Dorota Całek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dorota Całek (ur. w Warszawie) – polska śpiewaczka operowa (sopran) i wykładowczyni akademicka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie śpiewu prof. Haliny Słonickiej (dyplom w 1994) oraz Podyplomowych Studiów Logopedii w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Doktor habilitowana sztuki - doktorat i habilitację uzyskała na Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi[1], profesor nadzwyczajna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[2]. Prowadzi zajęcia z emisji głosu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (wydział zamiejscowy w Kaliszu) oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków[3].

Wieloletnia solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Debiutowała w niej rolą Zuzanny w dyplomowym przedstawieniu Wesela Figara W. A. Mozarta. Z Warszawską Operą Kameralną występowała m.in. we Francji, Libanie, Niemczech, Rosji i Szwajcarii. Współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, w którym śpiewała partię Diany w Orfeuszu w piekle Jacquesa Offenbacha i Operą Bałtycką w Gdańsku, w której śpiewała partię Hrabiny w Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta. Z repertuarem pieśniarskim i oratoryjnym występowała m.in. na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Turcji. W 2000 w Berlinie wzięła udział w międzynarodowym projekcie Opera for four busses z muzyką Krzysztofa Knittla. Największą jej rolą operową była Kościelnicha w Jenufie Leoša Janáčka.

Często wykonuje repertuar współczesnych kompozytorów polskich, takich jak Romuald Twardowski, Marian Sawa, Marcin Łukaszewski, Paweł Łukaszewski. Pieśni Romualda Twardowskiego nagrała dla Polskiego Radia, brała też udział w nagraniu płyty Jezu, ufam tobie z jego muzyką oraz napisała pracę doktorską poświęconą twórczości tego kompozytora na głos sopranowy[4].

W 2013 roku wraz z organistką Mariettą Kruzel-Sosnowską w wydawnictwie Megavox nagrała płytę z pieśniami maryjnymi O Mario, bądź pozdrowiona. W 2017 wraz z tą samą organistką w wydawnictwie Acte Prealable nagrała płytę Luctus / Żałość[5] będącą światową premierą fonograficzną utworów na sopran i organy, powstałych w XXI wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Akademia Muzyczna w Łodzi - Dorota CAŁEK, www.amuz.lodz.pl [dostęp 2018-09-20] (pol.).
  2. Dorota Całek - Studenci, pracownicy - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, usosweb.amu.edu.pl [dostęp 2019-01-04].
  3. Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, „Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków” [dostęp 2018-09-20] (ang.).
  4. http://twardowski-kompozytor.com.pl/ksiazki-i-prace-teoretyczne.php, twardowski-kompozytor.com.pl [dostęp 2018-09-20] (pol.).
  5. Luctus ACTE PRÉALABLE AP0378 [GPu] Classical Music Reviews: February 2018 - MusicWeb-International, www.musicweb-international.com [dostęp 2018-09-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]