Doubezpieczenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Doubezpieczenie – uzupełniająca ochrona ubezpieczeniowa poza systemem ubezpieczeń obowiązkowych w formie prywatnie realizowanych przez gospodarstwa domowe ubezpieczeń oferowanych przez przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe[1].

Doubezpieczenie polega na wykupywaniu różnorakich produktów ubezpieczeniowych, takich jak ubezpieczenia na życie z opcją chorobową lub wypadkową, ubezpieczenia zdrowotne odszkodowawcze i nieodszkodowawcze, ubezpieczenia ryzyka śmierci żywiciela, ubezpieczenia posagowe, ubezpieczenia na dożycie pewnego wieku, ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, ubezpieczenia rentowe związane z wykorzystaniem oszczędności emerytalnych, czy ubezpieczenia rentowe z odroczonym terminem płatności. Doubezpieczenie winno uwzględniać realną ochronę gospodarstwa domowego w sytuacji zaistnienia konkretnego ryzyka społecznego[1].

Społeczną formą doubezpieczenia jest doubezpieczenie społeczne polegające na preferencyjnym traktowaniu w systemie zabezpieczenia społecznego wydatków ponoszonych na uzupełniającą ochronę ubezpieczeniową, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego społeczeństwa. Do doubezpieczenia społecznego nie zalicza się produktów finansowych i ubezpieczeń prywatnych, których zakup nie jest poparty konkretnymi preferencjami społecznymi[1].

Jako doubezpieczenie rozumiana jest także dodatkowa umowa, którą dołącza się do istniejącej już polisy ubezpieczeniowej[2], zwiększająca sumę wcześniejszego ubezpieczenia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Marcin Kawiński, Tadeusz Szumlicz, Barbara Więckowska, Doubezpieczenie w systemie zabezpieczenia społecznego, „Polityka Społeczna”, Index Copernicus, 2019, s. 8, 11-12, DOI10.5604/01374729 [dostęp 2020-07-01].
  2. Co znaczy doubezpieczenie?, direct.money.pl [dostęp 2020-07-01].
  3. Słownik Ubezpieczeniowy, Doubezpieczenie