[i] 1:17:45,48 h +27,72 s UKS Rawa Siedlce 1
3.Bronze medal with cup.svg 11 lutego 2017 Polska Wisła/Kubalonka Sprint stylem klasycznym Maciej Staręga
Gold medal icon.svg 12 lutego 2017 Polska Wisła/Kubalonka 10 km stylem klasycznym 21:50,9 min
2.Silver medal with cup.svg 24 marca 2017 Polska Szklarska Poręba/ Jakuszyce 30 km stylem dowolnym 1:31:33,7 h +4:16,3 min Jan Antolec
Gold medal icon.svg 7 stycznia 2018 Polska Szklarska Poręba/ Jakuszyce 15 km stylem dowolnym 43:14,4 min
Gold medal icon.svg 8 stycznia 2018 Polska Szklarska Poręba/ Jakuszyce Mieszany sprint drużynowy stylem klasycznym[j] 20:28,15 min
Silver medal icon.svg 23 marca 2018 Polska Szklarska Poręba/ Jakuszyce 30 km stylem klasycznym 1:18:11,3 h +2,8 s Maciej Staręga
Silver medal icon.svg 24 marca 2018 Polska Szklarska Poręba/ Jakuszyce Mieszany sprint drużynowy stylem klasycznym[k] 18:43,5 min 8,9 s UKS Rawa Siedlce 1
Silver medal icon.svg 9 marca 2019 Wisła/ Kubalonka Sprint stylem klasycznym Maciej Staręga
1. Gold medal with cup.svg 10 marca 2019 Wisła/ Kubalonka 15 km stylem dowolnym 38:50,6 min
2. Silver medal with cup.svg 28 marca 2019 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sprint drużynowy stylem dowolnym[l] 20:12,97 min UKS Rawa Sieldce 1
1. Gold medal with cup.svg 31 marca 2019 Szklarska Poręba/Jakuszyce 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:22:06,19 h
1. Gold medal with cup.svg 31 stycznia 2020 Zakopane Sztafeta 4x7,5 km[m] 1:17:40,1 h
1. Gold medal with cup.svg 2 lutego 2020 Zakopane 15 km stylem klasycznym 39:46,1 min
1. Gold medal with cup.svg 29 lutego 2020 Szklarska Poręba/Jakuszyce 50 km stylem klasycznym 2:07:17,0 h

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Etap zawodów pucharu świata.
  2. Skład drużyny: Dominik Bury, Maciej Staręga
  3. Skład drużyny: Dominik Bury, Maciej Staręga
  4. Skład drużyny: Dominik Bury, Jan Antolec, Maciej Staręga, Paweł Klisz
  5. Skład drużyny: Dominik Bury, Maciej Staręga
  6. Skład zespołu: Wojciech Suchwałko, Tomasz Garbień, Dominik Bury, Andrzej Pradziad
  7. Skład zespołu MKS Istebna: Dominik Bury, Kamil Bury.
  8. Skład zespołu MKS Istebna: Dominik Bury, Kamil Bury.
  9. Skład zespołu AZS-AWF Katowice: Mikołaj Michałek, Dominik Bury, Kamil Bury, Szymon Najzer.
  10. Skład zespołu MKS Istebna: Eliza Rucka, Dominik Bury.
  11. Skład zespołu MKS Istebna: Dominik Bury, Kamil Bury
  12. Skład zespołu MKS Istebna: Dominik Bury, Kamil Bury.
  13. Skład zespołu AZS-AWF Katowice I: Kamil Bury, Dominik Bury, Krzysztof Małkiński, Kacper Antolec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]