Dominik Jędrzejewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Dominik
prezbiter
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1886
Kowal
Data i miejsce śmierci 29 sierpnia 1942
Dachau
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 29 sierpnia i 12 czerwca
Patron miasta Kowal
Szczególne miejsca kultu kościół parafialny w Kowalu

Dominik Jędrzejewski (ur. 4 sierpnia 1886 w Kowalu, zm. 29 sierpnia 1942 w Dachau) – polski duchowny katolicki, męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najmłodszym spośród sześciorga dzieci Andrzeja i Katarzyny z Zakrzewskich. Po studiach pedagogicznych w 1906 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. 18 czerwca 1911 przyjął święcenia kapłańskie. Został skierowany jako wikariusz do Zadzimia koło Sieradza. Od lipca 1912 roku był wikariuszem w parafii w Poczesnej w dekanacie częstochowskim, a od 1917 roku wikariuszem w parafii Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu. Następnie był wikariuszem, kapelanem więziennym (od 1920 roku) i prefektem w gimnazjum w Turku (od 1919). Prowadził tam działalność charytatywną, najwięcej jednak uwagi poświęcał pracy z młodzieżą. Po przebyciu ciężkiej operacji został przeniesiony do Gosławic (obecnie dzielnica Konina), gdzie objął funkcję proboszcza tamtejszej parafii.

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany (26 sierpnia 1940) i trafił do obozu przejściowego w Szczeglinie (powiat mogileński), a następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen (KL) i zarejestrowany jako numer 29935. Ostatnim etapem jego życia okazał się obóz Dachau gdzie trafił 14 grudnia tegoż roku jako więzień numer 22813. Odmówił zrzeczenia się kapłaństwa dla odzyskania wolności i zmarł zamęczony wycieńczająca pracą.

Według relacji świadków jego ostatnim przesłaniem były wypowiedziane do biskupa Franciszka Korszyńskiego słowa:

Jak ksiądz wyjdzie z obozu, proszę pojechać do Gosławic i powiedzieć moim parafianom, że ja swoje życie ofiaruję za nich[1].

Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Od 2006 roku Dominik Jędrzejewski jest duchowym patronem miasta Kowal.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest na świecie w dzienną pamiątkę śmierci. Kościół katolicki w Polsce wspomina bł. Dominika w grupie 108 męczenników 12 czerwca.

Uchwałą Rady Miejskiej Turku nr XXX/321/01 z dnia 26 czerwca 2001 r. został honorowym obywatelem Turku[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]