Dominik Gajewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dominik Jan Gajewski
Kraj działania  Polska
prof. ndzw. dr. hab nauk prawnych
Doktorat 2004 – nauki prawne
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Habilitacja 2014 – nauki prawne, specjalność prawo finansowe
Uniwersytet w Białymstoku
Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie
Okres zatrudn. od 24 października 2016

Dominik Jan Gajewskidoktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki i sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, absolwentem Uniwersytetu Centralnego Lancashire w Wielkiej Brytanii[1]; stypendystą i wykładowcą Uniwersytetu Illinois[2], stypendystą Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie[3], Université de Paris V oraz Uniwersytetu Columbia[2].

Pracę doktorską obronił na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rozprawę habilitacyjną obronił na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Pełnił funkcję eksperta Komisji Europejskiej w zakresie budowania strategii przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania. Jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Prawa Szkoły Głównej Handlowej, kierownikiem Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH[4] oraz redaktorem naczelnym Analiz i Studiów Podatkowych CASP[1]. W latach 2003–2016 był adwokatem i radcą prawnym. Jego obszar zainteresowań i specjalizacji obejmuje interdyscyplinarne prawo podatkowe, strategie przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania oraz wysokozaawansowaną inżynierię podatkową. Jest autorem ponad 170 publikacji naukowych z zakresu prawa podatkowego, w tym 7 monografii książkowych.

25 listopada 2014 został powołany na członka Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministrze Finansów na dwuletnią kadencję, a 15 września 2016 do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania przez Ministra Finansów[5]. 10 października 2016 otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie[6]. Jako sędzia orzeka w sprawach podatkowych. W 2017 był nominowany[7], a następnie zwyciężył w Plebiscycie Ludzie Roku 2016 czytelników Gazety Wyborczej w kategorii biznes za propagowanie idei przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania oraz konieczności uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce[8]. Od 2017 kierownik Zespołu Analiz Ekonomicznych w Biurze Orzecznictwa NSA[9].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Opodatkowanie holdingów i grup kapitałowych. Warszawa: Wydawnictwo Dom Wydawniczy ABC, 2005. ISBN 83-7416-468-9.
  • Corporate Income Tax. Warszawa: Wydawnictwo CH Beck, 2009. ISBN 978-83-255-0734-3.
  • Wpływ wybranych instrumentów prawnopodatkowych na politykę optymalizacji opodatkowania holdingów międzynarodowych. Warszawa: Vizja Press&IT, 2012. ISBN 978-83-62855-10-0.
  • Podstawowe założenia unijnych reform dotyczących opodatkowania międzynarodowych powiązanych kapitałowo i ich wpływ na materialne i proceduralne polskie prawo podatkowe. „Zeszyty naukowe Sądownictwa Administracyjnego”. 5 (50), 2013. 
  • Nowoczesne holdingowe prawo podatkowe jako sposób przeciwdziałania międzynarodowemu opodatkowaniu w: Dylematy reformy systemu podatkowego w Polsce. J. Kulicki, H. Dzwonkowski (red.). Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2016. ISBN 978-83-7666-441-5.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]